Atrakcje Kwidzyna – co warto zobaczyć w tym mieście? Zabytki i rekreacja 

Atrakcje Kwidzyna – co warto zobaczyć w tym mieście?
Atrakcje Kwidzyna – co warto zobaczyć w tym mieście?
Źródło: GettyImages/Scorpion_PL
Kwidzyn niegdyś był stolicą Pomezanii, jednak najbardziej znany jest z tego, że kiedyś zajmował go zakon krzyżacki. To dzięki temu można oglądać tu piękny zamek w Kwidzynie, leżący na Szlaku Zamków Gotyckich. Ta budowla to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. 
DD_20230805_Krakow_2_REP
Zabytki Krakowa, których zazdrości nam cały świat
Źródło: Dzień Dobry Wakacje

Zamek krzyżacki to nie jedyna atrakcja w Kwidzynie, można tam bowiem zobaczyć m.in. piękne kościoły czy zabytkowe budynki. Warte uwagi są również okolice miasta, w szczególności Malbork. Co ciekawego można zobaczyć w Kwidzynie? 

Muzeum i zamek w Kwidzynie – zespół katedralno-zamkowy 

Początkowo miasto Kwidzyn należało do Prusów i było stolicą terytorium zwanego Pomezanią. Zmieniło się to jednak w roku 1233, kiedy tereny te zostały zajęte przez zakon krzyżacki. W tym samym roku rozpoczęto budowę zamku. Proces ten trwał aż do drugiej połowy XIV wieku. Zamek krzyżacki nie przetrwał do naszych czasów w niezmienionej formie, nosi bowiem widoczne ślady po licznych przebudowach. Jedną z największych była podjęta przez władze pruskie na przełomie XVIII i XIX wieku decyzja o rozbiorze dwóch skrzydeł. Wtedy też zamek zaadaptowano na siedzibę urzędu oraz instytucji edukacyjnych. 

Co ciekawe, choć zamek w Kwidzynie jest znacznie mniej okazały od tego znajdującego się w Malborku, wyróżnia się jednym elementem. Jest nim wybudowane w 1393 roku tzw. Gdanisko, czyli wieża ustępowa (latryna). To budowla charakterystyczna dla zamków krzyżackich, która pomagała zachować dostateczny poziom higieny w ich obrębie. 

Obecnie w zamku w Kwidzynie mieści się filia Muzeum Zamkowego w Malborku. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających, trzeba jednak pamiętać, że w niektóre dni otwarte są jedynie tereny zamkowe, bez możliwości zobaczenia ekspozycji muzealnej. Dlatego, planując wycieczkę do Kwidzyna, warto to wcześniej sprawdzić, np. na oficjalnej stronie internetowej zamku. 

W skład kompleksu wchodzi również konkatedra św. Jana Ewangelisty, którą wybudowano w 1325 roku. Wewnątrz obiektu są przechowywane m.in. piękne malowidła i misternie wykonane witraże, a także imponujący mozaikowy obraz z roku 1380, przedstawiający patrona świątyni. 

Inne atrakcje turystyczne w Kwidzynie 

Chociaż zamek krzyżacki jest największą atrakcją turystyczną Kwidzyna, nie jest jedyną, jaką miasto ma do zaoferowania. Na uwagę zasługuje m.in. pałac Fermora. Został on wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku na placu zamkowym na polecenie rosyjskiego gubernatora, generała Wilhelma Fermora. Obiekt był siedzibą kolejno Pruskiej Kamery Domen i Wojny, Sądu Nadwornego oraz Krajowego, Regencji Kwidzyńskiej. Splądrowany i spalony przez Rosjan w 1945 roku, budynek niszczał aż do końca lat 50., kiedy utworzono w nim Technikum Młynarskie, które istnieje do dziś.

Spacerując po Kwidzynie, można natknąć się na wiele innych, pięknych budowli, takich jak gmach Sądu Ziemskiego wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku. Do wybudowania go wykorzystano cegły z rozebranych skrzydeł zamku krzyżackiego. Obecnie w gmachu mieści się szkoła specjalna. Innym godnym uwagi miejscem jest siedziba Ziemstwa przy placu Plebiscytowym, wzniesiona w połowie XIX wieku. W 1945 roku obiekt pełnił funkcję siedziby sądu powiatowego, a od 1975 sądu rejonowego. W XIX wieku w Kwidzynie wybudowano również m.in. imponujący gmach poczty, neogotyckie budynki koszar i dworca kolejowego oraz gmach gimnazjum klasycznego dla chłopców, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół Zawodowych.

 Mówiąc o zabytkach Kwidzyna, nie wolno również zapomnieć o średniowiecznym starym ratuszu, a właściwie jego ruinach. Budowla została wzniesiona w średniowieczu za czasów krzyżackich i odrestaurowana na początku XVII wieku. Niestety budynek spłonął w XIX wieku i nie udało się odtworzyć jego pierwotnego wyglądu. Nowy ratusz wzniesiono z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim, jednak w roku 1945 uległ on zniszczeniu i już nigdy go nie odbudowano. Ocalał jedynie fragment wieży oraz mury piwnic. W gmachu ratusza mieściło się wiele rozmaitych instytucji i pomieszczeń, w tym magazyny, izba tortur czy cela więzienna, a nawet stragany czy winiarnia. Na wyższych piętrach odbywały się posiedzenia rady miejskiej oraz rady gminy, działał także sąd miejski i jego archiwum.

Jednym z ciekawszych miejsc w Kwidzynie może być również budynek wolnomularzy, wykorzystywany przez lożę masońską od drugiej połowy XVIII wieku do 1933 roku, kiedy to narodowi socjaliści zdelegalizowali organizację. Wtedy też NSDAP urządziło w gmachu swoją centralę. Obecnie budynek należy do Domu Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. 

Kwidzyn jest pięknym miastem, w którym nie brak interesujących zabytków. Dlatego, będąc w pobliskim Malborku, warto się tam wybrać przynajmniej na jeden dzień. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

podziel się:

Pozostałe wiadomości