Powstanie książki zaczyna się od określenia jej fabuły. To ona decyduje o poczytności i zainteresowaniu czytelników. Zanim dojdzie do wydania dzieła, autor musi jednak przejść przez poszczególne etapy pracy nad książką. Przyda się również wiedza teoretyczna, ponieważ każdy autor powinien znać elementy budowy książki oraz podstawowe zasady jej pisania. Dlatego warto się dowiedzieć, jak przebiega cały twórczy proces od A do Z.
Dzień Miłośników Książki
9 sierpnia obchodzony jest Dzień Miłośników Książek, który ma na celu propagowanie czytelnictwa na całym świecie. Akcja ma miejsce w internecie pod hasztagiem #BookLoversDay. Chociaż święto jest nieoficjalne, to jest to idealna okazja, aby sięgnąć po książkę i przeczytać kilka stron.
Krótka historia powstania książki
Przed przystąpieniem do pisania warto sprawdzić, jak powstała książka. Zasadniczo wyróżnia się dwa etapy: rękopiśmienny, czyli obowiązujący do czasów wynalezienia druku (XVI wiek), oraz następujący po nim okres drukarski, rozwinięty dzięki maszynie drukarskiej wynalezionej przez Jana Gutenberga. Książki pisane były jeszcze w starożytności, gdy historie spisywano na glinianych tabliczkach, zwojach papirusowych oraz na pergaminie.
Wraz z rozwojem cywilizacji dochodziły ulepszenia również w dziedzinie pisarstwa. Powstawanie książki w średniowieczu wiązało się z ozdabianiem i oprawianiem popularnych wówczas kodeksów rękopiśmiennych, które wyparły papirusy. Oprawy książek wyglądały jak prawdziwe dzieła sztuki. Zdobiono je nie tylko ręczną kaligrafią, ale również elementami drewnianymi i metalowymi.
Przełom nastąpił na początku XVI wieku, gdy wynaleziono druk. Zaczęto stosować typografię oraz nowe rodzaje czcionek. Kolejne epoki przynosiły udoskonalenia techniczne oraz większe zróżnicowanie tematyczne. Współczesne książki to nie tylko papier, ale także wersja cyfrowa, która ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jak widać, historia powstania książki szła z duchem czasu, odpowiadając na ówczesne potrzeby i możliwości czytelników oraz twórców.
Jakie są etapy powstawania książki?
Czasy, gdy książki pisane były ręcznie, dawno minęły. Jednak wśród prawdziwych miłośników pisarstwa z pewnością znajdą się osoby, które dalej kultywują książkowe rękodzielnictwo. Na początkowym etapie to wystarczy, ale z czasem może być męczące i niewygodne. We współczesnych czasach, gdy wszystko jest ucyfrowione, warto od razu przelewać swoje myśli do komputera. W końcu od dobrego pomysłu wszystko się zaczyna.
Zadaniem pisarza jest wymyślenie ciekawej historii, która może być wytworem jego wyobraźni lub stanowić efekt inspiracji prawdziwymi wydarzeniami. Przeniesienie obrazów z głowy na papier wymaga wielu umiejętności, dlatego nie każdy może zostać pisarzem. Autor powinien doskonale posługiwać się swoim językiem ojczystym i mieć ogólną wiedzę z wielu dziedzin. Otwarty umysł i potrzeba chłonięcia nowych doświadczeń to niezbędne elementy, które pobudzają wyobraźnię. Nie zaszkodzi również szczypta humoru, dystans do świata, odniesienia do wydarzeń współczesnych i historycznych oraz nieco kontrowersyjności.
Kolejnym etapem powstawania książki jest praca redakcyjna. Gdy autor skończy spisywać swoje dzieło, trafia ono do wydawnictwa, gdzie tekst przygotowywany jest do druku. Tutaj kończy się samodzielne działanie, a rozpoczyna etap pracy zbiorowej.
W pierwszej kolejności odpowiedzialni są redaktorzy, którzy pomagają ustalić przyszły wygląd książki (wielkość, rodzaj oprawy, zawartość ilustracji, typ papieru). Kolejną ważną osobą w procesie powstawania książki jest ilustrator oraz składacz. Zadaniem pierwszego jest ozdobienie książki, co może zrobić różnymi technikami – za pomocą komputera lub ręcznie, np. narysować kredką, pokolorować lub namalować farbami. Drugi odpowiada za skład książki, czyli jej ostateczne przygotowanie do druku.
Końcowym etapem powstawania książki jest druk. Proces technologiczny zawsze wygląda tak samo. Strony drukowane są na wielkich arkuszach, które później są składane i przycinane, aby kartki były równej wielkości. Potem następuje zszywanie lub sklejanie do okładki. Gdy książka jest już wydrukowana, trafia do księgarni. Kiedyś ich funkcję pełniły świątynie, w których gromadzono potężne zwoje zapisów piśmienniczych.
Ciekawostki o powstawaniu książki dla dzieci
Chcąc dowiedzieć się więcej o tym, jak powstały książki oraz jak współcześnie wygląda proces ich tworzenia, warto się przekonać, jak powstaje książka historyjka obrazkowa. Taka wiedza z pewnością przyda się rodzicom, którzy chcą w ciekawy sposób urozmaicić czas swoim dzieciom. Historyjki przypominają komiksy i składają się z kilku lub kilkunastu obrazków, które maluchy układają według swoich upodobań. W ten sposób rozwijają wyobraźnię, a czytelnik sam staje się autorem książek. Dzieci uruchamiają wtedy wiele procesów myślowych, dzięki czemu lepiej poznają świat. Można również sprawdzić, jak powstaje książka kolorowanka, która także pobudza dziecięcą wyobraźnię. Jak się okazuje, wcale nie jest to trudne i każdy może to wykonać samodzielnie. Wystarczy arkusz, coś do rysowania i dobry pomysł, który można przenieść na papier.
Zobacz także:
- "Bajki" Natalie Portman dostępne w Polsce. Sprzedaż książek wesprze Fundację TVN
- Dlaczego warto czytać książki? Poznaj argumenty i tytuły warte uwagi
- Picture booki dla dzieci, czyli książki pełne obrazków. "Można z nimi robić mnóstwo rzeczy"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images