Dlaczego trzeba nosić odblaski?
Coraz wcześniej robi się ciemno, dlatego warto zadbać o to, aby kierowcy widzieli nas z daleka. W Dzień Dobry TVN Sylwester Pawłowski pokazał w mobilnej ciemni eksperyment, który odzwierciedla skuteczność odblasków. Ich brak powoduje, że jesteśmy niewidoczni.
- Jest jeszcze bardzo mała świadomość, żebyśmy mieli w swojej odzieży wszyte na stałe odblaski lub żebyśmy zakładali elementy odblaskowe. Mamy takie poczucie, że skoro my widzimy, to jesteśmy widoczni. Jak wpadniemy w tę pułapkę, to w takiej bieżączce dnia codziennego zapominamy o tym, żeby pomóc dostrzec nas na ulicy - podkreślił ekspert.
W ciemni znajdowała się imitacja drogi i przejście dla pieszych. W środku było kilka osób, a widać było tylko te, które miały kamizelki odblaskowe lub kurtkę z elementem odblaskowym. Na przejściu znajdowało się także dziecko, które nasza dziennikarka zauważyła dopiero, gdy podeszła bardzo blisko.
- Jesteśmy 5 metrów od przejścia dla pieszych, więc żaden kierujący, jadący nawet 30 - 40 km/h nie jest w stanie zobaczyć dziecka, które nie ma na sobie żadnych elementów odblaskowych.
Jak nosić odblaski?
Jeśli poruszamy się rowerem, warto zadbać o specjalne odblaskowe paski na koła bądź na szprychy. Wychodząc po zmroku z psem na spacer również możemy założyć mu szelki i smycz z takimi elementami. Jeśli wstydzimy nosić się tradycyjne kamizelki odblaskowe, w naszym programie ekspert zaprezentował inne gadżety, dzięki którym będziemy widoczni.
- Mamy wiatrówkę, w 100 proc. odblaskową, jest torba, która ma nadruk wykonany właśnie w technologii odblaskowej, plecak, który też jest w 100 proc. odblaskowy. Mamy pluszaka, smycz do kluczy. To jest drobna rzecz, która przyczepiona do kluczy, wyjęta z kieszeni pokaże nasz ruch - podkreślił Sylwester Pwałowski.
Warto też zwracać uwagę na podrabiane elementy odblaskowe. Mają one kolor, który na to wskazuje, ale znika w ciemności.
Zobacz także:
- Siedmioletni chłopiec terroryzuje klasę. Szkoła nie widzi problemu
- Jak pomóc maleństwu wyciszyć się przed snem? "Zasypianie jest procesem, który musi trwać"
- Co zrobić, gdy dziecko się krztusi? Oto sprawdzone porady ratownika
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Katarzyna Jaroszyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN