muzeum

  Muzeum gazownictwa w Paczkowie powstało z inicjatywy Adama Króla. To tam znajduje się największa kolekcja gazomierzy w Europie. Z kustoszem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

  Muzeum Obrony Wybrzeża - Fort Gerharda w Świnoujściu wystosowało nietypową prośbę. Instytucja kultury zwróciła się bowiem do zwiedzających, by nie uprawiali seksu pomiędzy eksponatami.

  Edukacyjno-artystyczna przestrzeń jest poświęcona jednemu z najlepszych polskich satyryków.

  Madame Tussauds to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Londynie. W muzeum znajduje się największa na świecie kolekcja figur woskowych. Wśród nich znajdują się członkowie królewskiej rodziny, postaci historyczne, naukowcy, gwiazdy muzyki, aktorzy, politycy... To miejsce, gdzie bez pytania o pozwolenie można sobie zrobić zdjęcie z ulubioną postacią lub idolem. Albert Einstein, David Beckham czy Madonna – wybór jest olbrzymi.

  Mężczyzna przebrany za kobietę na wózku inwalidzkim rzucił się na słynny portret...z kawałkiem ciasta

  "W doskonały sposób uzyskano obraz całego kośćca i wszystkich tkanek".

  Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie to wyjątkowe miejsce na mapie polskiego muzealnictwa. Andrzej Pągowski w cyklu Dzień Dobry TVN "Sekrety Sztuki", pojechał tam, by sprawdzić, jakie skarby kryją się w środku.

  Nie sposób odwiedzić wszystkich muzeów na świecie. Na które z nich powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę?

  Muzeum Odry na wodzie, to miejsce odwołujące się do dziedzictwa wrocławskiego węzła wodnego.

  W MOCAK-u, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, trwa wyjątkowa wystawa. "Polityka w sztuce" pokazuje, jak polityka w imię ambicji i zachowania władzy potrafi kłamać, manipulować, a nawet zabijać. W Dzień Dobry TVN o tej ekspozycji opowiedziała Maria Anna Potocka, dyrektorka placówki.

  Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?

  Noc Muzeów 2022 odbędzie się 14 maja. To jedyna okazja w ciągu roku do odwiedzenia wielu różnych miejsc kultury bezpłatnie.

  Tu zabawa łączy się z nauką. "Wystarczy oszukać trochę nasz mózg" .

  W miejscowości Gostkowice, liczącej pięćdziesięcioro mieszkańców, pojawiło się niezwykłe muzeum. Za jego organizację odpowiada Edward Masłowski, pasjonat kultowej polskiej komedii. - On po prostu tym żyje, całym sobą - mówi jego córka.

  We Wrocławiu można oglądać niezwykłą ekspozycję, która została stworzona z rzeczy wydobytych z dna Odry. Dagmara Kowalczyk wraz z kamerą Dzień Dobry TVN sprawdziła, co skrywał nurt drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Nie zabrakło niespodzianek.

  Tirana to oddalone o 32 km od morza główne miasto Albanii. Z uwagi na pogodę, jaka panuje w mieście w miesiącach letnich, stolicę Albanii najlepiej odwiedzić w maju lub po sezonie. Co warto tam zobaczyć?

  Dolny Śląsk to ważny punkt na mapie podróży polskich i zagranicznych turystów. Malowniczy rejon od lat przyciąga amatorów sportów zimowych, ale stanowi też nie lada atrakcję dla osób pragnących nieustannie poszarzać swoją wiedzę. W karkonoskich Kowarach znajduje się Muzeum Sentymentów, które pozwala przenieść się myślami do przeszłości. Zebrane tam eksponaty mogą szczególnie zaskoczyć przedstawicieli młodego pokolenia.

  Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

  Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to wyjątkowe miejsce, w którym poznacie niezwykłą historię higieny człowieka i kostki mydła. "Tam, gdzie śmierdzą wszyscy nie czuć nikogo" - tak kiedyś tłumaczono sobie brak higieny. Poznajcie historię mydła, które odmieniło wszystko w codziennej toalecie człowieka.

  Które eksponaty są najciekawsze?

  Muzeum Regionalne w Lubaniu może pochwalić się niezwykłym nabytkiem. Do placówki trafił 100-letni pamiętnik prowadzony przez 22 uczennice łódzkiej szkoły. O wyjątkowym świadectwie minionej epoki opowiedziała historyczka sztuki Milena Sochańska.

  Bartek Jędrzejak przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by pokazać widzom Dzień Dobry TVN ciekawe miejsca. Tym razem nie musiał daleko szukać - odwiedził Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie można zobaczyć wyjątkową wystawę, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu dziecku.

  Bejrut to stolica Libanu, która leży nad Morzem Śródziemnym. Wojny toczące się w państwie sprawiły, że musiał on wielokrotnie wstawać z kolan i odbudowywać się. Dziś Bejrut może się pochwalić wieloma nowymi i odnowionymi zabytkami oraz muzeami.

  Co warto tam zobaczyć?

  Paryż przełomu XIX i XX wieku stał się prawdziwą ziemią obiecaną dla wielu polskich artystek. Pech chciał jednak, że do panteonu największych malarskich gwiazd przeszło ledwie kilka nazwisk. W Dzień Dobry TVN o najciekawszych z nich opowiedziała autorka książki "Polki na Montparnassie", Sylwia Zientek.

  "Przyjechały prosto z Paryża"

  Elisabeth von Kuster ponad 30 lat temu wraz z mężem zakupiła pałac w Łomnicy. Nie bez powodu. Miejsce to należało przed wojną do przodków partnera. Obecnie kobieta urządziła w jednym z budynków muzeum, by nowe pokolenia mogły poznać historię jej rodziny i jego mieszkańców. Co możemy zobaczyć na miejscu?

  Agata i Robert Hendzel z miłości do motoryzacji założyli w Będzinie muzeum zabytkowych samochodów z lat 20. i 30. ubiegłego wieku . W swojej kolekcji mają 28 pojazdów, a najstarszy z nich – Bartolomeo pochodzi z 1902 roku. Czy można poruszać się nimi po ulicach miasta? Jak na samochody z duszą reagują inni? O tym wszystkim ze swoimi gośćmi rozmawiała Dagmara Kowalczyk. 

  W Fashion and Textile Museum w Londynie trwa wystawa mody lat 60. o nazwie "Beautiful people". Wśród projektów zagranicznych designerów, szczególne miejsce zajmują również ubrania stworzone przez Polkę. Zobaczcie oryginalne pomysły z tamtych czasów.

  Tarnów to miasto warte odwiedzenia przede wszystkim dla miłośników pięknej architektury oraz historii. Starówka Tarnowa nazywana jest niekiedy "perłą renesansu". Wiele zabytków Tarnowa ma też związek z dużą społecznością żydowską, zamieszkującą miasto do wybuchu II Wojny Światowej.