Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzybobranie na Podkarpaciu - Nadleśnictwo Baligród
Jak wiadomo grzyby znajdziemy przede wszystkim w lasach. W województwie podkarpackim największe i najpiękniejsze lasy są oczywiście w Bieszczadach. Jeśli więc szukasz najlepszych terenów na grzybobranie, warto udać się właśnie tam. Jednym z najlepszych i najbogatszych w grzyby miejsc jest Nadleśnictwo Baligród.
Jest to pokaźnych rozmiarów teren w powiecie leskim, wyjątkowy pod wieloma względami. Są to lasy tak rozległe, że chodzenie po nich wymaga często czegoś więcej niż dobrej orientacji w terenie. Na taką wyprawę warto więc się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zabrać ze sobą prowiant (w tym wodę, ewentualnie ciepłą herbatę w termosie), naładowany telefon, a w razie czego również powerbank. Podczas grzybobrania w Nadleśnictwie Baligród przyda się też doświadczony w leśnych wędrówkach towarzysz. Z tych lasów z pewnością przywieziecie pełne kosze różnych gatunków grzybów.
Gdzie zbierać grzyby w okolicy Rzeszowa? - Nadleśnictwo Głogów Małopolski
Jeśli mieszkacie w Rzeszowie i nie macie ochoty na daleką podróż w poszukiwaniu grzybów, warto odwiedzić miejsce położone bardzo blisko miasta. Jest to oczywiście Nadleśnictwo Głogów Małopolski, które w sezonie letnim i jesiennym przyciąga wielu amatorów grzybów ze stolicy Podkarpacia. Tereny te nie są aż tak dzikie i niedostępne jak te zlokalizowane w okolicy Baligrodu, zatem nawet mniej doświadczeni grzybiarze doskonale się tam odnajdą.
Nie musicie też obawiać się spotkania z niedźwiedziem czy wilkiem, które może się przydarzyć w bieszczadzkim lesie. W okolicach Rzeszowa zwierzęta te nie występują. Znajdziecie tam natomiast rozmaite gatunki grzybów, i to w sporych ilościach. Warto więc wziąć koszyk i ruszyć na poszukiwania. Nadleśnictwo Głogów Małopolski oddalone jest jedynie 12 km od miasta. Odległość tę bardzo szybko pokonacie autobusem bądź samochodem, a latem można tam pojechać także rowerem.
Najelpsze miejsca na grzybobranie w podkarpackim - Leśnictwo Arłamów
Lasy stanowiące wymarzone miejsce nawet dla najbardziej wymagających grzybiarzy znajdują się też na terenie Leśnictwa Arłamów. Wiele osób kojarzy te okolice głównie ze słynnym hotelem, ale mają one do zaoferowana o wiele więcej. Tamtejsze lasy charakteryzują się niemalże pierwotną strukturą, zdrowymi drzewami oraz wilgotną ściółką. Znajdziecie tam również ciszę i spokój, które z pewnością pomogą się odprężyć i wręcz wypocząć podczas grzybobrania.
Jest to co prawda teren odległy i niezbyt dostępny, ale okazy, które można tam znaleźć wynagradzają trud, budząc podziw i zazdrość wśród innych grzybiarzy. Jeśli więc niestraszna wam odległość, zachęcamy do wybrania się właśnie tam na zbiory. Pamiętajcie jednak o zasadach bezpiecznego grzybobrania i zawsze wchodźcie do lasu odpowiednio przygotowani, zbierajcie tylko te grzyby, których jesteście absolutnie pewni oraz z szacunkiem podchodźcie do lasu i jego mieszkańców.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie można zbierać grzyby w okolicach Warszawy? Podpowiadamy
- Gdzie na grzyby? Gdzie rosną prawdziwki, podgrzybki, kurki?
- Z tymi aplikacjami nie zgubisz się w lesie i rozpoznasz grzyby. Które z nich warto mieć na grzybobraniu?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: podkarpackie.travel
Źródło zdjęcia głównego: negatina/GettyImages