Od stycznia obserwuje się w Polsce wzrost zachorowań na grypę. Wraz z nim zwiększyło się zapotrzebowanie na leki z substancją stosowaną w leczeniu zakażenia tym wirusem, co doprowadziło do braków. Kiedy nowe dostawy? Ministra Zdrowia wskazała przybliżony termin.
Brakuje leków przeciw grypie
Brak leków przeciw grypie w aptekach niepokoi Polaków. Co jest powodem tych braków? Jak tłumaczył w ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Marek Kos, w okresie między 20 a 26 stycznia oraz między 27 stycznia a 2 lutego tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekroczyła 200 tys. osób. W ten sposób wzrosło też zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir - substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia wirusem grypy.
- Lokalnie mogą występować problemy z dostępnością tych leków - przyznał. Do tej pory resort zdrowia wydał dwie zgody dla hurtowni farmaceutycznych na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich w obcojęzycznym opakowaniu.
- Nadal istnieje możliwość, by hurtownie wnioski o takie zgody składały" - dodał Marek Kos.
Kiedy dostawa leków przeciw grypie?
Izabela Leszczyna przekazała, że już w połowie tego tygodnia leki przeciw grypie pojawią się w aptekach, a od 14 lutego będzie można tam również zaszczepić się przeciw wirusowi.
- Zwróciliśmy się, z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, do Europejskiej Agencji Leków z prośbą, by przesunęła z innych państw do nas 100 tys. dawek - zaznaczyła w poniedziałkowej rozmowie z TVP Info. Jak dodała, że agencja może to zrobić, ponieważ w innych państwach nie ma epidemii grypy na takim poziomie jak w Polsce z uwagi na to, że szczepi się tam więcej osób (w Polsce jedynie 5. proc). Jedna z polskich firm farmaceutycznych dostała substancję czynną leku przeciw grypie, którą wykorzysta do produkcji leku przeciw grypie.
Do aptek mają też trafić leki z zagranicznych dostaw.
- Dwie inne firmy przesunęły swoje dostawy z marca na luty. W najbliższych dniach, w połowie tego tygodnia te leki pojawią się w aptekach - powiedziała Izabela Leszczyna. Jednocześnie zachęcała do szczepień, które mogą chronić przed poważnymi powikłaniami grypy, w tym przed zapaleniem płuc czy zaostrzeniem współistniejących chorób przewlekłych.
Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością.
Zobacz także:
- Popularny plaster znika z rynku. Sprawdź, czy masz go w domowej apteczce
- Wycofano lek stosowany w leczeniu grypy i objawów przeziębienia
- Wstrzymano obrót leku na ADHD. Chodzi o dwie serie tabletek
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/SimpleImages