ministerstwo zdrowia

  ministerstwo zdrowia

  Każdego dnia przybywa osób zakażonych SARS-CoV-2. Choć obecnie w Polsce nie ma żadnych nowych obostrzeń, nie jest wykluczone, że się pojawią. Jednym z nich może być zmiana, która znacząco wpłynie na życie. Czy do galerii handlowych będą mogły wejść wyłącznie osoby zaszczepione? Taką propozycję właśnie przedstawił Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

  Rak piersi wykryty we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. Drogie Panie, badajcie się! O raku piersi, jego objawach i przyczynach powstawania opowiadała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

  Starania o uzyskanie odporności populacyjnej w naszym kraju wciąż zdają się nie przynosić zadowalających rezultatów. Czy udostępnienie szpitali wyłącznie osobom zaszczepionym mogłoby realnie wpłynąć na wzrost zainteresowania szczepionkami przeciwko koronawirusowi? Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do tego pomysłu.

  Wszelkie limity przyjęć do specjalistów będą zniesione od 1 lipca. To jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Co to oznacza dla pacjentów? Czy od nowego miesiąca znikną kolejki do lekarzy? - Na cuda bym nie liczył - przyznaje dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

  Koronawirus nie daje za wygraną. Coraz częściej słyszymy doniesienia o pojawianiu się jego kolejnych, o wiele bardziej zakaźnych mutacji. Aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się w Polsce, rząd zdecydował o przywróceniu 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przybywają spoza strefy Schengen. Kto będzie z niej zwolniony? Kiedy zaczyna obowiązywać przepis?

  Delta, czyli nowy, niebezpieczny wariant koronawirusa, jest w ostatnich tygodniach coraz częściej notowany w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. W Polsce potwierdzono do tej pory 90 przypadków. Aby nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się w naszym kraju, rząd od środy 23 czerwca zwiększył obostrzenia dla osób przyjeżdżających z Wysp - chodzi o kwarantannę. To informacja ważna dla mieszkających tam naszych rodaków, którzy chcą spędzić urlop w ojczyźnie.

  Według resortu zdrowia, indyjski wariant koronawirusa jest dla Polski realnym zagrożeniem. Na konferencji prasowej Adam Niedzielski podał, ile dotychczas odnotowano przypadków Delty w naszym kraju. Minister wypowiedział się także na temat możliwości wprowadzenia dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec tej odmiany?

  Kto będzie mógł wjechać do Polski w związku z wprowadzeniem nowych zasad? To pytanie zadają sobie nie tylko turyści, ale też nasi rodacy, którzy mają bliskich w ojczyźnie, ale na co dzień mieszkają za granicą. Wytyczne dla wjeżdżających do naszego kraju podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  Jeszcze niedawno lekarze na szpitalnych oddziałach dziecięcych ratowali swoich pacjentów po tym, jak dochodziło do zatrucia dopalaczami lub alkoholem. Teraz problem jest inny. Do szpitali trafiają dzieci, które mają za sobą próby samobójcze. Jak wskazuje konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dr hab. n. med. Barbara Remberk, w czasie pandemii poradnie zdrowia psychicznego są bardzo przeciążone.

  Mamy 34 151 nowych przypadków koronawirusa – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii w Polsce. W ciągu ostatniej doby zmarło 520 osób.