Atrakcje turystyczne Leska i jego okolic – co warto tam zobaczyć?

Kościół w Lesku
Atrakcje turystyczne Leska i jego okolic – co warto tam zobaczyć?
Źródło: benkrut/Getty Images
Bieszczadzkie Lesko leży niedaleko malowniczego jeziora Solina. To miasto atrakcyjne turystycznie nie tylko ze względu na spokój i piękne widoki. Lesko jest również miejscem z wieloma zabytkami. Jeden z najważniejszych stanowi zamek Kmitów, rodu z pobliskiego Sobienia.

W mieście obecna była znacząca gmina żydowska, dlatego w mieście można znaleźć również zabytki z nią związane. To m.in. synagoga oraz cmentarz Żydowski, tzw. kirkut. Co jeszcze można zobaczyć w Lesku i jego okolicach?

Gdzie na weekend w Polsce?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zamek Kmitów w Lesku

Lesko słynie przede wszystkim ze znajdującego się w nim zamku Kmitów, rodu szlacheckiego pochodzącego z położonego nieopodal Sobienia. Budynek został wzniesiony w 1538 roku na polecenie Piotra Kmity, noszącego wiele tytułów przedstawiciela rodu. Tytułowano go m.in. marszałkiem wielkim koronnym, marszałkiem nadwornym, starostą krakowskim, przemyskim, spiskim i kolskim, kasztelanem wojnickim i sandomierskim, a także wojewodą sandomierskim i krakowskim. Był również znanym mecenasem sztuki.

Piotr Kmita zmarł bezpotomnie, dlatego po jego śmierci w 1553 roku zamek Kmitów przejęty został przez inny szlachecki ród – Stadnickich. W XVII wieku rozpoczęto przebudowę twierdzy, jednak już w 1702 roku spalili ją Szwedzi. Chociaż wkrótce zamek odbudowano, w XVIII wieku ponownie strawił go pożar. Kolejne lata również nie były łaskawe dla obiektu. Wielokrotnie w ciągu dwóch wieków odbudowywana i rujnowana twierdza ostatecznie stała się siedzibą hotelu. Wstęp na teren jest wolny, jednak zwiedzanie zamku Kmitów polega raczej na podziwianiu posiadłości niż zapoznawaniu się z historią miejsca.

Inne atrakcje turystyczne Leska

Żydzi osiedlili się na tych terenach jeszcze zanim miasto wspomniano po raz pierwszy w kronikach. W związku z tym jedną ze starszych i ciekawszych budowli w Lesku – poza pałacem Kmitów – jest wybudowana w XVI wieku synagoga. Późnorenesansowy budynek wraz z kirkutem (cmentarzem żydowskim) stanowi jedno z niewielu świadectw bogatej historii mieszkańców miasta. Po II wojnie światowej społeczność żydowska nie była większa niż w innych częściach kraju. Chociaż wnętrze synagogi w Lesku nie zachowało się do naszych czasów w swojej pierwotnej postaci, to wciąż warto ją zobaczyć.

W Lesku znajduje się również zachwycający pomnik przyrody, tzw. Kamień Leski. Wydaje się, że ten ogromny głaz, przez okolicznych mieszkańców zwany niekiedy Kamieniem Diabła, pojawił się znikąd. Jego regionalna nazwa ma źródło w legendzie, według której głaz miał upuścić sam diabeł, aby zniszczyć jeden z kościołów. Sam Aleksander Fredro poświęcił jeden z poematów temu niezwykłemu pomnikowi przyrody. Obecnie obiekt ten cieszy się popularnością wśród turystów i miłośników wspinaczki skałkowej.

Zwiedzając Lesko, nie sposób pominąć perły sztuki sakralnej, czyli pochodzącego z XVI wieku kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, znajdującego się w pobliskiej Średniej Wsi. To najstarsza tego typu katolicka budowla w Bieszczadach. Początkowo jej patronem był św. Mikołaj. Świątynia została ufundowana przez wspomnianego już Piotra Kmitę. W jej podziemiach znajduje się również krypta Franciszka Pułaskiego, jednak jest ona niedostępna dla zwiedzających.

Co warto zobaczyć w Lesku?

Podczas zwiedzania Leska na uwagę zasługuje też eklektyczny ratusz miejski, postawiony w 1896 roku. Piętrowa budowla z wieżą zegarową ozdobiona została miejskim herbem pochodzącym jeszcze z czasów pierwszych właścicieli Leska, czyli Kmitów. Nieopodal znajduje się również pomnik Tadeusza Kościuszki i pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Ciekawostką jest także oryginalny pomnik Książki. Sam ratusz łączy w sobie różne style, w tym klasycystyczny, neogotycki, neorenesansowy i neobarokowy, czego efektem jest niezwykła, a przy tym przyjemna dla oka kompozycja.

W Lesku nie brakuje atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzania, jednak po całym dniu podziwiania zabytków warto odpocząć na łonie natury. Najlepszym do tego miejscem będzie z pewnością rezerwat Góra Sobień. Z położonych tam naturalnych tarasów turyści mogą podziwiać m.in. malowniczą dolinę Sanu. Niedaleko kirkutu w Lesku znajdują się również źródła mineralne, z których można czerpać słabo zmineralizowane wody siarczkowe.

Lesko, nazywane czasami Bramą Bieszczad, potrafi zachwycić zarówno pięknymi, zabytkowymi budowlami oraz pomnikami, jak i cudownymi krajobrazami. Wybierając się w Bieszczady, warto odwiedzić to urokliwe miasteczko.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości