Kaszubskie krajobrazy na długo zostają w pamięci i sprawiają, że ciągle chce się wracać na te tereny. Wybierając się na wycieczkę po miastach województwa pomorskiego, warto wybrać się nie tylko do najbardziej obleganego przez turystów Trójmiasta, lecz także do Kartuz i okolicznych wsi. To wspaniały sposób na zapoznanie się z miejscowym folklorem, regionalnymi tradycjami oraz obyczajami rodowitych mieszkańców. W Kartuzach nie brakuje ciekawych atrakcji oraz zabytków.
Kartuzy: najciekawsze atrakcje turystyczne i zabytki miasta
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach
W przeszłości budynek należał do zakonu kontemplacyjnego. Kolegiata do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na nietypowy kształt dachu, przypominający trumnę oraz wahadło w kształcie anioła z kosą, zamontowane nad drzwiami klasztoru.
Muzeum Kaszubskie
Muzeum Kaszubskie powstało dzięki autorowi kaszubskich wierszy, Franciszkowi Trederze, który gromadził miejscowe zabytki i wyroby tradycyjnej sztuki kaszubskiej. Obiekt został oficjalnie otwarty w 1947 roku.
Aleja Filozofów w Kartuzach W przeszłości była dla mnichów miejscem do wyciszenia i kontemplacji. Obecnie Aleja Filozofów wykorzystywana jest głównie w celach rekreacyjnych.
Promenada nad Jeziorem Karczemnym Spacer promenadą to świetny sposób na odpoczynek w Kartuzach. Na jej terenie znajduje się Pomnik Rybaka, postaci ubranej w tradycyjny strój kaszubski oraz Ławeczka Asesora. Obie rzeźby wykonał toruński artysta, Tadeusz Porębski.
Zabytki i atrakcje turystyczne w okolicy Kartuz
Zamek w Łapalicach
To jeden z najbardziej nietypowych zabytków Kaszub, do którego przyjeżdżają turyści z całej Polski. Zamek jest niedostępny dla zwiedzających, mimo to podróżnicy chętnie zatrzymują się podczas wycieczek, aby chociaż na chwilę spojrzeć na niedokończony obiekt. Co ciekawe, w Łapalicach nie ma żadnych ruin dawnego pałacu. Budowa obiektu o łącznej powierzchni ok. 6000 ㎡ rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, jednak nigdy nie została ukończona. Chociaż wstęp na teren zamku jest surowo wzbroniony, zdarzają się śmiałkowie, którzy decydują się na zwiedzanie niedokończonych komnat, basenu i kaplicy. Podziwianie zamku z daleka jest bezpieczne, ale na teren budowy wchodzi się wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Lasy Mirachowskie
To obowiązkowy punkt wycieczki po Kaszubach dla wszystkich wielbicieli przyrody. Lasy Mirachowskie są kompleksem leśnym należącym do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na ich terenie znajdują się rezerwaty przyrody oraz jeziora, które zachwycają swoim pięknem. Turyści chętnie korzystają z możliwości rozpalenia ogniska i upieczenia kiełbasek w przeznaczonych do tego miejscach. Wrażenia z takiej wycieczki są po prostu nie do opisania. W Lasach Mirachowskich bawią się dobrze zarówno dzieci, jak i dorośli.
Szczyt Wieżyca
Znajdująca się na szczycie Wieżycy Wieża Widokowa im. Jana Pawła II pozwala podziwiać okoliczne krajobrazy, wśród których znajdą się zarówno lasy, jak i jeziora czy pola. Droga wiodąca na szczyt góry nie jest trudna do pokonania, spokojnym tempem można dojść do wieży widokowej w około 20–30 minut. Na szlaku bez problemu poradzą sobie nawet dzieci i osoby starsze. Warto skorzystać z możliwości zobaczenia panoramy Kaszub.
Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów Muzeum znajdujące się w urokliwej wsi Chmielno to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc. Turyści mają okazję poznać historię starego kaszubskiego rodu, od lat zajmującego się produkcją ceramiki, losy warsztatu oraz zasady wyrobu naczyń. W Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów można nie tylko zapoznać się z przeszłością tego miejsca, lecz także kupić oryginalną pamiątkę w postaci filiżanki lub dzbanka. Rodzina Neclów organizuje też warsztaty, podczas których chętni samodzielnie lepią gliniane naczynia i wypalają je w specjalnych piecach.
Dom do góry nogami w Szymbarku
To popularna atrakcja turystyczna, która ma skłaniać odwiedzających do refleksji nad dzisiejszym światem. Odwrócony dom ma być symbolem nieładu, nietolerancji, odsunięcia się od tradycji i zerwania z dotychczas panującymi zasadami moralnymi czy wartościami. Wizyta w domu do góry nogami z pewnością będzie niezapomniana – przedmioty domowego użytku przyczepione są do sufitu, a zwiedzając budynek, trudno utrzymać równowagę i... powagę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nidzica – jakie atrakcje czekają na turystów w mieście i okolicy?
- Turyści zostali wyrzuceni ze statku. Musie brodzić w wodzie po szyję, aby dostać się na ląd
- Poronin – szlaki turystyczne, atrakcje, imprezy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Patryk_Kosmider/GettyImages