badania

  Na chorobę Hashimoto, inaczej – przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy - najczęściej zapadają kobiety. Swoją nazwę schorzenie wzięło od japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto, który był autorem jego pierwszego opisu.

  Poznaj wyniki sondażu.

  Wielu z nas zastanawia się, co czuje człowiek, kiedy umiera. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie znaleźli lekarze jednego z amerykańskich szpitali. Do jakich wniosków doszli?

  Znużenie, mgła umysłowa, uczucie wyczerpania, często towarzyszą intensywnemu wysiłkowi intelektualnemu.

  Mamy dobrą wiadomość dla cukrzyków. Według najnowszych badań wystarczy kilkuminutowy spacer po posiłku, by zmniejszyć poziom cukry we krwi. Jak to możliwe?

  Jak mogą wypływać na nasze dzieciństwo i dorosłe życie?

  Zabawka będzie dostępna w zestawie z szympansem.

  W specjalnych kioskach profilaktycznych można bezpłatnie wykonać pomiary i na miejscu omówić je z doradcą. O ich funkcjonowaniu przypomina serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Kto może z nich skorzystać? Co można zbadać?

  Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z C.E.A.S.E. (Centre to End All Sexual Exploitation) nie pozostawiają złudzeń: po pornografię sięgają dzieci. Eksperci są zgodni co do tego, że wczesna ekspozycja na treści związane z erotyką i nagością prowadzi do zachowań agresywnych seksualnie. Co więcej, jedna na trzy trzynastolatki, została poproszona o nagie zdjęcia.

  Zgodnie z zaleceniami kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa i wykonać badania profilaktyczne. Niestety nie wszystkie panie mają równy dostęp do specjalistów. Dotyczy to m.in. kobiet z niepełnosprawnościami. Na szczęście dzięki kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" to ma się zmienić i w kilku miastach w Polsce panie, które mają utrudniony dostęp do ginekologa, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Gdzie i kiedy można wykonać badania?

  Regularne badanie skóry pozwoli wcześnie wykryć nowotwór. W programie Dzień Dobry TVN chirurg, onkolog dr n. med. Magdalena Rychlowska-Pruszyńska oraz lekarz medycyny estetycznej dr Marzena Lorkowska-Precht rozmawiały o świadomości społecznej dotyczącej czerniaka oraz nowoczesnych metodach badania znamion.

  Dla wielu osób na całym świecie kawa jest nieodłącznym elementem każdego poranka. Okazuje się, że w ciągu dnia również możemy śmiało sobie na nią pozwolić. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa sprawdzili bowiem, ile filiżanek tego napoju korzystnie wpływa na nasze zdrowie. O tym opowiedziała również w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczny Monika Nosek.

  Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".

  Choroba nowotworowa budzi w nas ogromny lęk. Jednak dzięki badaniom profilaktycznym lub genetycznym zyskujemy nad nią przewagę. Możemy odpowiednio się na nią przygotować lub całkowicie jej uniknąć. Niestety czasem zdarza się, że wiedza, o tym, że znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, może być bardzo dużym obciążeniem. Jak sobie z tym poradzić? Zapytaliśmy o to Zuzannę Butryn, psycholożkę i psychoterapeutkę.

  Afazja czuciowa polega na utracie umiejętności rozumienia języka zarówno mówionego, jak i pisanego (afazja semantyczna współwystępuje z afazją czuciową). Uszkodzenia odpowiednich obszarów mózgu odpowiedzialnych za kompetencje językowe prowadzą do nieodwracalnych zmian.

  Naukowcy obalają popularny mit.

  "Mieliśmy świadomość tego, że czeka nas ciężka fizyczna praca".

  Z raportu przygotowanego przez fundację Digital Poland wynika, że aż 86 proc. Polaków spotkało się z pojęciem dezinformacji. Badacze zauważyli jednak niebezpieczną zależność. Jedna z grup wiekowych jest szczególnie podatna na fałszywe informacje.

  Skierowanie jest pisemną dyspozycją lekarza, który zleca wykonanie badań, udanie się na konsultację lub leczenie do poradni specjalistycznej, a także na leczenie szpitalne (w tym ma operacje i zabiegi) oraz sanatoryjne i rehabilitację. Prawo do wystawienia tego typu dokumentu ma lekarz pierwszego kontaktu oraz lekarz specjalista, a także każdy inny mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ile jest ważne skierowanie do szpitala i na leczenie innego typu?

  Komisja wojskowa to organ, który wydaje książeczki wojskowe i na podstawie odbytych badań wyznacza danej osobie kategorię. Istnieją cztery kategorie komisji wojskowej ("A", "B", "D" i "E"), które obrazują stopień, w którym dana osoba może pełnić czynną służbę wojskową. Jak wygląda komisja wojskowa i jej badania?

  Międzynarodowe badania przeprowadzone przez naukowców z Barcelona Institute for Global wykazały, że dzieci narażone na zanieczyszczone powietrze mogą być bardziej zagrożone rozwojem ADHD. Co więcej, wpływ na wystąpienie zaburzeń ma także brak dostępu do terenów zielonych.

  Problemy z koncentracją, chroniczne zmęczenie, trudności z oddychaniem, utrata węchu i smaku, zaburzenia snu, bóle głowy i oczu - to część dolegliwości, jakich doświadczają osoby po przebytej infekcji COVID-19. Mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Jeśli wciąż odczuwasz skutki zakażenia wirusem, warto wykonać konkretne badania.

  Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Związany z nią stres rodziców i izolacja społeczna obijają się negatywnie na zdolnościach rozwojowych najmłodszych - wynika z badań naukowców z Advanced Baby Imaging Lab na Brown University. Czy możemy temu zapobiec?

  Czym BA.2 różni się od innych wariantów COVID-19?

  Spadła liczba kobiet na stanowiskach prezesów oraz członków zarządów - wynika ze statystyk za 2021 rok. Co więcej, odnotowano też mniej firm należących do Polek. Z czego to wynika? Dlaczego obecność przedsiębiorczyń na rynku maleje?

  Jedna trzecia dzieci i nastolatków w Polsce coraz krócej śpi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko. Naukowcy doszli do wniosku, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zjawisko FOMO. Co to takiego?

  Niemieccy Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące oczekiwanej długości życia w poszczególnych krajach. Pod uwagę wzięli m.in. wpływ pandemii. Polska ma jeden z najgorszych wyników na świecie.

  Naukowcy podpowiadają, kiedy przyjąć preparat.

  Codziennie słyszymy o nowych przypadkach zakażeń COVID-19. Coraz częściej wykrywany jest nowy wariant wirusa, czyli Omikron. Jakie jest ryzyko hospitalizacji u pacjentów, u których go stwierdzono? Jak wygląda w porównaniu z dotychczas dominującą Deltą? Sprawdzili to brytyjscy naukowcy.

  Z pewnością większość z nas słyszała kiedyś określenie “zarazić kogoś”, jednak nie w odniesieniu do choroby a pasji, czy upodobań. Niedawne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowiodły, że wirusy i muzyka mają ze sobą wiele wspólnego. Wyjaśniamy, na czym polega ta niezwykła zależność.