badania

  badania

  Choroba nowotworowa budzi w nas ogromny lęk. Jednak dzięki badaniom profilaktycznym lub genetycznym zyskujemy nad nią przewagę. Możemy odpowiednio się na nią przygotować lub całkowicie jej uniknąć. Niestety czasem zdarza się, że wiedza, o tym, że znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, może być bardzo dużym obciążeniem. Jak sobie z tym poradzić? Zapytaliśmy o to Zuzannę Butryn, psycholożkę i psychoterapeutkę.

  Afazja czuciowa polega na utracie umiejętności rozumienia języka zarówno mówionego, jak i pisanego (afazja semantyczna współwystępuje z afazją czuciową). Uszkodzenia odpowiednich obszarów mózgu odpowiedzialnych za kompetencje językowe prowadzą do nieodwracalnych zmian.

  Skierowanie jest pisemną dyspozycją lekarza, który zleca wykonanie badań, udanie się na konsultację lub leczenie do poradni specjalistycznej, a także na leczenie szpitalne (w tym ma operacje i zabiegi) oraz sanatoryjne i rehabilitację. Prawo do wystawienia tego typu dokumentu ma lekarz pierwszego kontaktu oraz lekarz specjalista, a także każdy inny mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ile jest ważne skierowanie do szpitala i na leczenie innego typu?

  Komisja wojskowa to organ, który wydaje książeczki wojskowe i na podstawie odbytych badań wyznacza danej osobie kategorię. Istnieją cztery kategorie komisji wojskowej ("A", "B", "D" i "E"), które obrazują stopień, w którym dana osoba może pełnić czynną służbę wojskową. Jak wygląda komisja wojskowa i jej badania?

  Problemy z koncentracją, chroniczne zmęczenie, trudności z oddychaniem, utrata węchu i smaku, zaburzenia snu, bóle głowy i oczu - to część dolegliwości, jakich doświadczają osoby po przebytej infekcji COVID-19. Mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Jeśli wciąż odczuwasz skutki zakażenia wirusem, warto wykonać konkretne badania.

  Codziennie słyszymy o nowych przypadkach zakażeń COVID-19. Coraz częściej wykrywany jest nowy wariant wirusa, czyli Omikron. Jakie jest ryzyko hospitalizacji u pacjentów, u których go stwierdzono? Jak wygląda w porównaniu z dotychczas dominującą Deltą? Sprawdzili to brytyjscy naukowcy.

  Z pewnością większość z nas słyszała kiedyś określenie “zarazić kogoś”, jednak nie w odniesieniu do choroby a pasji, czy upodobań. Niedawne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowiodły, że wirusy i muzyka mają ze sobą wiele wspólnego. Wyjaśniamy, na czym polega ta niezwykła zależność.

  Fryderyk Chopin uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Utalentowany pianista, którego utwory wykonywane są podczas prestiżowych konkursów muzycznych na całym świecie, zmarł w 1849 roku. Naukowcy wciąż próbują ustalić, co było bezpośrednią przyczyną śmierci artysty. Ważnym obiektem ich badań stał się kryształowy słój, w którym od ponad 170 lat przechowywane jest serce Chopina.