historia

    historia

    Janusz Onyszkiewicz to człowiek legenda, działacz Solidarności, matematyk, alpinista, polityk, dwukrotny minister obrony narodowej, poseł na Sejm, eurodeputowany. Od 39 lat mąż Joanny Jaraczewskiej, wnuczki Józefa Piłsudskiego. W latach 80. wielokrotnie aresztowany za zaangażowanie opozycyjne nawet tuż przed swoim ślubem. Historii jest wiele, a część z nim opisana została w książce "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty".

    Mariupol to strategiczne miasto portowe położone w obwodzie donieckim, nad Morzem Azowskim. Jest tzw. miastem wydzielonym we wschodniej części Ukrainy, co oznacza, że stanowi odrębną jednostkę administracyjną. Mariupol leży na niespokojnej trasie z Rosji na Krym. Jest obecnie bombardowane przez wojska Władimira Putina.

    Miejscem, w którym toczyło się całe życie publiczne w starożytnych greckich miastach była agora (rynek). Różnej wielkości plac gościł zarówno zgromadzenia polityczne, jak i obrzędy religijne oraz różnorodne targi. Jak wyglądał i dlaczego nazywany jest „symbolem greckiej demokracji”?

    Choć obecnie ciężko wyobrazić sobie życie bez telewizora, jeszcze sto lat temu pozostawał w sferze marzeń wynalazców. Dopiero 26 stycznia 1926 roku (w niektórych źródłach – 27 stycznia) John Logie Baird zorganizował pierwszy publiczny pokaz transmisji telewizyjnej w Londynie. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, dziennikarka i blogerka, opowiedziała, jak to niezwykłe urządzenie zmieniło się przez dekady.