Jak współpraca z innymi ludźmi wpływa na nasz mózg? Naukowcy wyjaśniają
Praca nad jakimś zadaniem lub rozwiązywanie problemu w grupie, z innymi ludźmi, ma istotny wpływ na nasz mózg. Naukowcy odkryli i wyjaśnili, co się w nim zmienia w procesie współpracy. Sprawdź szczegóły.
Tuż przed ślubem odkryła, że jej partner spotyka się z mężczyznami. Jakie sygnały sugerują zdradę?
Będąc w związku, każdy chce mieć pewność, że dla drugiej połówki jest wyjątkowy, jedyny i wystarczalny. Tak też czujemy… do chwili, gdy nasza intuicja zaczyna nam podpowiadać, że coś, a raczej ktoś jest na rzeczy. Zdrada. Choć rani nasze uczucia, wolimy o niej wiedzieć, niż być okłamywani. Jak ją rozpoznać? Te kobiety znalazły na to sposoby.
Naukowcy z NASA odkryli masywną egzoplanetę. Jest "Hulkiem" wśród superziem
Egzoplaneta TOI-1075b to jedna z najbardziej masywnych superziem, jakie odkryto do tej pory. Jest oddalona jest od Ziemi o zaledwie 200 lat świetlnych. NASA liczy na to, że jej wykrycie rzuci nowe światło na rozwiązanie ważnych zagadek kosmosu.
Sensacyjne odkrycie w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii. "To pokaże, jaka była ewolucja nowotworu"
W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie znaleziono próbki nowotworów, które były pobieranie od pacjentów kilka dekad temu. Naukowcy mogą wykorzystać je do przeprowadzenia badań na temat raka.
Jak pachniały perfumy sprzed 3200 lat? Naukowcy odtworzyli starożytny zapach
Pierwszą znaną z imienia kobietą, która zajmowała się wytwarzaniem perfum była Tapputi z Mezopotamii. Żyła około 3200 lat temu, a jej formułę niedawno odtworzyli naukowcy. Jak pachniały perfumy sprzed tysięcy lat?
Sensacyjne odkrycie szkockich konserwatorów sztuki. Autoportret Van Gogha znaleziony na odwrocie innego obrazu
Miłośnicy talentu Vincenta van Gogha mają powody do radości. Szkocka Galeria Narodowa ogłosiła, że odnalazła nieznany wcześniej autoportret wybitnego malarza. Przełomowego odkrycia dokonano podczas przygotowań do wystawy "Smak impresjonizmu".
Teleskop Webba eksploruje kosmos. NASA opublikowała pierwsze ujęcia
Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA podzieliła się pierwszymi zdjęciami zrobionymi za pomocą Teleskopu Jamesa Webba. Pokaz miał miejsce podczas specjalnej konferencji, w której udział wziął prezydent USA Joe Biden. Zobacz niesamowite zdjęcia gromady galaktyk SMACS 0723.
Czy wszystko to, co widzimy, na pewno istnieje? Czy zmysł wzroku, któremu tak bardzo ufamy, na pewno jest tak doskonały, jak sądzimy? Wszystkie te pytania pojawiają się, kiedy spotykamy się z iluzjami, zwłaszcza takimi, jak efekt Troxlera.
Policjanci znaleźli ludzkie szczątki w beczce. Należą do osoby, która mogła zginąć w latach 80.
Funkcjonariusze pracujący przy jeziorze Mead znaleźli beczkę, w której znajdowały się ludzkie szczątki. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, zwłoki należą do osoby, która umarła w latach 80. XX wieku.
Kupił portret Chopina na pchlim targu. Wpadł do rowu, gdy poznał jego wartość
Zakupiony na targu staroci w Lublinie "bezwartościowy" obraz uczynił ze swojego właściciela milionera, gdy dzieło zostało poddane fachowej ekspertyzie. Okazuje się bowiem, że portret Chopina prawdopodobnie powstał wykonany za życia kompozytora. Co za tym idzie, jest warty fortunę.
Egipski Indiana Jones odnalazł największe starożytne miasto. "To naprawdę wielkie odkrycie"
Niedawno media na całym świecie obiegła wiadomość, że misja pod dowództwem jednego z najwybitniejszych egiptologów na świecie odnalazła największe starożytne miasto. Teraz dr Zahi Hawass opowiedział o swoim odkryciu w Dzień Dobry TVN.
Niespotykana mumia w warszawskim muzeum. "To jedyny taki eksponat na świecie"
Przez kilkadziesiąt lat Muzeum Narodowe w Warszawie myślało, że jest w posiadaniu mumii kapłana, jednak okazało się, że to ciężarna kobieta. To odkrycie na skalę światową, o którym mówi cały świat - kilka dni temu donosiło już o tym BBC i "New York Times". Co wiadomo o tym eksponacie?
Tropem dinozaurów. Po których terenach Polski biegały i gdzie na świecie odkryto najwięcej ich śladów?
Powstają o nich filmy, książki i krążą legendy. Dinozaury to kręgowce, które żyły na ziemi miliony lat temu. Jak się okazuje, zamieszkiwały także tereny naszego kraju. Paleontolog, dr hab. Tomasz Sulej opowiedział o pracach badawczych w Polsce. Który kraj może pochwalić się odkryciem największej ilości śladów dinozaurów?
Nowe odkrycie w walce z otyłością. Co udało się ustalić w trakcie badań?
Dr Maria Górna z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego brała udział w badaniach z międzynarodowym zespołem naukowców. Opowiedziała nam o odkryciu, które może pomóc w walce z otyłością.
Polska pełna podziemnych grobowców i zaginionych miast sprzed tysięcy lat
Grobowce dla zmarłych ludzi powstawały od najdawniejszych czasów. Teraz okazuje się, że wiele tych sprzed tysięcy lat znajduje się w Polsce. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki postanowił zobaczyć kilka z nich. Jakie historie opowiedzieli mu archeolodzy?
Egipt: Archeolodzy otworzyli sarkofag zamknięty od 2500 lat. Internauci masowo udostępniają nagranie
Nowe odkrycie w Egipcie. Odnaleziono 59 drewnianych sarkofagów. Archeolodzy otworzyli jeden z nich. Nagranie z wydarzenia zostało opublikowane w mediach społecznościowych.
Rzadki nowotwór zatok zmienił jego życie. Roberta Ciszka uratowali polscy lekarze
43-letni Robert Ciszek wraz z rodziną mieszka na Dolnym Śląsku. Wolne chwile najchętniej spędza ze swoim synem, majsterkując w garażu. Motoryzacja to ich wspólna pasja. Życie pana Roberta 8 miesięcy temu zmieniło się o 180 stopni. Pewnego dnia mężczyzna obudził się, a na swoim czole zobaczył wielkiego guza. Diagnoza była przerażająca.
Ogromna żyła złota na Dolnym Śląsku. Ministerstwo Środowiska potwierdza doniesienia
Pod wsią Mikołajowice na Dolnym Śląsku odkryto ciągnące się złoża złota, donosi Super Express. Informację tę potwierdzają także badania przeprowadzone przez Ministerstwo Środowiska.
Doktorantka z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego Marta Skowron-Volponi znalazła w lasach tropikalnych Malezji gatunek motyla imitującego pszczołę. Badaczkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedziała nam o swoim odkryciu. Ile jeszcze nowych gatunków odkryła polska badaczka? Ile miała lat, kiedy pierwszy raz zachwyciła się motylami?
Skarby Peru. Królewski grobowiec odkryty przez Polaków
Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz to małżeństwo archeologów, które bada ślady zaginionych cywilizacji Ameryki Południowej. Sześć lat temu - po wielu miesiącach pracy - odkopali grobowiec sprzed 1200 lat. Co poczuli, kiedy okazało się, że znaleźli w nim złoto? Co wiadomo o kobiecie, której szczątki także znaleziono w grobowcu? Co jeszcze w nim było? Z archeologami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Rakotwórczy arsen. Nowa szansa w prewencji nowotworów
Naukowcy ze Szczecina dowiedli, ze im wyższe stężenie arsenu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Odkrycia dokonał zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Okazuje się, że arsen jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Dlaczego? Jak wyglądał eksperyment? w jakich produktach spożywczych znajdziemy arsen? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Naukowcy z Wysp Brytyjskich dokonali sensacyjnego odkrycia. Okazuje się, że najstarszy mieszkaniec Wysp Brytyjskich miał ciemną skórę, niebieskie oczy, brązowe, kręcone włosy. Na podstawie jakich badań brytyjscy naukowcy doszli do takich wniosków? Jak to się stało, że na przestrzeni 10 tys. lat wizerunek człowieka z Wysp tak bardzo uległ zmianie? Gościem Dzień Dobry TVN był antropolog Łukasz Maurycy Stanaszek.
Nasz gość - dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest według UNESCO jednym z naukowców, którzy mogą zmienić świat. Co motywuje ją do ciężkiej pracy? Na czym polegają jej badania i jak mogą być wykorzystane jej odkrycia?
Krzysztof Starnawski to legendarny nurek, który odkrył najgłębszą zalaną jaskinię na świecie. Polak eksplorował czeską jaskinię już od 1997 roku. Jak wygląda jego praca? Dlaczego schodząc pod wodę rozmawia sam ze sobą? Czy krzywa przegroda nosowa przeszkadza mu w pracy? Czy jest coś czego jeszcze się boi? Nurek opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
18-latek ma szansę zmienić bieg rzeczy w medycynie
Maciej Mańka jest tegorocznym maturzystą. Mimo że chłopak nie zdał jeszcze egzaminu dojrzałości, już teraz zadziwił cały naukowy świat. Maciej odkrył nową technologię hodowli sztucznego płuca. Jak mu się to udało? Od kiedy interesuje go medycyna? Jak na jego odkrycie zareagowało środowisko naukowo-medyczne? O swoich planach na przyszłość opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
Marcin Gędek, Rafał Reszelewski, Michał Żołnowski i Michał Kusiak, to czwórka polskich astronomów, którzy odkryli nową kometę w Układzie Słonecznym. Jak ją nazwali? W pełnym składzie, po raz pierwszy na żywo, Panowie spotkali się dopiero w studiu Dzień Dobry TVN. Dlaczego dopiero teraz? Gdzie mają swoje obserwatorium? I czy odkrycie komety jest wynikiem ich ciężkiej pracy i determinacji, czy traktują to jako łut szczęścia? Gratulujemy!
Te piosenki nuciliśmy wszyscy. "Dzień gorącego lata" Big Day, "Rowery dwa" Yaro, Norbi "Kobiety są gorące, Jakub Molęda "Mogę wszystko". Pamiętacie te hity? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Jakub Molęda z LO27, Jarek Płocica, "Yaro", producent muzyczny i muzyk, Marcin Ciurpiński oraz Anna Zalewska-Ciurapińska z zespołu Big Day. Czym się dziś zajmują?