Co zrobić, gdy dziecko się krztusi? Oto sprawdzone porady ratownika

Grzegorz Bogusz, ratownik medyczny
Grzegorz Bogusz
Źródło: Dzień Dobry TVN
Stare powiedzenie mówi, że rodzice małych dzieci powinni mieć oczy dookoła głowy. Niestety nawet ci najlepiej zorganizowani i przewidujący nie zawsze są w stanie zapobiec wypadkom. Jak się zachować, gdy dziecko się zakrztusi? Jak prawidłowo udzielić mu pierwszej pomocy? Jakich błędów nie popełniać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Grzegorzem Boguszem, ratownikiem medycznym.

Jak się zachować w sytuacji, gdy dziecko się krztusi?

Kilka dni temu w jednostce straży pożarnej w Gdańsku pojawiła się zapłakana kobieta z 11-miesięcznym noworodkiem. Okazało się, że dziecko czymś się zakrztusiło, a ona nie umiała mu pomóc. Na szczęście strażacy wiedzieli, co robić i uratowali maluchowi życie. Niestety nie wszyscy rodzice mają tyle szczęścia. Jak się zachować w takiej sytuacji?

- Niedrożność dróg oddechowych spowodowana obecnością ciała obcego w jamie ustnej może mieć dwie postaci - częściową lub całkowitą. Przy częściowej niedrożności - bez względu na wiek - człowiek zaczyna kaszleć i tak naprawdę nie musimy już nic robić. W przypadku bardzo małych dzieci rodzice zazwyczaj instynktownie przekładają sobie dziecko przez ramię i to wystarczy - mówił w Dzień Dobry TVN Grzegorz Bogusz, ratownik medyczny.

Dużo groźniejsza jest sytuacja, gdy doszło do całkowitej niedrożności dróg oddechowych. - Człowiek nie tylko nie kaszle, ale nie może nabrać powietrza i konieczna jest nasza reakcja - tłumaczył specjalista. Aby udrożnić drogi oddechowe, musimy w pierwszej kolejności ułożyć dziecko na brzuchu na przedramieniu. - Dzięki temu mamy dostęp do pleców i uderzamy pięć razy w okolicę międzyłopatkową - wyjaśniał. Jeśli to nie pomoże, trzeba przekręcić dziecko tak, aby mieć dostęp do klatki piersiowej. - Wtedy możemy skontrolować, czy ciało obce znajduje się w jamie ustnej i jej usunąć. Jeśli nie - układamy palce nieco poniżej linii sutków i wykonujemy pięć uciśnięć klatki piersiowej. Warto podkreślić, że takie manewry możemy wykonać naprzemiennie do momentu, aż uda się usunąć ciało obce lub dziecko straci przytomność. W tym ostatnim przypadamy należy wezwać pomoc - podkreślił ratownik.

W przypadku kilkuletnich dzieci postępujemy podobnie. - Dziecko najlepiej jest położyć sobie na kolanach w taki sposób, aby głowa znajdowała się nieco poniżej klatki piersiowej. W takiej pozycji wykonujemy - już trochę mocniej - pięć uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeśli to nie pomoże, stawiamy malca przed sobą, ręce przekładamy pod jego pachami, a zaciśniętą w pięść dłoń układamy na wysokości przepony, czyli pomiędzy mostkiem a pępkiem. Następnie dokładamy do niej drugą rękę (chwytamy rękę złożoną w pięść za nadgarstek) i - dość dynamicznie - naciskamy do siebie i do góry - pokazywał nasz gość. W sytuacji, gdy nasze działania nie przyniosą efektów - należy jak najszybciej wezwać pomoc.

Pierwsza pomoc przy krztuszeniu - jakich błędów nie popełniać?

Podczas udzielania pierwszej pomocy nie można potrząsać dzieckiem ani próbować palcem wyjąć ciało obce z gardła. - Taki manewr może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki lub jeszcze głębiej wsunąć to, co utkwiło w gardle dziecka - ostrzegł ratownik.

Warto podkreślić, że nawet jeśli uda nam się samodzielnie usunąć ciało obce i tak warto udać się z dzieckiem do lekarza. - Pediatra może zlecić wykonanie zdjęcia jamy brzusznej, aby sprawdzić, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń oraz klatki piersiowej i upewnić się, że ciało obce nie przedostało się do płuc - zaznaczył Grzegorz Bogusz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości