Kurator Robinson McClellan, przeglądając skarbiec Morgan Library & Museum na Manhattanie, odkrył prawdopodobnie nieznany wcześniej walc Fryderyka Chopina. Dzieło zaprezentował chiński pianista Lang Lang. - To nie jest najbardziej skomplikowany utwór Chopina, ale to jego oryginalny styl - przyznał muzyk w rozmowie z "New York Times".
Nowy Jork. Nieznane dzieło Chopina
Jak informuje "The New York Times", Robinson McClellan późną wiosną przeglądał kolekcję pamiątek w skarbcu Morgan Library & Museum na Manhattanie. Były tam m.in. pocztówki podpisane przez Picassa, listy od Brahmsa i Czajkowskiego, a także przedmiot nr 147, pod którym krył się zapis nutowy. Utwór oznaczono jako "walc", a kursywą zapisano "Chopin".
Kurator zrobił zdjęcie znalezisku, po czym wysłał je Jeffreyowi Kallbergowi, czołowemu badaczowi twórczości Chopina na Uniwersytecie w Pensylwanii. - Opadła mi szczęka. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem - przyznał uczony.
Naukowcy zbadali papier i atrament, którym zapisano nuty. Przeanalizowali pismo oraz styl muzyczny, a także skonsultowali się z zewnętrznymi ekspertami, co doprowadziło ich do wniosku, że dzieło to prawdopodobnie nieznany walc Fryderyka Chopina, który powstał między 1830 a 1835 rokiem, gdy polski kompozytor miał niewiele ponad 20 lat.
Jak wskazuje dziennik, odkrycie może wywołać debatę w środowisku muzyki klasycznej, gdzie doniesienia o odkopanych arcydziełach są czasami przyjmowane sceptycznie. Natomiast Morgan Library & Museum podkreśla autentyczność utworu. - Mamy całkowitą pewność, że nasze wnioski są słuszne - przyznał Robinson McClellan. - Nadszedł czas, by świat mógł się przyjrzeć znalezisku i wyrobić sobie o nim własne zdanie - dodał.
Lang Lang zagrał walca Fryderyka Chopina
Utwór został nagrany dla "The New York Timesa" przez wybitnego pianistę Lang Langa. Według niego to również dzieło Chopina. - To nie jest najbardziej skomplikowany utwór Chopina, ale to jego oryginalny styl - stwierdził muzyk.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Natalia Kukulska śpiewa Chopina: "Nigdy w życiu nie miałam takiej tremy przed jakąkolwiek premierą"
- "Mam nadzieję, że ten słój nigdy nie zostanie otwarty". Naukowcy badają serce Chopina
- Fryderyk Chopin na Zamku Królewskim w Warszawie. Co czeka na zwiedzających wystawę?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: nytimes.com
Źródło zdjęcia głównego: Hulton Archive/Getty Images