Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Góry zimą przyciągają nie tylko pasjonatów sportów zimowych, lecz także miłośników spacerów po pokrytych białym puchem terenach. W przeciwieństwie do chodników i ulic w mieście górskie szlaki nie są posypywane solą lub piaskiem ułatwiającym chodzenie po nich. Zimą drogi i ścieżki w górach stają się bardzo śliskie, a przez to ich przemierzanie bywa nie tylko trudne, lecz także niebezpieczne. W wyposażeniu każdego wędrowca, który zdobywa górskie szczyty zimą, powinny znaleźć się dobre raczki turystyczne. Ułatwią one poruszanie się po oblodzonych ścieżkach i sprawiają, że kroki są pewniejsze i stabilniejsze, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo w trakcie zimowych spacerów.
Czym są raczki turystyczne na buty?
Jednym z niezbędnych elementów sprzętu podczas zimowych eskapad są raki, czyli specjalne kolce wkładane na buty. Wbijając się w lód lub pokrywę śnieżną, zwiększają stabilność użytkownika i przyczepność jego butów. Profesjonalne raki zarezerwowane są jednak dla zawodowych himalaistów lub osób zdobywających wysokie szczyty i nie sprawdzą się na szlakach w niższych partiach gór. Na zimowych spacerach lepiej sprawdzą się miniraki turystyczne. To zazwyczaj specjalna nakładka dopasowana do obuwia trekkingowego. Może mieć formę małych kolców, metalowych wypustek, łańcucha lub po prostu antypoślizgowej gumy. Niektóre z nich mocuje się za pomocą specjalnych zapięć, rzepów albo po prostu nakłada na but. Choć różnią się od siebie budową i materiałem, z jakiego zostały wykonane, raczki turystyczne zawsze pełnią tę samą funkcję – zwiększają przyczepność buta, dzięki czemu nosząca je osoba nie ślizga się podczas trekkingu.
Kiedy raczki turystyczne przydadzą się najbardziej?
Decydując się na raczki turystyczne zamiast raków, należy pamiętać, że nie sprawdzą się one na trudnych szlakach, pełnych stromych zejść i podejść. Stanowią odpowiedni sprzęt dla osób lubiących zimowe spacery po łagodniejszych trasach, zarówno górskich, jak i miejskich (np. w parkach). W przeciwieństwie do raków są małe, dzięki czemu z powodzeniem można wrzucić je do plecaka i włożyć na buty w momencie, gdy będą potrzebne. Choć stworzono je z myślą o trekkingach zimowych, mogą się również przydać jesienią lub wczesną wiosną, kiedy w górach zdarzają się przymrozki. Używać ich może każdy, bez względu na wiek, sprawność fizyczną czy doświadczenie w górskich wędrówkach. W ofercie producentów sprzętu sportowego znaleźć można raczki o różnym rozmiarze, budowie i wytrzymałości, a nawet kolorze i cenie. Dzięki temu każdy znajdzie model idealny dla siebie.
Na co zwrócić uwagę wybierając raczki?
W sklepach ze sprzętem sportowym znaleźć można raczki turystyczne różniące się budową oraz sposobem zapinania. Przed zakupem konkretnego modelu należy zastanowić się, w jakich okolicznościach będziemy z niego korzystać – jeżeli jedynie podczas spacerów po parkach i pobliskim lesie, w zupełności wystarczą małe raczki z antypoślizgową gumą. Jeśli planujemy wędrówkę po górskich szlakach, warto pamiętać, że im dłuższe kolce lub wypustki, tym większa przyczepność do podłoża. Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest sposób zapinania. Niektóre z modeli są wsuwane, a inne mają dodatkowe zapięcia, rzepy i wiązania. Im lepsze zapięcie, tym większa szansa, że raczki nie będą się zsuwać z butów w czasie chodzenia. Zapięcie musi być też wygodne dla użytkownika, dlatego warto wybrać je indywidualnie. Nie bez znaczenia pozostaje również waga i budowa sprzętu. Bardzo często podczas trekkingów raczki są noszone w plecaku, dlatego powinny być lekkie i pakowne.
Używanie raczków turystycznych
Chodzenie w specjalistycznych rakach nie należy do najłatwiejszych i wymaga doświadczenia oraz pracy. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku ich mniejszego odpowiednika. Raczki turystyczne są łatwe w użyciu, a ich noszenie nie wymaga żadnych szkoleń. Włożone na buty trekkingowe stają się właściwie niewyczuwalne przez użytkownika, a jednocześnie znacznie ułatwiają poruszanie się po oblodzonym terenie. Należy jednak pamiętać, by nie nosić ich na twardej ziemi, skałach czy asfalcie. Takie podłoże może silnie uszkodzić raczki turystyczne, przez co staną się mniej skuteczne na terenie, do którego zostały przeznaczone (czyli na śniegu lub lodzie).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Budowa i rodzaje
- Lina wspinaczkowa – jaką kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Dobre buty do wspinaczki to podstawa ekwipunku każdego pasjonata tego sportu. Jak je wybrać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Christopher Kimmel/Getty Images