Jesień sprzyja grzybobraniu. W tym szczególnym czasie lasy stają się prawdziwym rajem dla pasjonatów tych leśnych obfitości. Zdaniem łódzkiej policji warto jednak zachować ostrożność, gdyż w tym czasie znacznie rośnie ryzyko zaginięć. Niektórzy znacznie przeceniają swój zmysł orientacji w terenie, dlatego funkcjonariusze postanowili podzielić się praktycznymi radami, jak temu zapobiec.
Sezon grzybowy w pełni. Z tego powodu fani zbierania ich chętnie wymieniają się wiedzą na temat nietypowych okazów napotkanych wśród drzew. Kolczak obłączasty, choć niepopularny w kuchni polskiej, jest częstym mieszkańcem leśnego runa. Jak go rozpoznać?
Czas na grzybobranie powoli się zaczyna. Mimo że grzyby można spotkać w lesie już w maju, to największy szczyt sezonu przypada na późne lato i początek jesieni. Zobacz, gdzie w Polsce najlepiej wybrać się na coroczne szukanie maślaków, prawdziwków, podgrzybków i kurek.
Aktualne warunki atmosferyczne sprzyjają pojawianiu się pierwszych grzybów. Wyższe temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością to idealne warunki dla kilku gatunków, które zwykle rosną dopiero późnym latem lub też jesienią.
Paweł Peszczyński podczas grzybobrania znalazł wykonany z brązu napierśnik. O skarbie, który obecnie znajduje się w muzeum w Wągrowcu, opowiedział w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN.
Grzyb siniak występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Można przyrządzić go na wiele sposobów. Nadaje się do marynowania, gotowania i smażenia. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć?
Wybierając się na grzyby do lasu warto mieć ze sobą naładowany telefon, a najlepiej dodatkowo powerbanka. Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko zadzwonić pod numer alarmowy w kryzysowej sytuacji, ale również pobrać przydatne aplikacje. Mogą nam one pomóc rozpoznać grzyby lub ustalić naszą lokalizację.
Grzybobranie to zajęcie uwielbiane przez wiele osób. Już wkrótce ruszy sezon na tę aktywność, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Ich złamanie wiąże się z mandatami, nawet w wysokości 5 tysięcy złotych.
Choć sezon na grzyby w Polsce na dobre rozpoczyna się jesienią, to niektóre z nich można zbierać lub kupować już latem. W lipcu na sklepowych półkach, straganach i targowiskach pojawiają się uwielbiane przez wielu kurki. Ile kosztują kurki w 2022 roku?
Na pełny, obfity w liczne okazy sezon na grzyby trzeba jeszcze trochę poczekać. Są jednak takie gatunki, które pojawiają się w lasach nieco wcześniej, dzięki czemu nie trzeba czekać z grzybobraniem do jesieni. Sprawdź, jakich grzybów szukać w lipcu.
Choć mogłoby się wydawać, że to jeszcze nie czas na grzybobranie, właśnie teraz w zaciszu drzew rosną jedne z najpopularniejszych niegdyś składników kuchni polskiej - smardze.
Mikołaj Rey trafił do Bródnic na Północnym Mazowszu do Zosi, która jest jedną z najbardziej zapalonych grzybiarek w całej Polsce. To tam dowiedział się o wymyślnych odmianach grzybów i sposobie ich czyszczenia. Kucharz poznał nowe kulinarne zakątki.
Grzyby blaszkowe jadalne mogą być pysznym dodatkiem do naszego jadłospisu. Należy jednak uważać, ponieważ często bywają one trujące. Jak więc odróżnić te, które możemy włączyć do swoich posiłków? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Czy wiesz jak odróżnić podgrzybka trującego od smacznego podgrzybka brunatnego? Jakimi kolorami trzonu i kapelusza wyróżnia się tzw. szatan? Dowiedz się, gdzie występuje niejadalna wersja podgrzybka i czym się charakteryzuje.
Lubuska Policja apeluje, aby uważać w lesie na grzybobraniu. Bardzo łatwo jest się zgubić, a obecna pogoda nie sprzyja pozostawaniu na noc na świeżym powietrzu. Co zrobić, aby się nie zgubić?
Zbierać grzyby każdy może. To prawda, jednak są pewne obostrzenia, o których warto wiedzieć, aby nie dostać mandatu. Nie tylko zbieranie grzybów pod ochroną czy w miejscach niedozwolonych może skutkować grzywną, ale również nieodpowiednie ich wyciąganie z ziemi. Sprawdź szczegóły.
Sezon na grzyby trwa. Bez względu na to, czy będą suszone, marynowane czy podane świeże w sosie lub zupie, po ich zebraniu każdy grzybiarz musi zrobić to samo - oczyścić je. Im jest ich więcej, tym żmudniejsze to zadanie. Dlatego dzielimy się sposobem na szybkie oczyszczenie leśnych grzybów. Sprawdź też, w jaki sposób je przechowywać tuż po zebraniu.
Przełom lata i jesieni to w Polsce doskonały czas na grzyby. Nie brakuje ich, mimo wyjątkowych upałów. Ceny świeżych grzybów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Znacznie droższe są te suszone. A ile kosztują najdroższe grzyby świata? Czym się wyróżniają?
Każdy, kto zajmuje się zbieraniem grzybów, powinien wiedzieć, jak wygląda muchomor sromotnikowy. To jeden z najniebezpieczniejszych grzybów w polskich lasach – jest śmiertelnie trujący. Jest również podobny do innych gatunków – można go pomylić z pieczarką, gąską zielonką i gołąbkiem zielonawym. Niestety taka pomyłka może kosztować życie. Jak go zatem rozpoznać?