pierwsza pomoc

  pierwsza pomoc

  Folia ratunkowa znana jest także jako izolacyjna, termiczna, folia NRC lub koc przeciwwstrząsowy. Najczęściej stosowana jest w celu ochrony przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizmu. Folia termiczna powinna znaleźć się w każdej apteczce samochodowej, ponieważ doskonale sprawdza się w sytuacjach kryzysowych.

  "Serce piko, a gdy nie piko, nie mów <<wisi mi to>>" - tak rzeszowscy ratownicy przerobili znany przebój "Despacito". W ten sposób chcą zachęcić innych do udzielania pierwszej pomocy. Kto wpadł na pomysł nagrania takiej wersji hitu Luisa Fonsi? Kto napisał do niej słowa? Z ratownikami spotkał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Poprosił ich również o przypomnienie zasad wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

  5-letnia Madzia została poparzona wrzątkiem podczas leżakowania w przedszkolu. Przedszkolanki nie udzieliły jej prawidłowo pierwszej pomocy, przez co powikłania po poparzeniu są bardzo poważne. Dziewczynka ma przeszczepioną skórę teraz czeka ją długa rehabilitacja. Dlaczego przedszkolanki nie przechodzą obowiązkowego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dorotę Maciejec, psycholog i Annę Janus, kierownik SOR w Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, z którymi porozmawialiśmy, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy w czasie poparzenia oraz o tym, jak ważna jest dla dziecka pomoc psychologiczna po tak tragicznym zdarzeniu.

  Dawid Wroniszewski ma tylko 12 lat, ale przytomności umysłu i opanowania w sytuacji zagrożenia może mu pozazdrościć niejeden dorosły. Kiedy w jego domu wybuchł pożar, chłopiec z narażeniem zdrowia i życia uratował siostrę, ciocię i mamę. To dzięki niemu nikt nie zginął. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Dziś wspólnie z mamą i siostrą odwiedził Dzień Dobry TVN! :) Gdzie Dawid nauczył się zasad pierwszej pomocy? Co chłopiec robił, kiedy wybuchł pożar? Kto pomaga rodzinie w odbudowie domu? W jaki sposób udało się zebrać pieniądze na ten cel? Dorota Wellman i Marcin Prokop pogratulowali chłopcu odwagi. Ten ostatni stwierdził również, że Dawid jest Chuckiem Norrisem pasma śniadaniowego :)

  Pan Jan to 81-letni mężczyzna, który pod koniec września tego roku, w okolicach Lasu Kabackiego zasłabł i w wyniku uderzenia zaczął mocno krwawić. Pierwszej pomocy udzielił mu 11-letni Maurycy, który akurat przyjeżdżał obok na rowerze. Chłopiec opatrzył rannego i był przy nim aż do przyjazdu pogotowia. Gdzie Maurycy nauczył się zasad pierwszej pomocy? Czy zawsze ma przy sobie apteczkę? Z młodym bohaterem, jego mamą i córką Pana Jana rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Podczas szkoleń z pierwszej pomocy przekazywane są informacje na temat tego, jak należy postępować z poszkodowanymi. O tym, dlaczego warto je ukończyć mówiły w Dzień Dobry TVN dziennikarka wojenna Bianka Zalewska i Marzena Jaroszewska. W jakich sytuacjach wykorzystały swoją wiedzę zdobytą podczas szkoleń z pierwszej pomocy?

  W Polsce tego lata w wodzie straciło życie 208 osób. Niestety, według statystyk był to rekord utonięć. Dlaczego doszło do tych tragedii? O błędach popełnianych przez osoby odpoczywające nad wodą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ratownikiem basenowym WOPR Mają Nować, ratownikiem Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tomaszem Kurowickim i ratownikiem koordynatorem kąpieliska morskiego w Międzyzdrojach Mateuszem Bobkiem. Od naszych gości dowiedzieliśmy się również, co oznacza czerwona flaga, a co biała oraz kto może poruszać się w strefie czerwonej boi, a kto - w strefie żółtej.

  Witamy ze słonecznego Władysławowa! Dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Robert Stockinger odwiedził Strefę Małych Ratowników, gdzie dzieci uczą się udzielania pierwszej pomocy. Co takie szkolenia dają dzieciom? O to Robert Stockinger zapytał psychologa Małgorzatę Ohme.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Jurka Owsiaka i najlepszych młodych ratowników, spośród 2,5 miliona dzieci, które wzięły udział w kursach pierwszej pomocy organizowanych przez WOŚP!

  Kiedy robi się ciepło, żmije budzą się z hibernacji. Kiedy mogą zaatakować? Czy ich ugryzienie jest groźne dla ludzi? Jaką rolę odgrywają w ekosystemie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN herpetologa dra Krzysztofa Klimaszewskiego z Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW.

  Od samego rana w TVN Cafe uczyliśmy naszych widzów jak udzielić pierwszej pomocy. Agnieszka Dąbrowska, organizator akcji "AXA kierunek ratunek: "Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to jest taka aktywna forma dbania o bezpieczeństwo. To jest proste, nie należy się bać, trzeba mieć minimalną wiedzę, a można komuś uratować życie". Był tam również dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  W sytuacji, kiedy człowiek umiera szybka reakcja i pomoc są najważniejsze. Niestety wiele osób - zamiast przystąpić do reanimacji - woli się przyglądać, a nawet nagrywać zdarzenie, którego są świadkami. Dlaczego niechętnie udzielamy innym pierwszej pomocy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem społecznym dr Konradem Majem, ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem i Mariuszem Niwińskim, który udzielił pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Opowiedział nam o tym zdarzeniu. Dowiedzieliśmy się również, jak się zachować, kiedy jesteśmy świadkami wypadku.

  Dzieci - głównie z ciekawości - wkładają sobie do nosa, ust czy ucha ciała obce. Są w wśród nich: guziki, agrafki, pieniądze, ziarna fasoli, zapałki, bazie, a nawet igły. Czym to może grozić? Co powinien zrobić w takiej sytuacji rodzić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN kierownika szpitalnego oddziału ratunkowego Annę Janus-Młodawską.

  Od początku 2018 roku utonęło już 12 osób. Jak reagować, kiedy na naszych oczach pod kimś załamał się lód, lub sami wpadniemy do lodowatej wody? Z ratownikami z legionowskiego WOPR-u spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Udar mózgu - to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci. To także najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dorosłych osób. Co jest przyczyną udaru mózgu? Jakie są rodzaje udaru i komu on grozi? Jakie są pierwsze objawy udaru? I, jak leczyć pacjentów po udarze mózgu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy neurologiem Adamem Kobayashim.