Chłopcy uratowali topiącego się w basenie ojca. "Są bohaterami"
Wypadki w przydomowych basenach przytrafiają się nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Na własnej skórze przekonał się o tym Amerykanin Brad Hassig.
Jak nie dopuścić do udaru słonecznego? Ratownik: "Jeśli to zignorujemy, narażamy się na bardzo poważne skutki zdrowotne"
Zbliża się sezon wakacyjny. Podczas zażywania słonecznych kąpieli należy szczególnie uważać, by nie dostać udaru. Jak się przed nim uchronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak udzielić pierwszej pomocy na plaży? Kiedy musimy zrezygnować ze słońca? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Folia ratunkowa w ratownictwie i turystyce. Jak jej używać?
Folia ratunkowa znana jest także jako izolacyjna, termiczna, folia NRC lub koc przeciwwstrząsowy. Najczęściej stosowana jest w celu ochrony przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizmu. Folia termiczna powinna znaleźć się w każdej apteczce samochodowej, ponieważ doskonale sprawdza się w sytuacjach kryzysowych.
"To dzieje się szybko". Ratownik przestrzega rodziców przed kupowaniem jajek wielkanocnych z czekolady
Zbliżająca się Wielkanoc sprzyja kupowaniu słodyczy dla dzieci. Czekoladowe jajka od kilku dni już kuszą ze sklepowych półek. Zanim jednak po nie sięgniemy, należy zastanowić się, czy na pewno są bezpieczne dla naszego malucha.
Mama ratownik w offroadowej karetce. "W bagnach byliśmy zatopieni do połowy szyby"
Judyta Moskała jest prawnikiem i ratownikiem medycznym. Kobieta stworzyła zespół medyków, który jeździ na rajdy samochodowe i udziela zawodnikom pierwszej pomocy. Co sprawiło, że wybrała dla siebie taką drogę?
Wiedza, która może uratować życie. Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy, nie tylko na wakacjach?
Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i relaksu. Niestety w tym okresie beztroski, częściej niż w innych chwilach w roku, dochodzi też do wypadków, zwłaszcza z udziałem najmłodszych. Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku, które się podtopiło lub zachłysnęło wodą? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Policjantka w cywilu uratowała dławiące się dziecko. Było o krok od tragedii
Karolina Jachowska, sierżant sztabowa Komendy Powiatowej Policji w Iławie, wykazała się niezwykłą przytomnością umysłu. Dzięki jej błyskawicznej reakcji i umiejętnościom, udało się uniknąć tragedii. Choć cała sytuacja wyglądała dramatycznie, to ostatecznie maluchowi nic się nie stało.
Eksperci: wstrząs anafilaktyczny nie zawsze jest prawidłowo rozpoznawany, szczególnie u dzieci
Wstrząs anafilaktyczny co roku zdarza się w Polsce u 130 tys. osób, a około 100 osób z jego powodu umiera. Anafilaksja często nie jest prawidłowo rozpoznawana, szczególnie u dzieci – alarmują specjaliści z okazji rozpoczynającego się 13 czerwca Światowego Tygodnia Alergii, którego głównym tematem jest anafilaksja.
Tropiciele z grupy "Bizon". "Najczęściej pomagamy w poszukiwaniach zaginionych osób"
Potrafią udzielić pierwszej pomocy, wiedzą, co robić w czasie pożaru, a także potrafią prowadzić poszukiwania zaginionych osób. Mowa o wolontariuszach z grupy Bizon. Kim są członkowie tego niezwykłego zespołu? Kto może do niego dołączyć? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Jak możemy im pomóc?
2 czerwca 2022 r. przypada wyjątkowe, stosunkowo nowe święto - Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Jego celem jest popularyzacja prawidłowych zasad udzielenia pierwszej pomocy wszystkim zwierzętom, zanim będzie mógł to zrobić weterynarz. Sprawdź porady i opinię lekarza weterynarii.
Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi? Ratownik medyczny: "Spokój jest kluczem"
Zakrztuszenie się niemowlaka jest nie tylko stresem dla dziecka, ale przede wszystkim dla jego rodziców. Co robić w krytycznej sytuacji? Jakie kroki podjąć, aby ratować malucha? Ratownik medyczny Ariel Szczotok wytłumaczył i pokazał na fantomach, jak udzielić pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc w czasie pandemii koronawirusa. Co się zmieniło?
