Jak nie zgubić się na grzybach? Wystarczy chwila nieuwagi

Dwie osoby patrzące na oznakowanie szlaku
Jak nie zgubić się na grzybach? Wystarczy chwila nieuwagi
Źródło: miodrag ignjatovic/Getty Images
Sezon na grzyby w pełni, w dodatku niemal w całym kraju obserwowany jest wysyp. A to sprzyja wyprawom do lasu, podczas których wcale nie tak trudno się zgubić. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Jak pomóc policji w poszukiwaniach, kiedy się zgubimy?

Co dziesiąte zgłoszenie zaginięcia w sezonie jesiennym dotyczy osób, które wybrały się na grzyby i zgubiły się w lesie. O to nie jest ciężko, zwłaszcza, jeśli dobrze nie znamy terenu, a przy tym zapatrzymy się w ściółkę w poszukiwaniu dorodnych okazów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Grzyby

Zofia Leszczyńska-Niziołek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach

Jak ułatwić policji poszukiwania

Przede wszystkim nie zwlekać z zawiadomieniem - niezależnie czy dotyczy nas samych, czy podejrzewamy, że ktoś znajomy lub bliski zgubił się w lesie. Jeśli nie możemy znaleźć drogi powrotnej powinniśmy jak najszybciej zadzwonić po pomoc. Jeżeli nasz telefon ma GPS warto znaleźć swoje współrzędne i podać je osobie, która odbierze zgłoszenie. Powinniśmy też starać się dotrzeć do głównej drogi. Z niej łatwiej będzie funkcjonariuszom odebrać taką osobę.

Nie warto czekać - noce są zimne i spędzanie ich w lesie bez przygotowania może doprowadzić do tragedii. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Z tego powodu policjanci informują, jak należy przygotować się na wycieczkę do lasu. Zawsze warto mieć na uwadze, że możemy się zgubić - taka świadomość pomaga zapobiegać podobnym sytuacjom.

Co zrobić, aby nie zgubić się w lesie na grzybobraniu

Lubuska policja odpowiada - jest wiele sposobów, aby temu przeciwdziałać. Przede wszystkim do lasu nie powinniśmy chodzić sami, zawsze warto iść z kimś i trzymać się w zasięgu wzroku. Na grzybobraniu obowiązkowo trzeba mieć naładowany telefon oraz latarkę - urządzenia te pozwolą odnaleźć nam drogę, nawet kiedy będzie ciemno, a w sytuacjach kryzysowych - będziemy mogli wezwać pomoc. Podobnie, jak w przypadku wycieczki w góry, powiadamiajmy bliskich, o której planujemy wrócić.

Kontrolowanie okolicy, zapamiętywanie charakterystycznych miejsc, drogowskazów oraz punktów orientacyjnych pomoże nie tylko w drodze powrotnej, ale też w sytuacjach zagrożenia życia. Dodatkowym zabezpieczeniem będą odblaski i jasna odzież, zwłaszcza, jeśli zgubimy się po zmroku.

Pamiętajmy, że jeśli nie znamy dobrze terenu, to nie warto oddalać się od głównych dróg i własnego samochodu. Pomocna będzie też mapa - zwłaszcza, jeśli zaznaczone są na niej oddziały lasów, które popularnie nazywane są "kwadratami", "sektorami" lub "działkami". Idąc przez las, możemy też rozglądać się w poszukiwaniu betonowych, sześciennych słupków, są one niskie i mają naniesione cyfry z numerami tych oddziałów. Podanie ich służbom pomoże w szybszym odnalezieniu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości