Projekt "Ninanki" swoją nazwę zawdzięcza imionom wnuczek autora inicjatywy, prof. Krzysztofa Ficka, który obserwując małe Ninę i Natalię upewniał się w przekonaniu, że dziecięca intuicja jest najlepszym źródłem wiedzy o prawidłowej postawie ciała. Niestety, dorosły świat nie służy naszym stawom i układowi kostnemu, zmuszając młodych ludzi do siedzenia w ławkach przez długie godziny. O prawidłowym chodzeniu, siadaniu i całej motoryce w Dzień Dobry TVN powiedział prof. Flick.
Czym są "Ninanki"?
Jaka jest geneza projektu prof. Ficka? - Sama nazwa jest syntezą dwóch imion - Natalii tu obecnej i Niny, młodszej, aktualnie jeszcze 6-latki i ta robocza nazwa przetrwała od kilku lat, bo zawiera w sobie propozycję dla dzieci nie tyle nauki ruchu, bo ja uważam, że dzieci nie trzeba uczyć ruchu, tylko należy im stworzyć odpowiednie środowisko (...). Środowisko ruchu dla dzieci stwarza bardziej formę dla nich takiego uwrażliwienia i uważności. Bo projekt zawiera oprócz ruchu też muzykę, plastykę i ekologię - wyjaśniał.
Dorota Wellman podczas rozmowy z gościem zwróciła uwagę na to, w jaki sposób traktuje się dziecięcą motorykę w szkole - karci za wiercenie i częste zmienianie pozycji.
- My dzieci bardzo represyjnie traktujemy: nie wierć się, nie ruszaj się, nie drap się. To tak, jakbyśmy chcieli ujarzmić garnek z gotującą się wodą. Dziecko musi mieć ekspresję energii. Należy mu to umożliwić - mówił ekspert, po czym dodał, że w ramach projektu zaproponowano możliwość regulacji wysokości ławek, które będą miały kolory przyporządkowane do zwierząt. - Więc dziecko, jeśli będzie chciało wykonać ruch misia, czyli ciągnięcia, po 10 minutach może zmienić i wysokość i miejsce, i np. stać ucząc się - wyjaśniał.
Prawidłowa postawa ciała
Wnuczka profesora, Natalia, pod okiem dziadka zaprezentowała w Dzień Dobry TVN, jak prawidłowo siadać. Zaczęła od przechodzenia z pozycji zamkniętej do otwartej podczas siedzenia.
- Pamiętamy o tym, że reguluje nas oddech, czyli przepona. Póki żyjemy - oddychamy. To jest nasz główny regulator - mówił przy okazji dziadek Natalii.
Warto jest również dbać o ruch podczas... stania. Chociażby mycie zębów to doskonała okazja, aby poprzenosić ciężar ciała z jednej na drugą nogę.
Jakie jeszcze ćwiczenia warto wypróbować? Sprawdźcie w materiale wideo na górze strony.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Na czym polega nordic walking? Jak zacząć?
- Magda Linette o ciemnych stronach swojej kariery. "Nie miałam świadomości, z czym to się będzie wiązać"
- Lekcja golfa pod okiem polskiej mistrzyni. Jak Dorota Wellman i Damian Michałowski sobie poradzili?
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: East News/Wojciech Olkuśnik