Krosno – niewielkie, spokojne miasto, położone niedaleko Beskidu Niskiego, wyróżniające się bogatą historią i niepowtarzalną atmosferą, odczuwalną zwłaszcza w granicach Starego Miasta. Miasto często określane jest mianem „Małego Krakowa”, z uwagi na podobieństwo zabytkowych kamienic, znajdujących się na rynku, do krakowskich sukiennic. Po przyjeździe do Krosna warto nie tylko zwiedzić najważniejsze zabytki, ale także skorzystać z tutejszych atrakcji, pozwalających poznać miejscowe tradycje oraz udać się na krajoznawcze wycieczki po okolicy.
Podróże po Polsce
Krosno – ciekawe miejsca i zabytki miasta
Rynek w Krośnie to najważniejszy punkt miasta, który swoim wyglądem przypomina nieco krakowski rynek. Renesansowe kamienice znajdujące się na starówce przykuwają uwagę turystów i są jednymi z najczęściej fotografowanych miejsc. Na rynku znajduje się także zabytkowy ratusz miejski oraz piękna, podświetlana fontanna.
Po przyjeździe do miasta warto udać się do Centrum Dziedzictwa Szkła, będącego jedynym w Polsce interaktywnym centrum, przedstawiającym historię hutnictwa szkła oraz tradycje z nią związane. Turyści mogą zyskać wiedzę teoretyczną na temat tej gałęzi przemysłu oraz uczestniczyć w procesie wyrobienia szkła i jego dekorowania. Wielbiciele historii, zainteresowani losami Krosna i okolicznych miejscowości na przestrzeni lat, powinni skorzystać z oferty Muzeum Podkarpackiego, w którym znajdują się przedmioty znalezione na wykopaliskach archeologicznych, stare plany i mapy miasta, archiwalne dokumenty. W budynku muzeum znajduje się również ciekawa ekspozycja lamp naftowych, a także mundury i broń wojenna z różnych epok.
Atrakcje turystyczne Krosna
Krosno posiada wiele atrakcji turystycznych, do których warto udać się po zwiedzaniu ważnych z punktu widzenia historii zabytków miasta. Na krośnieńskim lotnisku co roku odbywają się Górskie Zawody Balonowe, podczas których odwiedzający mają okazję wziąć udział w ciekawych konkursach, koncertach oraz wykładach dotyczących lotnictwa i baloniarstwa.
Karpackie Klimaty to kolejne ciekawe wydarzenie, na które warto wybrać się podczas pobytu na Podkarpaciu. To święto, podczas którego prezentowane są tradycyjne stroje mieszkańców, pokazy taneczne oraz turnieje rycerskie. Na Karpackich Klimatach pojawiają się grupy artystów z Polski i zagranicy. Dorośli turyści powinni skorzystać również z możliwości wzięcia udziału w Festiwalu Wina.
Krosno i okolice – co warto zobaczyć w pobliskich miejscowościach?
Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce
To niezwykłe miejsce, które przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Muzeum Przemysłu Naftowego to jeden z najbardziej oryginalnych obiektów w kraju i na świecie. Na ogromnym terenie należącym do muzeum znajdują się liczne ekspozycje dotyczące gazownictwa, przemysłu rafineryjnego, górnictwa naftowego oraz samego sposobu rozprzestrzeniania się produktów naftowych. Duża ilość eksponatów i zabytkowych przedmiotów, o dużej wartości historycznej, z pewnością przypadną do gustu wielbicielom polskiej historii i rozwoju przemysłu naftowego w kraju.
Zamek Kamieniec
W okolicach Krosna, w miejscowości Odrzykoń, na niewielkim, skalistym wzgórzu znajdują się ruiny zamku, którego powstanie datuje się na XIV wiek. Wcześniej w tym samym miejscu wybudowany został drewniany zameczek, który został zniszczony w okresie najazdów tatarskich. Warto wybrać się do Odrzykonia nie tylko w celu zobaczenia ruin Zamku Kamieniec, ale także po to, aby podziwiać piękne krajobrazy, widoczne ze szczytu wzgórza.
Pałac i Muzeum Historyczne
Budynek Pałacu został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, na miejscu ówczesnej budowli bastionowej. Choć w okresie wojen został mocno zniszczony, odbudowano go z dużą dbałością o szczegóły. Dziś w rezydencji magnackiej w Dukli znajduje się Muzeum Historyczne. Dookoła budynku stworzono duży, przepiękny park o symetrycznym układzie alei.
Kościół w Haczowie
Drewniany kościół wybudowany w stylu gotyckim, znajdujący się w Haczowie w województwie małopolskim, jest jednym z zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia wyróżnia się ze względu na swój unikatowy wygląd, należy do najstarszych drewnianych kościołów w Polsce i największych drewnianych kościołów w całej Europie (wśród kościołów gotyckich).
Muzeum Strachów Polnych w Sołonce To jedno z najciekawszych muzeów w Polsce, którego eksponaty nie mają żadnej wartości historycznej z punktu widzenia przeszłości kraju, są jednak niezwykle ważne dla tamtejszych mieszkańców. W Muzeum Strachów Polnych znajduje się ponad 70 kukieł, które w latach swojej świetności służyły jako strachy na wróble, dziki, sarny oraz lisy.
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Henryk Sadura/Getty Images