odkrycie

  odkrycie

  43-letni Robert Ciszek wraz z rodziną mieszka na Dolnym Śląsku. Wolne chwile najchętniej spędza ze swoim synem, majsterkując w garażu. Motoryzacja to ich wspólna pasja. Życie pana Roberta 8 miesięcy temu zmieniło się o 180 stopni. Pewnego dnia mężczyzna obudził się, a na swoim czole zobaczył wielkiego guza. Diagnoza była przerażająca.

  Doktorantka z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego Marta Skowron-Volponi znalazła w lasach tropikalnych Malezji gatunek motyla imitującego pszczołę. Badaczkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedziała nam o swoim odkryciu. Ile jeszcze nowych gatunków odkryła polska badaczka? Ile miała lat, kiedy pierwszy raz zachwyciła się motylami?

  Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz to małżeństwo archeologów, które bada ślady zaginionych cywilizacji Ameryki Południowej. Sześć lat temu - po wielu miesiącach pracy - odkopali grobowiec sprzed 1200 lat. Co poczuli, kiedy okazało się, że znaleźli w nim złoto? Co wiadomo o kobiecie, której szczątki także znaleziono w grobowcu? Co jeszcze w nim było? Z archeologami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Naukowcy ze Szczecina dowiedli, ze im wyższe stężenie arsenu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Odkrycia dokonał zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Okazuje się, że arsen jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Dlaczego? Jak wyglądał eksperyment? w jakich produktach spożywczych znajdziemy arsen? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Naukowcy z Wysp Brytyjskich dokonali sensacyjnego odkrycia. Okazuje się, że najstarszy mieszkaniec Wysp Brytyjskich miał ciemną skórę, niebieskie oczy, brązowe, kręcone włosy. Na podstawie jakich badań brytyjscy naukowcy doszli do takich wniosków? Jak to się stało, że na przestrzeni 10 tys. lat wizerunek człowieka z Wysp tak bardzo uległ zmianie? Gościem Dzień Dobry TVN był antropolog Łukasz Maurycy Stanaszek.

  Nasz gość - dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest według UNESCO jednym z naukowców, którzy mogą zmienić świat. Co motywuje ją do ciężkiej pracy? Na czym polegają jej badania i jak mogą być wykorzystane jej odkrycia?

  Krzysztof Starnawski to legendarny nurek, który odkrył najgłębszą zalaną jaskinię na świecie. Polak eksplorował czeską jaskinię już od 1997 roku. Jak wygląda jego praca? Dlaczego schodząc pod wodę rozmawia sam ze sobą? Czy krzywa przegroda nosowa przeszkadza mu w pracy? Czy jest coś czego jeszcze się boi? Nurek opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.

  Maciej Mańka jest tegorocznym maturzystą. Mimo że chłopak nie zdał jeszcze egzaminu dojrzałości, już teraz zadziwił cały naukowy świat. Maciej odkrył nową technologię hodowli sztucznego płuca. Jak mu się to udało? Od kiedy interesuje go medycyna? Jak na jego odkrycie zareagowało środowisko naukowo-medyczne? O swoich planach na przyszłość opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Marcin Gędek, Rafał Reszelewski, Michał Żołnowski i Michał Kusiak, to czwórka polskich astronomów, którzy odkryli nową kometę w Układzie Słonecznym. Jak ją nazwali? W pełnym składzie, po raz pierwszy na żywo, Panowie spotkali się dopiero w studiu Dzień Dobry TVN. Dlaczego dopiero teraz? Gdzie mają swoje obserwatorium? I czy odkrycie komety jest wynikiem ich ciężkiej pracy i determinacji, czy traktują to jako łut szczęścia? Gratulujemy!

  Te piosenki nuciliśmy wszyscy. "Dzień gorącego lata" Big Day, "Rowery dwa" Yaro, Norbi "Kobiety są gorące, Jakub Molęda "Mogę wszystko". Pamiętacie te hity? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Jakub Molęda z LO27, Jarek Płocica, "Yaro", producent muzyczny i muzyk, Marcin Ciurpiński oraz Anna Zalewska-Ciurapińska z zespołu Big Day. Czym się dziś zajmują?

  Wiktora w kategorii "Odkrycie roku", w pełni zasłużenie, otrzymał w tym roku... nasz redakcyjny kolega Filip Chajzer! Gratulacje! Jesteśmy pewni, że statuetka trafiła we właściwe ręce! Dlaczego ojciec rzadko mówi mu, że jest z niego dumny? Czy to prawda, że Filip Chajzer źle znosi krytykę i, że ojciec załatwił mu pracę? Ile razy w ciągu dnia dzwoni do mamy? Jak powstają materiały Filipa Chajzera i operatora Pawła Szczepańskiego?

  Jack Andraka, 16-letni geniusz ze Stanów Zjednoczonych, opracował test dzięki, któremu rak trzustki może być łatwiej wykrywalny. Otrzymał za to prestiżową nagrodę i 75 tys. dolarów. Z nastoletnim geniuszem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na czym polega jego metoda? Czy dzięki niej będzie można skuteczniej także diagnozować pozostałe nowotwory?