Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Budowa i rodzaje  

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Budowa i rodzaje 
Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Budowa i rodzaje 
Źródło: GettyImages/Soren Nielsen
Uprząż wspinaczkowa wraz z wygodnymi butami i liną stanowi podstawowe wyposażenie każdego wspinacza. Tylko dobrze dobrana ułatwia wspinaczkę oraz zapewnia niezbędne bezpieczeństwo. Jak wybrać uprząż wspinaczkową i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? 

Wspinanie się bez uprzęży jest właściwie niemożliwe, w końcu to właśnie do niej przypina się linę asekuracyjną. W sklepach ze specjalistycznym sprzętem górskim znaleźć można wiele modeli. Choć ich budowa jest bardzo podobna, różnią się jakością wykonania i wytrzymałością użytych materiałów. Aby jednak uprząż wspinaczkowa dobrze spełniała swoją funkcję, musi być przede wszystkim wygodna. Wybór odpowiedniego modelu nie jest więc prosty.  

Dalsza część tekstu poniżej

Tomasz Franikowski
Mistrz Polski we wspinaczce drzewnej
Źródło: Dzień Dobry TVN

Budowa uprzęży wspinaczkowej 

Głównymi elementami uprzęży wspinaczkowej są trzy grube pasy – jeden na biodra i dwa na nogi. Pas biodrowy jest połączony z pętlami na uda paskami i tzw. łącznikiem (czyli grubą pętlą z przodu uprzęży), który przechodzi przez dwa ogniwa. To właśnie łącznik i ogniwa stanowią najważniejszą część całej uprzęży, gdyż przechodzi przez nie lina wspinaczkowa. W modelach przeznaczonych do ferrat znajduje się on nad pasem biodrowym, przy którym można znaleźć szpejarki (od słowa „szpej”, który w slangu wspinaczkowym oznacza „sprzęt”).

Służą one do zaczepiania na uprzęży karabinków, przyrządów asekuracyjnych, linek i innych przedmiotów przydatnych w trakcie wspinania. Wszystkie te elementy wyposażone są w klamry regulujące, pozwalające na dopasowanie danego modelu do budowy ciała wspinacza.  

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? 

Nie istnieje jedna uniwersalna uprząż wspinaczkowa, która jest odpowiednia dla każdego. Przy zakupie warto określić, kto dokładnie będzie korzystał z tego sprzętu, gdyż poszczególne modele różnią się od siebie m.in. rozmiarem, profilowaniem oraz wytrzymałością. Przykładowo, uprząż wspinaczkowa dla dzieci ma znacznie mniejszy rozmiar niż ta przeznaczona dla mężczyzn, z kolei uprząż damska jest węższa w talii.

Osoby początkujące mogą wybrać podstawowe modele, osoby zaawansowane natomiast powinny postawić na warianty, które sprostają wyzwaniom częstych treningów. Wybierając uprząż wspinaczkową, najlepiej jednak przymierzyć kilka modeli i wybrać ten najwygodniejszy.  

Rodzaje uprzęży wspinaczkowych  

Rozmiar to nie jedyna różnica między poszczególnymi modelami uprzęży wspinaczkowej. Choć są bardzo do siebie podobne, często mają różne przeznaczenie. W sklepach ze sprzętem górskim można dostać m.in.:  

  • uprzęże górskie (biodrowe), czyli najczęściej wybierane modele uprzęży, które zostały stworzone przede wszystkim z myślą o osobach wspinających się w górach. Modele te mają regulację pasów udowych, co pozwala na zmianę ich szerokości. Dzięki temu tę samą uprząż założyć można zarówno na grube spodnie trekkingowe, jak i na gołe nogi; 
  • uprzęże sportowe, czyli wariant przeznaczony przede wszystkim dla osób wspinających się głównie na zamkniętych panelach. Tego typu modele nie mają regulacji na pętlach udowych, dzięki czemu są dosyć lekkie. Bardzo często też są dużo bardziej elastyczne niż ich górskie odpowiedniki; 
  • uprzęże alpinistyczne, czyli specjalistyczne modele do wymagających górskich aktywności. Są lekkie i kompaktowe, dlatego mogą stanowić element sprzętu alpinisty czy himalaisty; 
  • uprzęże pełne, czyli dosyć specyficzny model, który stanowi stałe połączenie pasa biodrowego z uprzężą piersiową. Taki sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany jest głównie przez osoby pracujące na wysokościach, gdyż pozwala na długotrwałe utrzymanie ciała w pozycji pionowej.  

Na co zwrócić uwagę wybierając uprząż wspinaczkową? 

Każdy początkujący wspinacz w którymś momencie zadaje sobie pytanie: jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Zakup odpowiedniego modelu powinien być dobrze przemyślany, ponieważ uprząż to sprzęt, który może nam służyć nawet przez lata. Podczas wyboru odpowiedniego wariantu warto zwrócić uwagę na jego:  

  • wygodę – sprzęt musi jak najlepiej pasować do ciała potencjalnego użytkownika;
  • rozmiar – uprząż nie powinna być ani za dużo, ani za mała (zbyt ciasna); 
  • przeznaczenie, gdyż poszczególne modele różnią się od siebie małymi detalami; 
  • wagę – najlepszym wyborem będzie najlżejsza uprząż, która nie dodaje zbędnych kilogramów w bagażu ze sprzętem;
  • regulację – bardzo ważny element uprzęży wspinaczkowej; regulacja powinna być łatwa w obsłudze, aby bez problemu dopasować sprzęt do ciała; 
  • markę – na rynku istnieją firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu wspinaczkowego. Zakup uprzęży jednej z tych marek jest najbezpieczniejszym wyborem; 
  • wygląd – podczas zakupu można również wybrać model najlepiej pasujący do całej „wspinaczkowej” stylizacji.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości