Leśne płomyczki to jedne z najpiękniejszych grzybów. Dowiedz się, czy są jadalne

Leśne płomyczki
Leśne płomyczki to jedne z najpiękniejszych grzybów. Dowiedz się, czy są jadalne
Źródło: TorriPhoto/Getty Images
Ten grzybek opisywany jest przez niektórych jako płomień wyrastający z gęstwiny mchu. Chociaż jest niewielki, to nie sposób go przeoczyć. Jarzy się intensywnie pomarańczowym kolorem i wygląda... nieprawdopodobnie. Oto leśny płomyczek, czyli pięknoróg największy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Grzyby

Zofia Leszczyńska-Niziołek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach

Najpiękniejszy grzyb - leśne płomyczki

Ten zjawiskowy grzyb rośnie w wielu polskich lasach. Z jednej strony jest nieduży, więc teoretycznie łatwo byłoby go przeoczyć, jednak jego intensywnie pomarańczowy kolor sprawia, że trudno go nie zauważyć. Wygląda nieco jak koralowce lub płomyki wyrastające z mchu bądź drzewa. Jest bardzo pospolity i można go obserwować od czerwca do nawet listopada. 

Pięknoróg największy

Leśne płomyczki, a właściwie pięknoróg największy (Calocera viscosa) to grzyb z rodziny łzawnikowatych. Dawniej znany był również pod nazwą pięknoróg lepki, płaskosz lepki oraz goździniec lepki. Ma krzaczkowaty kształt przypominający rozwidlone poroże. Gałązki zazwyczaj mają od 1 do 3 ostrzy i dorastają do maksymalnie 8 cm wysokości. Najczęściej jednak sięga jedynie 6 cm.

Owocnik w kolorze może być złoty, żółty i żółtopomarańczowy, a podczas suszy ciemnieje do czerwonawego. Sam grzybek, kiedy robi się wilgotno, staje się lepki, a jego miąższ jest twardy i galaretowaty zarazem.

Czy pięknoróg największy jest jadalny

Grzyb ten nie jest trujący, ale nie zalicza się go również do jadalnych ze względu na niskie walory smakowe. Zjedzenie go nie powinno spowodować rozstroju żołądka, ale również nie ma większego sensu ze względu na jego słaby i niewyrazisty smak.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości