ciekawostki

  Encyklopedia Brockhausa podaje, że pocałunek to "dotknięcie innego człowieka ustami na znak miłości". Sęk w tym, że w przeszłości wcale nie wiązał się z uczuciem. Jaka jest geneza buziaka w usta? Kiedy zaczęliśmy się całować?

  Widzowie TVN już czekają na najnowszą odsłonę "Kuchennych rewolucji". Zanim jednak obejrzycie premierowe odcinki, zachęcamy do lektury artykułu, w którym wymieniamy wszystko, co chcielibyście wiedzieć o prowadzącej program.

  Podział zmysłów został stworzony przez Arystotelesa. To on ustalił i nazwał podstawowe zmysły ludzkie, które odpowiedzialne są za odbieranie bodźców z zewnątrz.

  4 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. To niezwykłe zwierzę zagrożone jest wyginięciem, a wielkość populacji na świecie wciąż spada. Co jeszcze warto wiedzieć o tym kotowatym?

  Troszczymy się o ich kondycję, podcinamy, poprawiamy stojąc przed lustrem, a nawet zmieniamy ich kolor podczas wizyty u fryzjera. Chociaż poświęcamy im wiele uwagi, zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele kryją w sobie tajemnic. Co warto wiedzieć o włosach? Oto najciekawsze fakty dotyczące ich budowy, wzrostu i pielęgnacji.

  Sprawdź, jak jeść papaję.

  Sprawdź, z czego to wynika.

  Myszy kojarzą się z niedużymi, szarymi zwierzątkami, które budzą popłoch wśród wrażliwych kobiet i stanowią ulubiony cel polowań kotów.

  Wbrew pozorom borsuki to zwierzęta spokojne i stroniące od polowań.

  Sealand powstało w wyniku decyzji jednego człowieka. Był nim Roy Bates, były żołnierz, handlarz lateksu oraz ryb.

  Na przełomie kwietnia i maja zakwitają rośliny, które są silne i delikatne jednocześnie – magnolie. O uroku tych niezwykłych kwiatów opowiedział nam Łukasz Skop.

  Znajomość epok sztuki jest istotna dla zrozumienia współczesnych trendów, a historia sztuki to dziedzina nauki, która pozwala lepiej poznać otaczający nas świat. Sprawdź, jaki jest podstawowy podział epok sztuki – od sztuki prehistorycznej po współczesną.

  Agrafka to niepozorna zapinka, której obecne zastosowanie jest zupełnie inne niż kiedyś. 10 kwietnia obchodzone jest Międzynarodowe Święto Agrafki. Co warto o niej wiedzieć? Jaka jest jej historia? Jak była używana?

  Bezrobocie to społeczny problem, który dotyka wszystkie kraje w różnym stopniu. Jego skutkiem jest wiele problemów ekonomiczno-gospodarczych zarówno dla samej gospodarki, jak i osoby bezrobotnej. Co warto wiedzieć o bezrobociu w Ogólnopolskim Dniu Walki z nim?

  Są jedną z największych atrakcji na rynkach dużych miast. Gołębie, bo o nich mowa, to towarzyskie ptaki, które świetnie przystosowały się do życia w miejskiej dżungli. Dokarmianie ich jest ważne, jednak warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Niewłaściwe jedzenie podawane gołębiom może bowiem zaszkodzić ich zdrowiu.

  Dzień Leśnika i Drzewiarza obchodzony jest 5 kwietnia. Jest to jedno z kilku świąt poświęconych pracownikom związanym z naturą i lasami. Co to za święto? Kim są leśnicy i co muszą wiedzieć, aby wykonywać swoją pracę?

  5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą. Święto zostało zapożyczone od Francuzów, jednak przyjęło się w wielu krajach na świecie. Co warto o nim wiedzieć? Jak powinniśmy się zachowywać za kierownicą? To sprawdził Bartek Jędrzejak w towarzystwie Adama Romańskiego, instruktora techniki jazdy.

  Dzień Klauna obchodzony jest pierwszego kwietnia. Ma to związek z historią tej postaci.

  Międzynarodowy Dzień Przytulania zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd przywędrowało do kraju. Jego obchody przypadają na 21 stycznia. Dlaczego warto obchodzić to nietypowe święto? Jak wpływa na nas przytulanie się?

  Google Doodle regularnie aranżuje swoje logo, aby uczcić ważne światowe i lokalne wydarzenia. 8 stycznia 2022 roku urodziny obchodziłby Stephen Hawking. Z tej okazji w wyszukiwarce pojawiła się nie tylko grafika z nim związana, ale również wideo. 

  Na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo miejsc owianych tajemnicą, w których można zauważyć pozostałości po II wojnie światowej. Pewien ciekawy obiekt odkryła grupa pasjonatów historii. Badania nad ich znaleziskiem trwają już 11 lat.

  Kiedy i gdzie je oglądać?

  Nie ma chyba drugiej tak ważnej dla współżycia seksualnego Amerykanów pary, jak William Masters and Virginia Johnson team. Duet ten przeprowadził pierwsze i największe empiryczne badania seksualności, a efekty swoich badań opublikował w książkach, które mimo naukowego języka, szybko stały się bestsellerami. To właśnie William Masters i Virginia Johnson zaproponowali nowatorską terapię dla par.

  6 grudnia Google Doodle obchodzi święto pizzy. Nie jest to jednak światowy dzień, a rocznica wpisania na listę UNESCO sztuki kulinarnej neapolitańskiego Pizzaiolo. Sprawdź, czym ona jest i jak Google uczcił ten jubileusz.

  30 listopada w Google Doodle upamiętniony został profesor Lotfi Zadeh. Był światowej sławy naukowcem w zakresie matematyki, który otrzymał wiele doktoratów honoris causa, także w Polsce. 

  Mikołajki to imieniny Świętego Mikołaja lub Dzień Świętego Mikołaja. Tradycyjnie w krajach katolickich i protestanckich w tym dniu imiennik tego święta przychodził obdarować grzeczne dzieci prezentami, a niegrzeczne rózgą. Jak był jednak nazywany w różnych częściach kraju? Gdzie powinien zostawić prezenty? Poznaj tradycje związane z Mikołajkami.

  TikTok kojarzy się z czymś zabawnym, szybkim i błahym. Konrad Skotnicki, znany jako Doktor z TikToka, udowadnia, że to medium może być źródłem naprawdę interesującej wiedzy. Naukowymi ciekawostkami podzielił się w studiu Dzień Dobry TVN.

  Samoloty często pozostawiają po sobie białe ślady, przypominające długie chmury. Wiele osób poddaje w wątpliwość ich skład, martwiąc się, że są one źródłem chorób i zanieczyszczenia klimatu. Potocznie nazywane są chemtrails, co tłumaczy się z angielskiego jako smugi chemiczne. Czym tak naprawdę są białe smugi? Czy są groźne dla naszego zdrowia?

  Efekt Stroopa pokazuje, jak szybko ludzki mózg reaguje na zadanie. W czasie eksperymentu poproszono badanych o nazwanie koloru, jakim było napisane słowo. Gdy bodźce były niespójne, nazwanie koloru trwało dłużej niż przy ich zgodności. Co z tego wynika?

  Dorota Łyczak przyciąga do swojej klatki piersiowej sztućce, monety, telefony komórkowe, a nawet żelazka. Kobieta z dnia na dzień stała się popularna. Udziela wywiadów i regularnie organizuje pokazy swoich umiejętności. O tym, w jaki sposób dowiedziała się o swoim niezwykłym darze oraz, jak wygląda jej codzienność po jego odkryciu, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.