miasto

  miasto

  Hoorn nie jest miastem tak dużym, znanym i popularnym jak Amsterdam, jednak jest równie urokliwe. Jednym z najlepszych powodów, aby je odwiedzić, jest zachwycająca holenderska architektura z czasów renesansu, która świadczy o dawnym statusie miasta – był to znaczący ośrodek handlu morskiego.

  Dzięki drzewom i terenom zielonym wysokie temperatury nie są aż tak dokuczliwe. Niestety niektórzy włodarze miast, architekci czy deweloperzy konsekwentnie usuwają zieleń i zastępują ją betonem. Jak pogodzić wygodę życia z dbaniem o środowisko? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali nam Adam Białobrzeski, architekt oraz Jan Mencwel, autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta".

  Hajdarabad tętni życiem – mieszka w nim ponad 9 milionów ludzi, a historia tego miejsca odbija się w licznych zabytkach architektury i sztuki. Symbolem miasta jest budowla Charminar, zwana Łukiem Triumfalnym Wschodu. Tuż obok znajduje się targowisko Laad Bazaar i jeden z największych meczetów na świecie – Mekka Masjid.

  Leżące w południowych Indiach Bengaluru to jedno z najszybciej rozwijających się miast świata. Aglomeracja o powierzchni 709 km² liczy obecnie ponad 10 milionów mieszkańców – po Mumbaju i Deli jest to więc trzecie najliczniej zaludnione miasto w Indiach. Co przyciąga tak wielu ludzi do Bengaluru?

  Osówka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji ziemi dolnośląskiej. Tajemniczy kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń rodzi wiele pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. W jakim celu wybudowano Podziemne Miasto Osówka i co skrywały tajemnicze korytarze? Odkryj historię największego kompleksu niemieckich bunkrów!

  Irbil, znany również jako Arbil, jest jednym z największych miast irackiego Kurdystanu. Co roku odwiedza je masa turystów z całego świata. Niepowtarzalna architektura, piękne widoki i zabytki historyczne przyciągają obcokrajowców i zachęcają do poznania odmiennej kultury. Co ciekawego można zwiedzić w Irbilu? Poznaj największe atrakcje miasta i zorganizuj niezapomnianą podróż.

  Co zrobić żeby pies odnalazł się podczas letnich wakacji? Upał, hałas i różne bodźce sprawiają, że nasz pupil może czuć się niekomfortowo. O tym, jak przygotować czworonoga na dużą ilość bodźców w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Katarzyna Migdał i Magdalena Horodyska, trenerki psów i autorki książki "Pies w mieście. Jak wypracować dobre nawyki, by spokojnie żyć z psem w miejskiej dżungli".

  Rosnąca liczba mieszkańców miast wymusza lepsze zorganizowanie przestrzeni miejskiej. Służy temu m.in. zwiększenie zasięgu sieci komórkowych oraz Internetu w miejscach publicznych, inteligentne sterowanie ruchem ulicznym, a także monitorowanie ruchu samochodowego i wykorzystania przestrzeni parkingowych. O systemach Inteligentnych Miast opowiedział Maciej Staszak - Ekspert Emitel, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży, Emitel S.A., który podczas czatu z widzami rozwiewał również Wasze wątpliwości.

  Niewiele jest miast takich jak Kraków. Tutaj podczas zaledwie weekendowego wypadu zostaniesz, kim chcesz: koneserem wysokiej kultury, aktywnym turystą od rana do nocy, smakoszem, czy amatorem pięknych widoków. Czym Kraków może nas zaskoczyć? Jaką kuchnią może nas przyjąć i co warto tutaj zobaczyć? O tym opowiedzieli nam Jakub Błaszczykowski, piłkarz oraz Szymon Gatlik, przewodnik.

  Kraków to miasto z niesamowitym duchem. Niemal na każdym kroku możemy dotknąć tu historii. Korzystają z tego mieszkańcy, odkrywając swoje miasto na nowo, a także turyści, którzy stęsknieni za klimatem Krakowa, znów chętnie przyjeżdżają pod Wawel. Jedni i drudzy poszukują tu skarbów. O nich nieco więcej opowiedzieli nam prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

  Inteligentne miasto, czyli smart city, to pomysł na lepsze i wygodniejsze życie w bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Powstaje jako efekt odpowiedniego zarządzania, przy czynnej współpracy mieszkańców z administracją. W smart city szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo mieszkańców, sprawną komunikację, sprawniejsze załatwianie spraw w urzędach czy na działania zmierzające do rozwoju życia kulturalnego. Życie w inteligentnym mieście jest prostsze zarówno dla mieszkańców, jak i osób nim zarządzających.

  Wybierając się do Japonii, warto przynajmniej na jeden dzień pojechać do Kawasaki, przemysłowego miasta położonego blisko Tokio i Jokohamy. Turyści mogą zwiedzić kilka muzeów i fabryk, ale największą atrakcją może okazać się festiwal Kanamara Matsuri, czyli "Festiwal Żelaznego Penisa". Co warto wiedzieć o mieście i organizowanych tam wydarzeniach?

  Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na globalnej jakości życia. Miasta na całym świecie są dziś mniej przyjazne i wyjątkowo mocno uderzyło to w Europę. M.in. dlatego Wiedeń stracił najwyższe miejsce w tegorocznym rankingu tygodnika "The Economist". Zwycięzcą okazało się nowozelandzkie Auckland. Gdzie jeszcze żyje się najlepiej? Jakie czynniki o tym decydują?

  Możejki to spokojne miasteczko, w którym można odpocząć od zgiełku ogromnych metropolii. Nie jest typowo turystyczne i niewiele w nim zabytków oraz atrakcji w ich ogólnym rozumieniu, jest to jednak jedno z miejsc na Litwie, do których warto się udać, aby bliżej przyjrzeć się kulturze kraju i zapoznać z jego tradycjami. Co warto wiedzieć o Możejkach?

  Kutna Hora słynęła dawniej z ogromnych pokładów srebra. Było to jedno z najbogatszych miast średniowiecznej Europy, które liczbą mieszkańców dorównywało ówczesnemu Londynowi. Dzisiaj Kutna Hora jest nie mniej popularna. Co roku ciągną tutaj rzesze turystów, a odwiedzenie miasta to punkt obowiązkowy nawet najkrótszej wycieczki do Pragi.

  Wieluń to miasto o niezwykłej historii. Obecnie zamieszkuje je ok. 23 tysiące osób. Będąc w Wieluniu, warto zwiedzić Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a także skorzystać z miejscowych atrakcji – lodowiska, basenu lub szlaku turystycznego.

  My, Polacy lubimy beton – taki wniosek można, wysnuć patrząc na wiele miast i miasteczek. Przykładem jest, chociażby rewitalizacja rynku w Kutnie, który całkowicie został pokryty płytami. Dlaczego w XXI wieku, w obliczu stale ocieplającego się klimatu nadal panuje moda na wycinanie drzew i zastępowanie ich placami z płyt chodnikowych? Z tym pytaniem w Dzień Dobry TVN zmierzyła się architekt Marta Sękulska-Wrońska.