Rzadki ptak, junko zwyczajny, który na co dzień zamieszkuje północną Amerykę, zaskoczył ornitologów w Polsce. Jego obecność w Puszczy Białowieskiej to prawdziwa sensacja, ponieważ w Europie pojawia się niezwykle rzadko. Zwykle migruje na południe, ale czasami trafia aż na kontynent europejski. Naukowcy zastanawiają się, co mogło skłonić go do tej długiej podróży.
Naukowcy z Czech dokonali wyjątkowego odkrycia w południowej Albanii. Właśnie tam pod ziemią skrywało się największe na świecie jezioro termalne. Czy będzie ono dostępne dla turystów? Jaką otrzymało nazwę?
Członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" dokonali sensacyjnego odkrycia w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. 23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich, stanowi nie tylko fascynującą relikwię przeszłości, ale też świadectwo dawnej obecności Rzymian w tej części świata.
Naukowcy z Kinneret Limnological Laboratory w Izraelu odkryli nowe fakty, które mogą pomóc zrozumieć jedno z najsłynniejszych cudów Jezusa dotyczący połowu ryb opisanego w Nowym Testamencie.
Kurator Robinson McClellan, przeglądając skarbiec Morgan Library & Museum na Manhattanie, odkrył prawdopodobnie nieznany wcześniej walc Fryderyka Chopina. Dzieło zaprezentował chiński pianista Lang Lang.
Już dzisiaj kolejny odcinek programu "Unboxing - Wielkie Otwarcie". Nasza reporterka zainspirowana tym, co dzieje się w programie, postanowiła zapytać dziewczyny, które ćwiczą jogę, co kryje się w tajemniczych pudełkach. Jak poradziły sobie z zagadkami?
Z danych Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody wynika, że pająk Nosferatu jest już widywany na terenie Niemiec. Powodem są zmiany klimatu i turystyka. Czy pajęczak jest niebezpieczny dla ludzi?
Dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego UJ został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Naukowiec, który zajmuje się badaniem komet i innych małych ciał Układu Słonecznego, interesuje się także owadami. Dwa lata temu odkrył nowy gatunek pasikonika w Polsce, o czym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby rozwikłać tajemnicę sprzed 2000 lat i rozszyfrować tajemnicę papirusu, zwęglonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. Chociaż obawiano się, że to, co na nim zapisano, zostanie na zawsze utracone, dwóch informatyków właśnie ujawniło pierwsze słowa.
Archeolodzy znaleźli dowody na praktykowanie nekromancji w starożytnej jaskini w Jerozolimie. Wśród znalezisk znalazły się ludzkie czaszki, ponad 120 kaganków i inne, różnorodne artefakty. O czym świadczy to odkrycie i czym dokładnie jest nekromancja?
Na powierzchni Czerwonej Planety marsjański łazik zrobił zdjęcie skały z okrągłym otworem w środku, który kształtem przypomina ogromnego donuta, czyli pączka z dziurką. Naukowcy mają kilka hipotez dotyczących tego, skąd pochodzi ta skała.
Pewnego dnia przez przypadek odkryły, że spotykają się z tym samym mężczyzną. Gdy prawda wyszła na jaw, Anna i Mila nie dały za wygraną. Obie panie wymyśliły dla partnera bolesną zemstę. Wkrótce do akcji wkroczyła policja.
Wyniki nowego badania - opublikowanego na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Science" - przedstawiają, co się dzieje z mózgiem w chwili śmierci.