W Polsce można spotkać koralowce! Co prawda, nie w morzu, a w lesie i nie konkretnie koralowce, a koralówki - grzyby, które przypominają te niezwykłe morskie zwierzęta, a które możemy spotkać na spacerze po lesie czy parku. Występują w wielu kolorach i wyglądają fenomenalnie. Czy można je jeść i zbierać?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Grzyby
Grzyby
Grzyby jak koralowce w polskich lasach
Koralowki to niezwykle nietypowe w kształcie grzyby, które można spotkać w polskich lasach. Ich nazwa odnosi się do owocników, które do złudzenia przypominają niektóre z koralowców spotykanych na rafach. Co ciekawe, część z nich jest jadalna, chociaż inne są trujące.
Koralówka, czyli Ramaria to rodzaj grzyba, których owocniki wyrastają na ziemi, czasem na drewnie. Nie posiadają typowego kapelusza i trzonu, za to przypominają rurkowate koralowce. W Polsce występuje aż 33 gatunki tego grzyba - o fenomenalnych kształtach i kolorach, których ciężko nie zauważyć podczas spacerów.
Koralówka - co to za grzyb?
Koralówka to rodzaj wielkoowocnikowych podstawczaków, czyli grzybów. Typowym gatunkiem jest koralówka czerwonowierzchołkowa, której organizm w większości jest barwy różowej, a wierzchołki owocnika są nieco bardziej czerwone i o nieregularnych kształtach.
Chociaż grzyby te nie są objęte ochroną, to raczej się ich nie zbiera. Część z gatunków koralówki jest jadalna, jednak zdecydowana większość jest trująca. Co gorsza, są one między sobą niezwykle podobne i w wielu przypadkach potrzebna jest specjalistyczna analiza, aby dowiedzieć się, czy grzyb jest jadalny. Z tego powodu odradza się ich zbieranie i spożywanie.
Koralówka a grzyb kozia broda
Niektóre koralówki bywają nazywane kozią bródką i mogą nieco wyglądem przypominać grzyba kozia broda, czyli siedzunia dębowego. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ten sam grzyb i wyraźnie różni się budową. Nie ma charakterystycznych koralowych odnóg, a przypomina raczej pofałdowany materiał, przez co niektórzy nazywają go czasem szmaciakiem - ze względu na fakturę, ale i kolor. Innym pofalowanie kojarzy się ze strukturą mózgu.
#GrzybyNiezwykłe Koralówki to grzyby, które wyraźnie wyróżniają się swoim wyglądem, nie mają typowego trzonu i...
Posted by Lasy Państwowe on Thursday, August 24, 2023
Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.
Zobacz także:
- Gdzie można zbierać grzyby w okolicach Warszawy? Podpowiadamy
- Gdzie zbierać grzyby na Podkarpaciu? Te trzy miejscówki warto znać
- Gdzie na grzyby? Gdzie rosną prawdziwki, podgrzybki, kurki?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVNMeteo/wikipedia/grzyby.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wirestock/Getty Images