muzeum

  muzeum

  Elisabeth von Kuster ponad 30 lat temu wraz z mężem zakupiła pałac w Łomnicy. Nie bez powodu. Miejsce to należało przed wojną do przodków partnera. Obecnie kobieta urządziła w jednym z budynków muzeum, by nowe pokolenia mogły poznać historię jej rodziny i jego mieszkańców. Co możemy zobaczyć na miejscu?

  Agata i Robert Hendzel z miłości do motoryzacji założyli w Będzinie muzeum zabytkowych samochodów z lat 20. i 30. ubiegłego wieku . W swojej kolekcji mają 28 pojazdów, a najstarszy z nich – Bartolomeo pochodzi z 1902 roku. Czy można poruszać się nimi po ulicach miasta? Jak na samochody z duszą reagują inni? O tym wszystkim ze swoimi gośćmi rozmawiała Dagmara Kowalczyk. 

  Tarnów to miasto warte odwiedzenia przede wszystkim dla miłośników pięknej architektury oraz historii. Starówka Tarnowa nazywana jest niekiedy "perłą renesansu". Wiele zabytków Tarnowa ma też związek z dużą społecznością żydowską, zamieszkującą miasto do wybuchu II Wojny Światowej.

  Ermitaż to jeden z najcenniejszych obiektów w Petersburgu. Znajdujące się tu obrazy i inne dzieła sztuki rozlokowane są aż w 5 pałacach. Obok przepływa malownicza rzeka Newa. Enigmatyczna nazwa muzeum pochodzi od jednego z pałaców Piotra I, cara Rosji z przełomu XVII i XVIII wieku.

  Hydropolis to zdecydowanie jedna z najnowocześniejszych ekspozycji interaktywnych w Polsce. Muzeum wody we Wrocławiu wprowadza zwiedzających w zupełnie inny świat, a przy tym uczy i bawi. Wizyta w nim to rozrywka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  Obok muzeów z naszym dziedzictwem kulturowym czy prezentujących sztukę nowoczesną znajdują się te określane jako nietypowe, a nawet i dziwne. Dlaczego? Bo znacznie odbiegają od tradycyjnych placówek. To np. Muzeum Mydła i Historii Brudu czy Muzeum Tanich Win. Poznaj te, które warto odwiedzić, szczególnie w sezonie urlopowym.

  Kraków to miasto z niesamowitym duchem. Niemal na każdym kroku możemy dotknąć tu historii. Korzystają z tego mieszkańcy, odkrywając swoje miasto na nowo, a także turyści, którzy stęsknieni za klimatem Krakowa, znów chętnie przyjeżdżają pod Wawel. Jedni i drudzy poszukują tu skarbów. O nich nieco więcej opowiedzieli nam prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

  Zaledwie kilka lat temu niewielka miejscowość Mamerki stała się sławna nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wszystko za sprawą Bursztynowej Komnaty, która przyciąga na Mazury mnóstwo turystów.

  Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych i największych muzeów sztuki na świecie. Zalicza się również do głównych punktów na turystycznej mapie Paryża. Pandemiczna rzeczywistość mocno ograniczyła nawet samo planowanie zwiedzania czegokolwiek. Liczne instytucje kultury postanowiły umożliwić zainteresowanym wirtualny kontakt z eksponatami. Dołączył do nich francuski Luwr.