Atrakcje w Bieszczadach
Kolejka bieszczadzka to jedna z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce. Co możemy zobaczyć podczas podróży tym transportem? Jak tłumaczył w Dzień Dobry TVN, prezes Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej Mariusz Wermiński, po jednej stronie znajduje się góra Matragona, a po drugiej pasmo Hyrlatej.
- Tory biegną wzdłuż potoków na otwartych przestrzeniach, wjeżdżają do bardzo gęstego lasu. Mamy aplikację mobilną i taki audioprzewodnik. Po drodze proponujemy garść informacji z historii, tradycji i z kultury - powiedział.
Kolejka bieszczadzka - dlaczego warto się nią przejechać?
Stacja końcowa kolejki znajduje się na granicy polsko-słowackiej. - Dojeżdżamy do Balnicy. Nasi partnerzy po stronie słowackiej mają np. wypożyczalnie rowerów, którymi można się przemieszczać po najbliższej okolicy i tam też prezentują swoje walory - zaznaczył prezes Fundacji, wspominając również o wsparciu funduszy europejskich.
- Pozwala nam ono zrobić kolejny krok w kierunku turystów, którzy nam zgłaszają swoje oczekiwania, a my dzięki funduszom możemy te oczekiwania realizować - dodał.
Niezwykłe eksponaty w Cisnej
W Cisnej nie tylko możemy przejechać się unikatową kolejką po bardzo malowniczych trasach, ale i zanurzyć w historii podziwiając eksponaty kolei wąskotorowej. - Szczycimy się tym, że mamy parowóz KP4. To jest taki wyjątkowy parowóz. W latach 50. 6 takich parowozów zostało zakupionych na kolejkę bieszczadzką. To właśnie one woziły drewno. W tej chwili w Polsce jedyny taki parowóz mamy czynny pod parą - tłumaczył Mariusz Wermiński.
- Dzięki funduszom unijnym, bo korzystając z tych środków, wybudowaliśmy tą wielką, nowoczesną halę i możemy zabezpieczać zabytkowy tabor - dodał.
Dlaczego warto jesienią wybrać się w Bieszczady? - Kolory niesamowite, to trzeba po prostu samemu zobaczyć, powdychać to świeże powietrze. Na terenie naszej gminy mamy Bieszczadzki Park Narodowy, mamy Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, mamy Obszar Natury 2000. Mamy tak naprawdę wszystko to, czego potrzeba ludziom z miasta, żeby przyjechać i tutaj zaznać w naszym terenie - powiedział Dariusz Wethacz z gminy Cisna.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie tajemnice kryją Bieszczady?
- Co jada się w Bieszczadach? Tych przepisów możesz nie znać
- Drewniany dom na skraju lasu. "Pod widok był projektowany"
Reporter: Filip Kmera
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn