grzybobranie

  grzybobranie

  Sezon na grzyby trwa. Bez względu na to, czy będą suszone, marynowane czy podane świeże w sosie lub zupie, po ich zebraniu każdy grzybiarz musi zrobić to samo - oczyścić je. Im jest ich więcej, tym żmudniejsze to zadanie. Dlatego dzielimy się sposobem na szybkie oczyszczenie leśnych grzybów. Sprawdź też, w jaki sposób je przechowywać tuż po zebraniu.

  Przełom jesieni i lata to w Polsce doskonały czas na grzyby. Nie brakuje ich, mimo wyjątkowo upalnego lata 2021 r. Ceny świeżych grzybów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Znacznie droższe są te suszone. A ile kosztują najdroższe grzyby świata? Czym się wyróżniają?

  Pomarańczowy grzyb może się okazać smacznym rydzem lub kurką, ale może być też niejadalny. Czy lisówka pomarańczowa jest trująca? Czym się różni od kurki? Czy łatwo odróżnić pieprznika jadalnego (kurkę) od innych gatunków grzybów?

  Sezon na grzyby w pełni. Skorzystajmy więc z pięknej pogody i wybierzmy się na grzybobranie. Las ma przecież tyle do zaoferowania! Zresztą, przyjemniej zbiera się grzyby, wiedząc, co później możemy z nich wyczarować. Poznaj przepisy Darii Ładochy.

  Czy w lasach pojawiły się już grzyby? Czy w najbliższych dniach pogoda będzie łaskawa dla grzybiarzy? Gdzie można się spodziewać udanych zbiorów, a gdzie będziemy musieli jeszcze poczekać? Zobaczcie.

  Czy to urok polskich lasów przyciągnął Egipcjanina Josepha Ibrahima do Polski? Joseph, zwany Józkiem, wraz z rodziną, od dwóch lat mieszka w Polsce. Pracuje jako przedstawiciel handlowy. Jego hobby to zbieranie grzybów. Mikołaj Rey spotkał się z nim w lesie... na grzybach, a później wspólnie przygotowali falafel - tradycyjne egipskie danie.

  Podobno w lasach jest dużo grzybów. Czy prezenterka pogody Dorota Gardias potwierdziła tę informację? Podczas wędrówki po lesie spotkała najsłynniejszego grzybiarza w Polsce - Janusza Piechocińskiego. Dlaczego polityk lubi zbierać grzyby?

  Mitem jest, że trufle nie występują w naszym klimacie. Już w pierwszej książce kucharskiej napisanej przez Stanisława Czernieckiego pojawiły się przepisy z tym niepozornie wyglądającym grzybem w roli głównej. Czy w polskich lasach powstaną truflowe ogrody? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak postanowił dowiedzieć się więcej o najdroższych grzybach świata.

  Grzybobranie to sport narodowy Polaków. Jednak co roku do szpitali trafiają w ciężkim stanie liczne ofiary zatrucia grzybami. Takie sytuacje to dowód na to, że nasza wiedza na temat grzybów jest wciąż znikoma. Gdzie kupować grzyby, które na pewno są bezpieczne dla naszego zdrowia? Piotr Kucharski zapytał o to certyfikowanego grzybiarza, Konstantego Leszka Bojemskiego.

  Podobno po upalnym lecie w lasach nie ma grzybów. Czy to prawda? Z Rzeczniczką Polskich Lasów Państwowych Anną Malinowską porozmawiał Bartek Jędrzejak, który opowiedział również o dzisiejszej pogodzie.

  Janusz Piechociński uważa zbieranie grzybów za sport. Kiedy zaczyna się sezon na grzybobranie, jest gotowy do drogi. Towarzyszyliśmy mu w czasie poszukiwań najdorodniejszych owoców lasu. Czy im dalej w las tym więcej drzew?