Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po Polsce
Co warto zobaczyć w Istebnej i w jej okolicach?
Bogata w atrakcje Istebna sprawia, że łatwo zapomnieć o tym, że jest to jedynie mała wieś. Na każdym kroku można tam się natknąć na warty odwiedzania zabytek lub muzeum. Ciekawe atrakcje znaleźć można także w okolicznych wsiach. Są to przede wszystkim budynki sakralne, ale i różnorodne muzea. Należą do nich między innymi:
Parafialny kościół katolicki pw. Dobrego Pasterza w Istebnej: budynek sakralny znajdujący się w samym centrum wsi. Na szczególną uwagę zasługuje jego wyjątkowe wnętrze, które zdobią polichromie autorstwa dwóch istebniańskich artystów ludowych – Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha.
Parafialny kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej: drewniany kościółek z końca XVIII wieku, stał niegdyś w miejscowości Przyszowice, ale został w całości przeniesiony do Istebnej. Znajduje się on na szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Kościół ewangelicko-augsburski: wzniesiony w 1930 roku kościół powstał według projektu znanego śląskiego architekta Tadeusza Michejdy, który jest autorem m.in. gmachu Syndykatu Polskich Hut Żelaznych w Katowicach.
Kościół Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce i Kościół katolicki pw. Świętego Józefa na Mlaskawce: obydwa kościoły to piękne przykłady współczesnego ludowego budownictwa sakralnego. Zbudowane są z drewna, a ich wnętrza zdobią dekoracje stworzone przez lokalnych artystów.
Kurna chałupa Kawuloków: niewielkie muzeum etnograficzne przedstawiające wyposażenie dawnej chaty góralskiej, są w niej meble, sprzęty codziennego użytku, narzędzia rolnicze oraz ludowe instrumenty muzyczne. Muzeum było także warsztatem twórcy instrumentów ludowych Jana Kawoluka.
Muzeum prywatne i galeria rodziny Konarzewskich: muzeum prezentuje pokaźną kolekcję obrazów i rzeźb tworzonych przez zmarłych i żyjących członków rodziny artystów Konarzewskich. W pobliżu zachowała się także rodzinna kaplica wotywna Konarzewskich pw. NMP Królowej Korony Polskiej z 1923 roku.
Izba Pamięci Jerzego Kukuczki: w Istebnej znajduje się także miejsce ważne dla polskiego himalaizmu. Muzeum poświęcone Jerzemu Kukuczce zlokalizowane jest w dawnym domu himalaisty i można w nim zobaczyć ekspozycję obejmującą m.in. stary sprzęt górski, fotografie z wypraw oraz odznaczenia Kukuczki.
Naturalne atrakcje turystyczne Istebnej
Atrakcją Istebnej jest także otaczająca ją natura. W pobliskich lasach i górach znaleźć można liczne szlaki piesze oraz trasy rowerowe, a także drogi idealne na konne wycieczki. Podczas urlopu w Istebnej warto wybrać się na spacer po otaczających ją wzgórzach, z których rozciąga się piękny widok na okoliczne miejscowości i górujące nad nimi pasma górskie. Co więcej w okolicy działają dwa duże ośrodki narciarskie: Kompleks Zagroń Istebna (z 5 trasami narciarskimi: jedną zieloną, dwiema niebieskimi i dwiema czerwono-niebieskimi) oraz Ośrodek Narciarski Złoty Groń w Istebnej (na terenie ośrodka jest 5 tras zjazdowych: niebieskie i niebiesko-czerwona oraz jedna zielona).
W tej części Beskidu Śląskiego są liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Łatwy do pokonania jest pieszy zielony szlak wiodący ze szczytu Kiczory na Baranią Górę (najwyższy szczyt w polskiej części Śląska Cieszyńskiego), nieco trudniejszy jest pieszy szlak żółty z dzielnicy Wisły Głębce wiodący do malowniczej wsi Koniaków (tworzącej z Jaworzynką i Istebną tzw. Beskidzką Trójwieś).
Przez Istebną biegną też trasy rowerowe, w tym Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. Inne warte uwagi szlaki dla fanów górskich wycieczek rowerowych to czerwone szlaki: Główny Karpacki Szlak Rowerowy liczący ponad 600 km oraz Szlak rowerowy 24C. Dla mniej wprawionych rowerzystów lepszym wyborem będzie zielona trasa rowerowa nr 253 – Istebna – Jaworzynka – Koniaków, która ma zaledwie 28 km.
Zobacz także:
- Jak zaprzyjaźnić się z własnym dzieckiem? "Wszystko powinno wyjść od mamy"
- Magda Gessler na zdjęciu sprzed lat. Fanka: "Jakbym Larę widziała"
- Kreatywne pomysły na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. "Ruch i zabawa to najlepsze połączenie"
Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: mariusz_prusaczyk/Getty Images