Sensacja w Bieszczadach. Niebywałe, co odkryto w lesie

Sensacja w Bieszczadach. Niebywałe, co odkryto w lesie
Sensacja w Bieszczadach. Niebywałe, co odkryto w lesie
Źródło: Getty Images

Członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" dokonali sensacyjnego odkrycia w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. 23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich, stanowi nie tylko fascynującą relikwię przeszłości, ale też świadectwo dawnej obecności Rzymian w tej części świata.

Niebywałe odkrycie w Bieszczadach

Podczas listopadowych poszukiwań, eksploratorzy natrafili na cenny zabytek, który po konsultacjach z archeologami okazał się być rzymskim grotem. Późna jesień, szczególnie po pierwszych przymrozkach, to idealny moment na prowadzenie poszukiwań, kiedy przyroda odsłania swoje ukryte skarby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

DD_20220907_Sawicki_REP
Polska sensacja archeologiczna: „Grób wampira” ze wsi Pień
Źródło: Dzień Dobry TVN

- Tego odkrycia dokonał członek naszego stowarzyszenia Piotr Chmiel, który w tym roku odnalazł już średniowieczny puginał - opowiedział Artur Hejnar ze Stowarzyszenia "Galicja".

Grot spod Baligrodu został przekazany kilka dni temu do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krośnie. Możliwe, że trafi on niebawem do Muzeum Historycznego w Sanoku.

- Grot włóczni odkryty przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Galicja" w sąsiedztwie Przełęczy Żebrak najprawdopodobniej należy łączyć z okresem wpływów rzymskich. Po przekazaniu przez urząd konserwatorski grot trafi do konserwacji, a następnie będziemy chcieli go zaprezentować na wystawie archeologicznej w naszym muzeum - stwierdził dr Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku. 

Bieszczady skrywają wiele tajemnic

Nie jest to pierwsze znalezisko z czasów wpływów rzymskich w Bieszczadach, ale na pewno jedno z najciekawszych. W ostatnich latach na tym terenie odkryto m.in. dwie włócznie z Osławicy, brązową sprzączkę od pasa z Balnicy czy fantastyczny złoty solid Teodozjusza II z Prełuk. Każde z nich przyczynia się do poznania historii tego regionu, a także do zrozumienia, jak ludzie migrowali setki, a nawet tysiące lat temu.

- Lasy co jakiś czas odkrywają historie schowane głęboko w ziemi. To najczęściej wojenne artefakty, ślady bitew, ale trafiają się też znaleziska z dawnych epok - powiedział Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie