historia

  historia

  Wall Street i giełdę, która tam się znajduje, określa się często finansowym centrum świata. Ulica Wall Street znajduje się w południowej części Manhattanu, w dzielnicy finansowej. Była pierwszym miejscem, w którym swoją stałą siedzibę znalazła NYSE, czyli Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Jakie są najważniejsze informacje o Wall Street?

  5 sierpnia 1944 r. w warszawskiej dzielnicy Wola Niemcy rozpoczęli masowe mordowanie jej mieszkańców. Ludzi łapano na ulicach, w bramach, podwórzach, byli wyciągani z domów, zakładów pracy i szpitali. Zorganizowana rzeź trwała 3 dni. Życie straciło około 50 000 ludzi, od noworodków po starców.

  Taniec jive początkowo znany był pod nazwą jitterbug. Powstał na początku XX w., jednak na Stary Kontynent dotarł dopiero w latach czterdziestych. Jive zaszczepili w Europejczykach amerykańscy żołnierze, którzy po służbie odpoczywali na parkietach. Taniec ten jest odmianą boogie-woogie. Przypisane mu są trzy tempa – wolne, średnie oraz szybkie, a muzyka do tańca jive jest skoczna i rytmiczna. Układ tańczony jest jako ostatni na konkursach tańców latynoamerykańskich.

  Jazz to taniec, który łączy w sobie elementy baletu, tańca akrobatycznego i tańca modern. Tancerze mogą w tańcu jazzowym w dużym stopniu improwizować, ponieważ ograniczają ich jedynie dwie rzeczy: rytm i policentryzm (zdolność izolowania poszczególnych części ciała). Jak tańczyć jazz?

  Osówka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji ziemi dolnośląskiej. Tajemniczy kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń rodzi wiele pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. W jakim celu wybudowano Podziemne Miasto Osówka i co skrywały tajemnicze korytarze? Odkryj historię największego kompleksu niemieckich bunkrów!

  Giżycka Twierdza Boyen to XIX-wieczny zabytek, który chętnie odwiedzają turyści przebywający na Mazurach. Niemal 200 lat temu miała ogromne znaczenie dla obronności Prus Wschodnich. Obecnie można ją zwiedzać i wziąć udział w licznych imprezach, zlotach oraz festiwalach organizowanych na jej rozległym terenie.

  Czeczenia jest krajem należącym do Federacji Rosyjskiej. Stolicą Czeczenii jest Grozny, miasto założone w 1818 roku. Republika Czeczeńska leży na północnym Kaukazie, graniczy z Gruzją, Krajem Stawropolskim oraz Inguszetią i Dagestanem. Jest to kraj w większej części nizinny. Góry znajdują się na północy kraju.

  O średniowiecznym zamku w Bobolicach krąży wiele legend, a jego historia to pasmo przeróżnych konfliktów. Szczęśliwie po ponad dziesięcioletniej rekonstrukcji udało się przywrócić mu pierwotny wygląd, dzięki czemu odbudowany zamek w Bobolicach prezentuje się niemal jak w latach swojej świetności.

  Kraków to miasto z niesamowitym duchem. Niemal na każdym kroku możemy dotknąć tu historii. Korzystają z tego mieszkańcy, odkrywając swoje miasto na nowo, a także turyści, którzy stęsknieni za klimatem Krakowa, znów chętnie przyjeżdżają pod Wawel. Jedni i drudzy poszukują tu skarbów. O nich nieco więcej opowiedzieli nam prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

  Neolit był ostatnim okresem epoki kamienia. Bezpośrednio poprzedzał on więc epokę brązu. Spośród innych okresów epoki wyróżniały go stałe osady tworzone przez ludzi. W epoce neolitów zajmowali się oni głównie uprawą roślin i hodowlą zwierząt.

  Termopile (Grecja) to ważne historycznie miejsce nie tylko dla rdzennych mieszkańców, ale również dla obcokrajowców, przyjeżdżających na wakacje. W polskich szkołach o bitwie pod Termopilami słyszeli wszyscy uczniowie i choć odbyła się ona w 480 roku p.n.e., to nawet po tysiącach lat zobaczenie tego miejsca robi ogromne wrażenie. Poznaj historię Termopil i ich atrakcje, a może w przyszłości sprawdzisz temperaturę termopilskich, gorących źródeł.

  Zair to dawna nazwa Demokratycznej Republiki Konga, która obowiązywała od od 27 października 1971 do 17 maja 1997. Na czele afrykańskiego państwa stał wówczas dyktator Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga – to z jego decyzjami wiąże się przede wszystkim historia tego kraju.

  Muzyka house narodziła się w latach 80. wraz z rozwojem muzyki disco. Brzmienie kompozycji jest mieszanką wielu gatunków, w tym electro czy dub. Ze względu na tę różnorodność utwory przybierają różne style, np. muzyka deep house jest wolna i nastrojowa, z kolei muzyka techno house, dzięki podkreśleniu elektronicznych efektów, jest bardziej taneczna.

  Wieluń to miasto o niezwykłej historii. Obecnie zamieszkuje je ok. 23 tysiące osób. Będąc w Wieluniu, warto zwiedzić Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a także skorzystać z miejscowych atrakcji – lodowiska, basenu lub szlaku turystycznego.

  Natalia Nykiel – tej artystki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Znamy ją dobrze ze sceny i kochamy za wielkie przeboje. Teraz gwiazda pokazuje się z zupełnie innej strony i chce zarazić nas miłością do muzyki i kultury latynoamerykańskiej. Wokalistka rozpoczęła autorski podcast "Zrozumieć latino", a kilka szczegółów na jego temat zdradziła w naszym programie.