To, od kiedy można zacząć ćwiczyć na siłowni, zależy od wielu czynników, w tym od regulaminu wybranego miejsca. Najczęściej granicą jest 16 lat, ale trzeba spełnić pewne warunki. Nie oznacza to jednak, że od tego wieku zawsze można zacząć ćwiczyć na siłowni.
Bardzo ważnym czynnikiem są także predyspozycje osobiste, w tym budowa ciała. Również nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie dla najmłodszych użytkowników siłowni. W jakim wieku można zacząć ćwiczyć?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Od ilu lat można ćwiczyć na siłowni? Przepisy
To, od ilu lat można ćwiczyć na siłowni, najczęściej opisane jest w regulaminie danego klubu. Najczęściej wiekiem granicznym jest 16 lat, jednak, aby wejść na siłownię potrzebna jest niejednokrotnie zgoda opiekuna prawnego. Dotyczy to również typowych klubów fitness, szczególnie chętnie wybieranych przez dziewczyny. Niektóre siłownie stosują jeszcze ostrzejsze przepisy i nie wpuszczają osób niepełnoletnich, czyli poniżej 18. roku życia.
Łagodniejsze przepisy, zezwalające ćwiczyć osobom od 14. bądź 15. roku życia, zdarzają się raczej rzadko i najczęściej dotyczą niewielkich siłowni, które nie należą do żadnej większej sieci. Warto przy tym pamiętać, że osoby niepełnoletnie, aby ćwiczyć w wybranym klubie, najczęściej potrzebują specjalnego pozwolenia od swojego prawnego opiekuna.
Podany w regulaminie siłowni wiek, od którego można ćwiczyć, to tylko jedna strona medalu. Warto również przyjrzeć się osobistym predyspozycjom.
Predyspozycje a to, od ilu lat można iść na siłownię
Jednym z ważniejszych czynników podczas określania, od kiedy można chodzić na siłownię, jest etap rozwoju nastolatka. Odpowiednio rozwinięty czternasto- czy piętnastolatek powinien poradzić sobie z większością ćwiczeń, jednak ten, u którego proces dojrzewania jest we wcześniejszej fazie, może bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę. Winę za to ponosi przede wszystkim nierozwinięty układ kostny, w tym również kręgosłup.
Zbyt wczesne rozpoczęcie ćwiczeń, zwłaszcza tych forsownych i silnie obciążających kręgosłup, może skutkować jego kontuzjami, a w skrajnych przypadkach nawet zahamowanie wzrostu. Do nieodpowiednich dla nastolatków ćwiczeń należą przede wszystkim te z użyciem sztangi, zwłaszcza polegające na wyciskaniu jej zza karku czy z klatki piersiowej, a także przysiady ze sztangą opartą na karku. Warto również pamiętać, aby w wieku nastoletnim unikać obciążeń używanych przez dorosłych.
Najlepszym wyjściem będzie wybranie się z nastolatkiem do klubu, w którym będzie on pod opieką profesjonalnego trenera. Wykwalifikowana osoba będzie w stanie określić, czy nastolatek osiągnął już wiek, w którym można zacząć chodzić na siłownię, a przy tym dobierze odpowiednie do jego możliwości ćwiczenia. Skoryguje również błędy, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo treningu.
Dobrym pomysłem będzie także wybór miejsca, w którym młoda osoba może uzyskać kompleksową poradę, np. otrzymać plan treningowy czy właściwie ułożoną dietę. Należy również uczulić nastolatka na ryzyko związane z przetrenowaniem. Młodzi ludzie, nawet gdy osiągną już wiek, w którym można zacząć ćwiczyć na siłowni, często nie są jeszcze dojrzali psychicznie i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego postępowania.
Od ilu lat można chodzić na fitness i inne ćwiczenia
Nawet jeśli nastolatek nie osiągnął jeszcze wieku, od którego można chodzić na siłownię, powinien pamiętać o aktywności fizycznej. Na szczęście istnieje wiele innych rodzajów sportu odpowiednich dla nieco młodszych osób. Należą do nich niektóre zajęcia fitnessowe, lubiane szczególnie przez dziewczęta. Nie powinny one jednak bazować na budowaniu masy mięśniowej, co mogłoby nadmiernie obciążyć układ kostny.
Dobrym wyborem zamiast pójścia na siłownię może być także jogging oraz jazda na rowerze. One również pomagają wzmocnić mięśnie, a przy tym poprawić kondycję, co może być doskonałym przygotowaniem przed przyszłym treningiem siłowym. Z tych samych względów warto też zdecydować się na pływanie, które dodatkowo nie obciąża stawów.
Ciekawą propozycją dla nastolatków na trening przed pójściem na siłownię są również sztuki i sporty walki. Wschodnie style, jak karate czy ju-jitsu, a także bliższe zachodowi, jak boks czy kick-boxing, znajdują wielu zwolenników wśród młodych ludzi. Pozwalają one nie tylko na zwiększenie ogólnej sprawności i koordynacji oraz poprawę kondycji, lecz także uczą samodyscypliny i zwiększają pewność siebie.
Chociaż to, od ilu lat można chodzić na siłownię, podlega dość ścisłym regułom, w tym zasadom panującym w danym klubie sportowym, do aktywności fizycznej najlepiej jest przyzwyczajać dziecko od najmłodszych lat. Dzięki temu uniknie ono wielu poważnych problemów zdrowotnych, a przy tym nabędzie odpowiednie nawyki.
Zobacz także:
- Jak się przełamać i pójść na siłownię? "Mamy w ofercie aż 100 różnych zajęć. Każdy znajdzie coś dla siebie"
- Jak urządzić siłownię w domu? Sprzęt, ćwiczenia
- Siłownia nie jest dla ciebie? Podobne efekty możesz wypracować w domowym zaciszu
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Isbjorn/Getty Images