Przez pandemię koronawirusa Europejska Rada Resuscytacji zmieniła zasady udzielania pierwszej pomocy. Wytyczne obowiązują osoby bez wykształcenia medycznego. Zobacz, co się zmieniło.
Mali strażacy uczą się pierwszej pomocy. "Nasze maluchy, potrafią więcej niż niejeden dorosły"
Większość dzieci marzy o tym, aby zostać strażakiem i jak superbohater, ratować ludzi z pożarów. Teraz ich marzenia się ziściły. Chłopcy i dziewczynki od najmłodszych lat mogą szkolić swoje umiejętności udzielania pomocy pod okiem doświadczonych strażaków.
Dziewięciolatek uratował ojca. Mężczyzna uszkodził kręgosłup podczas skoku do wody
Asaih Williams, dziewięciolatek z Florydy, wyciągnął z wody ojca po tym, jak mężczyzna uszkodził sobie kręgosłup w wyniku skoku do wody. Chłopiec nie przeszedł wcześniej żadnego szkolenia pływackiego ani ratowniczego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala i przeszedł operację.
Ukłucie jeżowca jest nie tylko nieprzyjemne. Może być także niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak należy się przed nim zabezpieczyć? Jak postąpić w przypadku ukłucia?
Jak zachować się w czasie burzy w górach? Jakie są skutki rażenia piorunem?
Przed nami fala upałów, a wraz z nimi burze, a nawet gradobicie. Jak należy się zachować w obliczu nadchodzącej burzy i jakie są skutki rażenia piorunem? W Dzień Dobry wakacje gościem był Ariel Szczotok - ratownik medyczny.
Jak udzielić pierwszej pomocy? Apteczka samochodowa - co powinna zawierać?
Choć według polskich przepisów apteczka samochodowa nie stanowi obowiązkowego wyposażenia prywatnych aut, to jej posiadanie jest przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy. A do tego, że kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu prawo nas obliguje. Za jej nieudzielenie może grozić nawet trzy lata pozbawienia wolności. Jak udzielić pierwszej pomocy?
"Serce piko", czyli cover "Despacito" z medycznym przesłaniem
"Serce piko, a gdy nie piko, nie mów <<wisi mi to>>" - tak rzeszowscy ratownicy przerobili znany przebój "Despacito". W ten sposób chcą zachęcić innych do udzielania pierwszej pomocy. Kto wpadł na pomysł nagrania takiej wersji hitu Luisa Fonsi? Kto napisał do niej słowa? Z ratownikami spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Poprosił ich również o przypomnienie zasad wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Madzię poparzono w przedszkolu! Dlaczego nikt jej nie pomógł?
5-letnia Madzia została poparzona wrzątkiem podczas leżakowania w przedszkolu. Przedszkolanki nie udzieliły jej prawidłowo pierwszej pomocy, przez co powikłania po poparzeniu są bardzo poważne. Dziewczynka ma przeszczepioną skórę teraz czeka ją długa rehabilitacja. Dlaczego przedszkolanki nie przechodzą obowiązkowego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dorotę Maciejec, psycholog i Annę Janus, kierownik SOR w Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, z którymi porozmawialiśmy, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy w czasie poparzenia oraz o tym, jak ważna jest dla dziecka pomoc psychologiczna po tak tragicznym zdarzeniu.
Dawid Wroniszewski ma tylko 12 lat, ale przytomności umysłu i opanowania w sytuacji zagrożenia może mu pozazdrościć niejeden dorosły. Kiedy w jego domu wybuchł pożar, chłopiec z narażeniem zdrowia i życia uratował siostrę, ciocię i mamę. To dzięki niemu nikt nie zginął. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Dziś wspólnie z mamą i siostrą odwiedził Dzień Dobry TVN! :) Gdzie Dawid nauczył się zasad pierwszej pomocy? Co chłopiec robił, kiedy wybuchł pożar? Kto pomaga rodzinie w odbudowie domu? W jaki sposób udało się zebrać pieniądze na ten cel? Dorota Wellman i Marcin Prokop pogratulowali chłopcu odwagi. Ten ostatni stwierdził również, że Dawid jest Chuckiem Norrisem pasma śniadaniowego :)