zabytki

  Brześć to miasto, które przyciąga Polaków nie tylko bliskością granicy. Dowiedz się, z jakiego powodu!

  Początki Jeleniej Góry sięgają XII wieku, do dziś można podziwiać zabytki z bogatej historii miasta.

  Xi'an to jedno z najważniejszych i najstarszych miast Chin. Powstało ponad 3,1 tys. lat temu. Trzynaście chińskich dynastii miało w Xi'an swoją stolicę.

  Oto atrakcje, które warto zobaczyć.

  Nessebar (po polsku częściej zapisywany jako Nesebyr) to nadmorskie, bułgarskie miasto, którego historia sięga czasów starożytnych. Bywa nazywany "Perłą Morza Czarnego" ze względu na swoje cenne zabytki. Zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i świadczą o ponad trzech tysiącach lat historii miasta.

  Nankin to miasto o długiej i bogatej historii. Jest jedną z czterech starożytnych stolic Chin. Sprawdź, co warto zwiedzić w tym mieście podczas podróży do Państwa Środka. Jaka jest pogoda i jakie atrakcje warto zwiedzić? Gdzie się znajduje? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

  Tyniec w przeszłości był niewielką wioską. W ubiegłym wieku został wcielony do Krakowa. Znany jest przede wszystkim dzięki klasztorowi benedyktynów. Jakie atrakcje warto odwiedzić w tym miejscu?

  Muzeum Obrony Wybrzeża - Fort Gerharda w Świnoujściu wystosowało nietypową prośbę. Instytucja kultury zwróciła się bowiem do zwiedzających, by nie uprawiali seksu pomiędzy eksponatami.

  Płock to miasto władców i artystów, z którego pochodzą m.in. Mira Zimińska-Sygietyńska i Władysław Broniewski. Tam też można podziwiać unikatową na skalę kraju wystawę poświęconą art déco. A to zaledwie kilka powodów, dla których warto odwiedzić perłę Mazowsza.

  Poznaj Morze Egejskie, którego wyspy oraz wybrzeże zachwycają przyrodą i zabytkami. Grecja i Turcja Egejska to coraz częstsze kierunki wakacyjne. Nic dziwnego...

  Najciekawsze zabytki pochodzą z początków XX w., kiedy to w mieście mieszkali niemieccy osadnicy.

  W Kanazawie można wypocząć i się rozerwać. Wielcy smakosze docenią tamtejszą kuchnię, a fani wspinaczki zachwycą się Alpami Japońskimi.

  Nisz jest trzecim co do wielkości miastem w Serbii, w którym żyje około 260 tysięcy mieszkańców. To ważne miejsce w serbskiej historii. Jeśli poszukujesz prawdziwie serbskiego klimatu, to koniecznie powinieneś się tam wybrać.

  Pjongjang, dawniej Phenian, to stolica Korei Północnej i najważniejszy ośrodek kulturowy, naukowy i przemysłowy kraju. Zwiedzanie Pjongjangu jest obecnie możliwe tylko z akredytowanym przewodnikiem.

  Počitelj to mała miejscowość położona na południowym zachodzie Bośni i Hercegowiny. Znajduje się w niewielkiej odległości (jedynie 30 kilometrów) od Mostaru, nieoficjalnej stolicy Hercegowiny.

  Koszyce to drugie po Bratysławie największe miasto Słowacji. Dzięki długiej historii na jego terenie znajduje się mnóstwo zabytków z epoki średniowiecza i nie tylko.

  Jemen wyróżnia się położeniem w górzystej części Półwyspu Arabskiego, co wpływa na wyjątkowe wrażenia widokowe. Charakterystyczna zabudowa stolicy Jemenu, Sany, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Kamakura to jedno z najczęściej odwiedzanych miast Japonii, głównie ze względu na Buddę Amidy i bambusowy ogród wokół świątyni.

  Katedra w Kolonii wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  70 lat temu rozpoczęto budowę najpopularniejszego budynku w Polsce.

  Co warto zwiedzić?

  Miasto Kunming jest położone w południowo-zachodnich Chinach. Jako stolica prowincji Junnan jest tyglem różnorodnych nacji i centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Nie jest popularnym celem wycieczek, a niesłusznie. Można tam znaleźć wiele atrakcji, niezapomnianych widoków oraz... wiecznie wiosenną pogodę.

  Monika Mrozowska wybrała się z rodziną do Barcelony, gdzie miała okazję zwiedzić jeden z najbardziej charakterystycznych budynków świata. Sagrada Familia, czyli słynna katedra zaprojektowana przez Antoniego Gaudíego, każdego roku przyciąga tłumy podróżnych i uznawana jest za jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych stolicy Katalonii. Jakie wrażenie zrobiła na aktorce i jej najbliższych?

  Portal ParkSleepFly przygotował ranking miejsc, których zwiedzanie jest niezwykle kosztowne, a w dodatku pozostawia po sobie przykre uczucie zawodu. Jakie obiekty znalazły się w niechlubnym zestawieniu?

  Tirana to oddalone o 32 km od morza główne miasto Albanii. Z uwagi na pogodę, jaka panuje w mieście w miesiącach letnich, stolicę Albanii najlepiej odwiedzić w maju lub po sezonie. Co warto tam zobaczyć?

  Podróż do Chin to prawdziwe wyzwanie. Jeśli jednak ktoś już się odważy, to warto odwiedzić kilka mniej oczywistych miejsc, jak na przykład miasto Hefei.

  "Chcę uratować dziedzictwo rzemieślnicze".

  Rijeka to jedno z chętniej odwiedzanych chorwackich miast. Położone jest nad malowniczą Zatoką Rijecką. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mimo ciekawego położenia pomiędzy Morzem Adriatyckim a masywami górskimi, Rijeka to miasto przemysłowe i portowe, więc początkowo może sprawiać wrażenie smutnego i mało atrakcyjnego – nie jest to jednak prawdziwe oblicze tego miasta.

  Kiszyniów jest sercem Mołdawii, centrum kulturalnym, przemysłowym i największym miastem w kraju. Większość budynków ma socrealistyczne korzenie, ale można tu znaleźć zabytki XIX-wiecznej architektury sakralnej z czasów, kiedy miasto przeżywało rozkwit. Niestety, wiele z nich zniszczyła II wojna światowa. Żaden z zabytkowych budynków Kiszyniowa nie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Los Angeles to miasto wielu kultur, a co za tym idzie – również religii. Nie jest łatwo się w nim odnaleźć, a jeszcze trudniej wpaść w jego rytm. Warto jednak spróbować. Pomoże ci w tym przyswojenie kilku informacji na temat miasta.