Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Do jakiego miasta najchętniej przeprowadziliby się Polacy?
Już od jakiegoś czasu poszukujemy miejsc, w których będzie nam się żyło bezpieczniej, stabilniej i wygodniej. Takich, w których znajdziemy nie tylko dobre zatrudnienie, ale również dobre warunki do życia w ogóle - gdzie nietrudno o rozwój i miejsca odpoczynku. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) przeprowadził badania, dzięki którym wyłoniono najczęściej wskazywane miasto, do którego Polacy chcieliby się przeprowadzić. Nie jest to jednak Warszawa, Gdańsk ani Kraków. Gdzie zatem najbardziej chcielibyśmy mieszkać?
Według badań przeprowadzonych przez IBIMS to stolica Dolnego Śląska zdobyła serca nie tylko wrocławian, ale i mieszkańców innych regionów. To za sprawą nie tylko dobrych warunków do znalezienia pracy, ale również dzięki dostępności usług, szansom na rozwój i ogólnej atmosferze. Wśród badanych co trzeci ankietowany zadeklarował, że właśnie to miasto rozważa na potencjalne miejsce do życia.
- Wrocław przyciąga różne branże, w tym największe światowe firmy, dzięki temu, że od 20 lat promuje strategię gospodarki opartej na wiedzy. Zauważalny jest potencjał rynku pracy, a także oferta edukacyjna. Wrocław jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym. To 106 tysięcy studentów i 30 uczelni wyższych, publicznych i prywatnych. A to daje możliwości rozwojowe - zaznacza Magdalena Okulowska, prezeska Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej dla PAP.
Wrocław - najchętniej wybierane miasto w Polsce do życia
Badanie przeprowadzone przez IBIMS pokazuje, że Wrocław kojarzy się Polakom nie tylko z bogatą ofertą kulturalną, ale też z perspektywą znalezienia atrakcyjnej pracy czy możliwością studiowania na wrocławskich uczelniach wyższych. Najbardziej rozpoznawalnymi wydarzeniami kulturalnymi stają się Jarmark Bożonarodzeniowy, festiwale Jazz nad Odrą i Nowe Horyzonty, a także coroczne bicie rekordu Guinnessa na początku maja.
Respondenci zwrócili uwagę na fakt, że do Wrocławia przyciąga ich przede wszystkim możliwością znalezienia dobrej pracy, poczuciem bezpieczeństwa oraz obecnością zieleni.
- Te badania pomogą nam zrozumieć, jakie skojarzenia i emocje budzi słowo Wrocław. W jaki sposób na tej marce można zbudować trwały kapitał i projekty rozwojowe dla miasta. Potencjał emocjonalny, sentyment, który mamy, kiedy słyszymy o Wrocławiu, sprawia, że podejmujemy poważne decyzje na temat tego, gdzie osiąść, gdzie pojechać na studia, z jakim miejscem związać swoją przyszłość - podkreślił Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta dla PAP.
Nie tylko badania polskich instytutów potwierdzają pozytywne opinie na temat Wrocławia. Miasto zdobyło pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu European Cities & Regions of the Future 2025 w kategorii europejskich miast średniej wielkości. Zostało ocenione jako lider pod względem przyjazności dla biznesu, kapitału ludzkiego i jako najlepsze miejsce do życia. Dodatkowo Wrocław otrzymał drugą lokatę w kategorii miast o największym potencjale ekonomicznym.
Zobacz także:
- Wrocław wyróżniony prestiżową nagrodą. "To istotny wkład w umacnianie marki naszego miasta"
- Basen, fontanna i sypialnia - flamingi z wrocławskiego zoo doczekały się luksusowej rezydencji
- Wybierasz się z dzieckiem do Wrocławia? Poznaj atrakcje, których nie można ominąć
Autor: Teofila Siewko
Źródło: National Geographic/PAP
Źródło zdjęcia głównego: pawel.gaul/Getty Images