Nidzica – jakie atrakcje czekają na turystów w mieście i okolicy?

Zamek w Nidzicy
Nidzica – atrakcje turystyczne miasta i okolicy
Źródło: wikipedia.org/Semu

Nidzica to miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim. Lokalizacja na pograniczu kilku regionów sprawia, że miasto często jest nazywane "bramą do Warmii i Mazur". Atrakcje w mieście i jego najbliższej okolicy pozwalają w ciekawy sposób spędzić czas.

W mieście można zobaczyć ślady dawnej świetności tego regionu. O interesującej i niekiedy burzliwej historii Nidzicy świadczy wiele tutejszych miejsc. Okolice miasta to także atrakcje dla dzieci, dlatego nawet najmłodsi turyści będą zadowoleni z wakacji spędzonych w tym pięknym regionie. Które z zabytków w Nidzicy i jej okolicy trzeba zobaczyć? Z jakich atrakcji warto skorzystać?

Kuba Porada
Tropem polskich nowinek turystycznych
Nowe atrakcje turystyczne w Polsce - co warto zobaczyć? Dokąd pojechać?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nidzica – co warto wiedzieć o tym mieście?

Nidzica przyciąga turystów z kilku powodów. Przede wszystkim jest położona wśród malowniczych leśnych pagórków i jezior. Często mówi się, że otwiera drogę na Mazury.

Warto pamiętać, że miasto (i cały region) ma wielowiekową, bardzo ciekawą historię. Jak podają źródła historyczne, pierwsze osady na terenie dzisiejszej Nidzicy mogły powstać już w X wieku. Jednak do rozwoju miasta przyczynili się dopiero Krzyżacy. Przypuszcza się, że to właśnie oni w latach 60. XIII wieku wznieśli pierwsze drewniane obiekty obronne. Kolejnym ważnym momentem w historii tych terenów jest powstanie zamku nad Nidą i nadanie miejscowości praw miejskich. Dokonał tego mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode. W czasie wojen z zakonem miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Mieszkańcy chcieli jednak, aby należało ono do Królestwa Polskiego. Wkrótce zostało włączone do Związku Pruskiego, wrogo nastawionego do Krzyżaków, a ostatecznie stało się lennem polskim we władaniu zakonu.

Z czasem w mieście zaczęło się prężnie rozwijać rzemiosło, szczególnie kołodziejstwo i browarnictwo. Nidzica stała się miejscem przyjaznym dla osób różnych wyznań, pojawili się tu m.in. Bracia Czescy. Pod panowaniem pruskim przez wieki miasto stopniowo rozwijało się, ale musiało też zmagać z różnymi kataklizmami – kilkoma pożarami oraz epidemią dżumy. Lepsze czasy nadeszły tuż przed wybuchem I wojny światowej. Co ciekawe, Nidzica została oficjalnie włączona do Polski dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Od tego momentu stara się rozbudować zaplecze turystyczne, aby stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem.

Nidzica – co warto zobaczyć w mieście?

Jakie atrakcje turystyczne można zobaczyć w Nidzicy? Najważniejsze zabytki, którymi szczyci się to miasto, pochodzą ze średniowiecza. Jednym z nich jest zamek krzyżacki z XIV wieku, zbudowany w stylu gotyckim. Po wielu latach stał się siedzibą sądu i więzienia. W ciągu wieków był kilkakrotnie niszczony – ostatni raz w okresie II wojny światowej. Obecnie, po odbudowie, mieści się w nim siedziba Muzeum Ziemi Nidzickiej. Można tam zobaczyć ekspozycje dotyczące historii regionu, a także wystawy o tematyce etnograficznej. Drugim ważnym obiektem jest kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha.

Wśród starszych budynków warto zwrócić uwagę na te, które pochodzą z drugiego okresu rozwoju miasta, czyli z końca XIX wieku. Takim obiektem jest m.in. Browar Zamkowy, w którym przez jakiś czas produkowano też oranżadę. Obecnie mieści się tam wytwórnia win i miodów pitnych. Z tego samego okresu pochodzi budynek miejskiego ratusza, a także spichlerz.

Okolice Nidzicy: najciekawsze atrakcje turystyczne

Pierwsze atrakcje okolic Nidzicy można zobaczyć tuż po opuszczeniu miasta. Jedną z nich jest największy głaz narzutowy w tym regionie, nazywany kamieniem tatarskim. Legenda głosi, że właśnie w tym miejscu w czasie oblężenia miasta zginął wódz Tatarów. Osoby lubiące ciekawostki historyczne mogą wybrać się do gminy Janowo, gdzie znajduje się wiele kurhanów i dawnych cmentarzysk pochodzących m.in. z okresu kultury wielbarskiej.

W okolicy Nidzicy można też w interesujący sposób spędzić czas z dziećmi. Miejscem, do którego warto zabrać najmłodszych, jest Wioska Garncarska w Kamionce. Prowadzone są tutaj zajęcia dla całych rodzin. W czasie warsztatów można m.in. poznać sekrety pracy garncarza. Organizowane są także cykliczne imprezy, np. pikniki naukowe, jarmarki.

Dysponując większą ilością czasu, warto zaplanować jednodniowy wypad do Olsztyna. Dzieci ucieszą się przede wszystkim z wizyty w planetarium oraz z zabawy na miejskiej plaży nad jeziorem Ukiel. A jeśli pogoda nie dopisze, można wybrać się z dziećmi na przedstawienie do Teatru Lalek lub zdecydować się na wizytę w Muzeum Nowoczesności, które mieści się w starym tartaku Raphaelsohnów. Ekspozycje prezentują, jak wyglądało życie na przełomie XIX i XX wieku. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się zarówno przedmioty używane na co dzień, jak i archiwalne fotografie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości