Na czym polega nordic walking? Jak zacząć?

Nordic walking
Na czym polega nordic walking? Jak zacząć?
Źródło: Nicky/Getty Images
Nordic walking, potocznie nazywany „chodzeniem z kijkami”, to rodzaj aktywności prozdrowotnej. Stanowi efektywny, nieskomplikowany sposób, by odciążyć stawy skokowe, biodra i kręgosłup. Sprawdź, jak ćwiczyć nordic walking, by przyniosło to najlepsze rezultaty.

Kijki do nordic walkingu można kupić już za kilkanaście złotych. Za tak niską cenę otrzymujesz przyrządy do ćwiczeń, dzięki którym jesteśmy w stanie zupełnie odmienić swoją sylwetkę.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ola Mirosław, Lidia Kołucka i Marcin Sawicki
Co zrobić by dzieci chciały uprawiać sport? - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dla kogo jest nordic walking?

Panuje pogląd, że nordic walking to sport wyłącznie dla emerytów. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości jest aktywnością prozdrowotną, którą uprawiają ludzie w każdym wieku. Wynika to głównie z faktu, iż podstawy tego sportu można opanować w ciągu jednego popołudnia. Co więcej, nie trzeba być nadzwyczajnie wysportowanym, by rekreacyjnie „chodzić z kijkami”, nawet codziennie. Niekiedy nordic walking zalecają także rehabilitanci, gdyż aktywność umożliwia wyleczenie pewnych schorzeń.

Błędem byłoby jednak stwierdzenie, że nordic walking jest dla wszystkich. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. Trening tego typu nie powinien być wykonywany przez osoby cierpiące na schorzenia kończyn, np. mające zwichnięty nadgarstek lub kostkę. Nawet niewielki uraz podczas uprawiania nordic walkingu może zamienić się w poważną kontuzję.

Wśród miłośników tej aktywności można spotkać reprezentantów wszystkich dyscyplin sportowych. Nordic walking najczęściej ćwiczą osoby, które w przeszłości biegały wyczynowo, ale musiały zrezygnować z powodu kontuzji. Z kijkami często chodzą osoby starsze, gdyż aktywność odciąża kręgosłup i stawy skokowe, które w podeszłym wieku często są osłabione.

Jak ćwiczyć nordic walking?

W nordic walkingu, tak jak w każdym ćwiczeniu siłowym, najważniejsza jest poprawna technika. Wyprostuj plecy i lekko pochyl tułów do przodu, trzymaj głowę prosto. Kijki przymocuj do rąk i rozpocznij marsz. Najpierw stawiaj piętę, potem palce. Wykonuj rękoma ruch wahadłowy w przód i w tył. Lewa ręka powinna pracować naprzemiennie z prawą nogą. Kijki wbijaj w ⅔ długości kroku. Wbijając kijek, zaciśnij dłoń na jego rękojeści. Kiedy ręka z kijkiem jest na linii biodra, odepchnij się nim od podłoża, a następnie rozluźnij dłoń. Jeśli jesteś początkujący, trening możesz zacząć od marszu bez kijków, skupiając się na prawidłowej postawie ciała i ruchu rąk oraz nóg. Po opanowaniu podstaw sięgnij po kijki.

Kroki w nordic walking nie powinny być zbyt długie, gdyż w trakcie marszu możesz nadmiernie zmęczyć piszczele i przedwcześnie zakończyć trening. Traktuj nordic walking przede wszystkim jako pożyteczny sposób na spędzenie czasu i zabawę korzystną dla zdrowia.

Co warto wiedzieć o kijkach do nordic walkingu?

Przyrząd możesz kupić za niewielkie pieniądze. Kieruj się nie tylko ceną, lecz przede wszystkim jakością. Rączka kija musi być wyprofilowana. Powinien znajdować się w niej klinowany pasek oplatający rękę. Kijki do nordic walkingu, mimo iż są dość lekkie, nie mogą wypadać z dłoni, gdy rozluźniamy uchwyt. Zwróć uwagę na trzpień przyrządu – najlepiej, by był wykonany z włókien węglowych i szklanych. Powinien też mieć stałą długość.

Kije do nordic walkingu muszą cechować się właściwą wytrzymałością i elastycznością. Nie mogą ważyć ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Dolne zakończenie kijka, zwane potocznie koszykiem, powinno mieć końcówkę z widii, zapewniającą lepszą przyczepność np. na asfalcie lub ubitej drodze. Dobrze też, żeby kijek był wyposażony w gumowy bucik. Jeśli jesteś zainteresowany uprawianiem nordic walkingu w wersji wyczynowej, nie kupuj kijków z regulowaną długością. Przyrządy te podatne są na drgania i mogą złożyć się w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy kije do nordic walkingu pomogą w walce z nadwagą?

Uprawianie nordic walkingu z zachowaniem poprawnej techniki, w regularnych odstępach czasu (np. 3 razy w tygodniu) zdecydowanie poprawia kondycję. Każdy marsz powinien trwać od 40 do 60 minut. Już po kilku tygodniach ćwiczeń możesz zobaczyć pierwsze efekty treningu.

Dzięki nordic walkingowi tracisz kalorie, niekiedy w szybkim tempie – w ciągu godziny możesz spalić około 400 kcal. Najlepsze efekty możesz osiągnąć nie tylko dzięki dość szybkiemu tempu nordic walkingu, lecz także jeśli równocześnie zastosujesz zbilansowaną dietę. Regularne treningi potrafią sprawić, że w ciągu miesiąca waga ciała zmniejszy się o 5 kilogramów. W pierwszej kolejności nadmiar tłuszczu zacznie znikać z ud, brzucha i talii. To również skuteczna metoda na pozbycie się cellulitu czy na ujędrnienie skóry – wystarczy, że będziesz ćwiczyć konsekwentnie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości