Fryderyk Chopin

  Fryderyk Chopin

  Fryderyk Chopin uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Utalentowany pianista, którego utwory wykonywane są podczas prestiżowych konkursów muzycznych na całym świecie, zmarł w 1849 roku. Naukowcy wciąż próbują ustalić, co było bezpośrednią przyczyną śmierci artysty. Ważnym obiektem ich badań stał się kryształowy słój, w którym od ponad 170 lat przechowywane jest serce Chopina.

  Od kilku dni w mediach nie słabnie dyskusja na temat Fryderyka Chopina. To pokłosie artykułu o seksualności naszego największego kompozytora opublikowanego przez "The Guardian". Do komentarzy w sieci przyłączył się również Tymon Tymański. Przy okazji muzyk opowiedział o swojej orientacji.

  Dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. „Czułe struny” - najnowsza płyta Natalii Kulkulskiej - to największy projekt muzyczny w jej karierze i wydarzenie bez precedensu. O kulisach powstawania tego albumu piosenkarka powiadała w naszym programie. Posłuchaj, jak Natalia Kukulska śpiewa utwór naszego najwybitniejszego kompozytora.

  Dla Chińczyków jesteśmy krajem Chopina. Szczytem marzeń przeciętnego Chińczyka jest to, by jego dziecko wystartowało w konkursie chopenowskim. W Pekinie została niedawno otwarta wystawa „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV–XX wieku ”. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Michał Kwiatkowski nie jest pierwszym artystą, który zespolił muzykę klasyczną i popularną. Jednak jednym z niewielu, obok Sergea Gainsbourga, którzy zrobili TO z Chopinem. Projekt karkołomny, ale jak się okazuje przyniósł mu sławę. W studiu Dzień Dobry TVN Michał opowiedział o miłości do Chopina, o aranżacji jego dzieł z dziełami romantycznego kompozytora oraz swoich muzycznych fascynacjach.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska wybrała się na próbę musicalu "Chopin musi umrzeć". O czym dokładnie będzie opowieść i kiedy będzie premiera?

  Janusz Olejniczak słynie ze znakomitych interpretacji utworów Fryderyka Chopina.Zdradził dziennikarce Dzień Dobry TVN Kindze Burzyńskiej jaką sprawił sobie niespodziankę, co robi w Radziejowicach oraz ile ma fortepianów. Dwór pianisty niejedno widział. Co powiedziałyby ściany domu w Radziejowicach, gdyby mogły mówić?

  Ma 7 lat i mówią o nim, że jest genialnym dzieckiem. Wiktor Sommer gra na fortepianie zaledwie od 18 miesięcy, ale bardzo szybko się uczy. Teraz zajmuje się nim wybitny prof. Aleksander Murawski z Sankt Petersburga, który uważa, że Wiktor ma wielki talent. Zobaczcie występ genialnego Wiktora w Dzień Dobry TVN!