miasto

  miasto

  Harbin to miasto założone przez Polaków jako przystanek Kolei Wschodniochińskiej budowanej dla carskiej Rosji pod koniec XIX w. W mieście do dziś można znaleźć ślady wielokulturowej przeszłości – zarówno po Polakach, jak i Rosjanach czy Żydach. Największą atrakcją Harbinu jest zimowy Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu. Warto zobaczyć także Ulicę Centralną z zabytkowymi rosyjskimi budynkami.

  Nowy Sad znajduje się na północy Serbii i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. To wielokulturowe miasto, które przez niektórych określane jest nawet mianem europejskiej Hawany. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Nowym Sadzie.

  Kiszyniów jest sercem Mołdawii, centrum kulturalnym, przemysłowym i największym miastem w kraju. Większość budynków ma socrealistyczne korzenie, ale można tu znaleźć zabytki XIX-wiecznej architektury sakralnej z czasów, kiedy miasto przeżywało rozkwit. Niestety, wiele z nich zniszczyła II wojna światowa. Żaden z zabytkowych budynków Kiszyniowa nie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Mariupol to strategiczne miasto portowe położone w obwodzie donieckim, nad Morzem Azowskim. Jest tzw. miastem wydzielonym we wschodniej części Ukrainy, co oznacza, że stanowi odrębną jednostkę administracyjną. Mariupol leży na niespokojnej trasie z Rosji na Krym. Jest obecnie bombardowane przez wojska Władimira Putina.

  Dzielnica Gamla Stan leży na 4 małych wyspach znajdujących się w centrum Sztokholmu i jest główną atrakcją miasta. Została założona przez Birgera Magnussona w XIII wieku. Zamieszkuje ją około 3 000 osób. Jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty, który po raz pierwszy odwiedza Sztokholm.

  Belgię odwiedza ok. 5 mln turystów rocznie. Przy Brukseli, Antwerpii i Brugii, Gandawa to mniej popularne miasto wśród turystów, jednak w równym stopniu urzekające swoją historią i średniowieczną architekturą. Gandawa była historycznie jednym z największych i najbogatszych miast w północnej Europie. W 1300 r. mieszkańcy liczyli aż 50 tys. Znany port, a także największy ośrodek akademicki w Belgii – to wyróżnia Gandawę.

  Aarhus to jedno z najstarszych skandynawskich miast. Dawna osada wikingów dziś funkcjonuje jako prężnie rozwijający się, nowoczesny ośrodek z bogatym zapleczem kulturalnym, naukowym i gastronomicznym. Miasto tętni życiem dzięki ogromnej liczbie młodych ludzi. Uniwersytet Aarhus przyciąga studentów z wielu krajów. Dodatkowo jego budynek jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu na świecie i wyróżnia się swoją architekturą.

  Nasza skóra nie lubi miejskiego życia. A dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże dawki smogu, słońca i stresu, które betonowe dżungle fundują nam każdego dnia. Czy można się jakoś przed tym bronić? Jasne, a ucieczka z metropolii wcale nie jest jedynym rozwiązaniem. Co więc robić? Kluczem jest właściwa pielęgnacja. 

  Hoorn nie jest miastem tak dużym, znanym i popularnym jak Amsterdam, jednak jest równie urokliwe. Jednym z najlepszych powodów, aby je odwiedzić, jest zachwycająca holenderska architektura z czasów renesansu, która świadczy o dawnym statusie miasta – był to znaczący ośrodek handlu morskiego.

  Dzięki drzewom i terenom zielonym wysokie temperatury nie są aż tak dokuczliwe. Niestety niektórzy włodarze miast, architekci czy deweloperzy konsekwentnie usuwają zieleń i zastępują ją betonem. Jak pogodzić wygodę życia z dbaniem o środowisko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali nam Adam Białobrzeski, architekt oraz Jan Mencwel, autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta".

  Hajdarabad tętni życiem – mieszka w nim ponad 9 milionów ludzi, a historia tego miejsca odbija się w licznych zabytkach architektury i sztuki. Symbolem miasta jest budowla Charminar, zwana Łukiem Triumfalnym Wschodu. Tuż obok znajduje się targowisko Laad Bazaar i jeden z największych meczetów na świecie – Mekka Masjid.

  Leżące w południowych Indiach Bengaluru to jedno z najszybciej rozwijających się miast świata. Aglomeracja o powierzchni 709 km² liczy obecnie ponad 10 milionów mieszkańców – po Mumbaju i Deli jest to więc trzecie najliczniej zaludnione miasto w Indiach. Co przyciąga tak wielu ludzi do Bengaluru?

  Osówka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji ziemi dolnośląskiej. Tajemniczy kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń rodzi wiele pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. W jakim celu wybudowano Podziemne Miasto Osówka i co skrywały tajemnicze korytarze? Odkryj historię największego kompleksu niemieckich bunkrów!