turyści

  turyści

  Winnipeg to tętniące życiem miasto, leżące w prowincji Manitoba, w środkowej części Kanady. Wyróżnia się sporym zróżnicowaniem etnicznym i kulturowym. Populacja liczy blisko 750 tys. mieszkańców. Winnipeg oferuje wiele atrakcji zarówno z dziedziny kultury, sztuki, sportu, jak i rekreacji. Turyści mogą spodziewać się kontynentalnego klimatu, charakteryzującego się czterema osobnymi porami roku. Zimą średnia temperatura wynosi −12℃, zaś latem 26℃.

  Słoneczny Brzeg to zdecydowanie największy, a także najbardziej popularny kurort w Bułgarii. Znajduje się on nad pięknym brzegiem Morza Czarnego. W Słonecznym Brzegu można skorzystać z oferty 600 hoteli i 400 restauracji. Budowę kurortu rozpoczęto w 1958 roku w miejscu, w którym już w starożytności funkcjonowały studnie zaopatrujące nieodległy Nesebyr w wodę pitną. 

  Choć sezon wakacyjny dobiegł końca, to Tatry wciąż przyciągają tysiące piechurów. W sieci pojawiły się zdjęcia turystów oczekujących w 300-metrowych kolejkach, by wejść na Rysy, najwyższy szczyt Polski. - Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi, taka pogoda - czytamy.

  Leżące w południowych Indiach Bengaluru to jedno z najszybciej rozwijających się miast świata. Aglomeracja o powierzchni 709 km² liczy obecnie ponad 10 milionów mieszkańców – po Mumbaju i Deli jest to więc trzecie najliczniej zaludnione miasto w Indiach. Co przyciąga tak wielu ludzi do Bengaluru?

  Przed nami lato i wakacje. Planujemy urlopy, zastanawiamy się, gdzie je spędzić. W ubiegłym roku za sprawą pandemii większość z nas wypoczywała w Polsce. Teraz, gdy poluzowano restrykcje i podróżowanie staje się łatwiejsze, chętnie wybierzemy się na zagraniczne wczasy. Jak się na nich zachowujemy? Jakie błędy popełniamy? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiada Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”.

  Pescara w tłumaczeniu na język polski oznacza "ujście rzeki". Nazwa miasta pochodzi od rzeki, która dzieli je na dwie, pierwotnie odrębne części. W 1927 roku połączone zostały mostem. Pierwsze wzmianki o Pescarze pochodzą z około IV tysiąclecia p.n.e. W okresie rzymskim miasto nosiło miano Vicus Aeterni. Dopiero około 1000 roku miasto uzyskało obowiązującą do dziś nazwę Pescara.

  Oman wciąż nie jest celem masowej turystyki, dlatego doskonale nadaje się dla podróżników, którzy podążają mało uczęszczanymi szlakami. Problemu nie stanowi spanie na dziko w namiocie ani bezpieczeństwo – w Omanie spotkamy przyjaznych i gościnnych ludzi. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym malowniczym kraju.

  Zakopane chce uniknąć problemów z niekontrolowanym napływem turystów. Włodarze polskiej stolicy Tatr wyciągnęli lekcję z poprzedniego weekendu i postanowili zrobić wszystko, aby nie dopuścić do incydentów podobnych do tych z zeszłego tygodnia. Funkcjonariuszy z Zakopanego wesprze tym razem kilkudziesięciu policjantów z Krakowa. Wojewoda małopolski apeluje o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

  Intensywne opady śniegu, nieprzetarte szlaki, mróz - w górach panują skrajnie trudne warunki. Mimo to pięć osób wybrało się na Babią Górę wyłącznie w szortach i butach – bez długich spodni, swetra czy kurtki. Kiedy jedna z kobiet osłabła i groziła jej hipotermia, niefrasobliwi turyści poprosili o pomoc GOPR. Zdjęcia z akcji ratowniczej mrożą krew w żyłach.

  Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.

  Lato, wakacje, słońce świeci, pogoda dopisuje. To wszystko sprawiło, że tłumy turystów pojawiły się w Tatrach. Przed popularnymi szczytami tworzą się kolejki ludzi czekających na wejście. Na parkingach przed szlakiem w kierunku Morskiego Oka brakuje wolnych miejsc, a na drodze dojazdowej tworzą się utrudnienia. Władze TPN-u przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią.

  Zbliża się weekend, pogoda dopisuje, wielu z nas zastanawia się, gdzie spędzić wolny czas. Wypad za miasto, do lasu, nad rzekę, jezioro, nad morze lub w góry? Jeśli ktoś zaplanował wyjazd w Tatry, może się rozczarować - na taki sam pomysł wpadło wiele osób. Panuje tam obecnie bardzo duży ruch turystyczny, nie ma wolnych miejsc parkingowych, a na drodze dojazdowej są spore utrudnienia.

  Wiele osób, odwiedzających Dolinę Chochołowską, niszczy rosnące tam krokusy, które - jak wiadomo - są pod ochroną. Co za to grozi turystom? Jak tłumaczą się ludzie, którzy zadeptują lub zrywają kwiaty? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał z Hanią i Kazikiem - wolontariuszami, którzy zgłosili się do pilnowania krokusów.

  W Krakowie mieszka 5-letni Arek, który na wózku inwalidzkim pokonał 18-kilometrową trasę z Zakopanego do Morskiego Oka. Wiele osób, które usłyszało o jego wyczynie stwierdziło, że chłopiec "zawstydził turystów" wjeżdżających na górę dorożkami. Bardzo się zmęczył podczas tego spaceru? Kto wpadł na pomysł, żeby podjąć takie wyzwanie? Jakiego kolegę zyskał chłopiec po tym wyczynie? Z Arkiem i jego mamą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Mieszkają w budynku, w którym bardzo dużo mieszkań zostało wynajętych krótkoterminowo. Każdego dnia przez ich budynek przewijają się turyści, kilkadziesiąt obcych osób. Nie spodziewali się, że będą mieszkać w hotelu. Zobaczcie, jak uciążliwy dla sąsiadów może być wynajem krótkoterminowy i jakie korzyści może dawać.