Pierwsza pomoc przy wigilijnym stole. Sprawdź, jak uratować życie osobie, która połknęła ość

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ość w gardle – pierwsza pomoc
Ość w gardle – pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach
Podczas rodzinnych świąt mogą zadziać się niespodziewane sytuacje, na które warto być przygotowanym. W jaki sposób uratować życie osobom, które zadławiły się ością? Wiedzę na ten temat przekazał w Dzień Dobry TVN ratownik medyczny i autor książki "Halo, pogotowie?" - Janek Świtała.

Jak pozbyć się ości z gardła?

Święta to czas, kiedy ruch na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych jest wzmożony ze względu na domowe wypadki, do których dochodzi przy wigilijnym stole oraz podczas przygotowywania potraw. Zwykle powodem wizyty w placówce jest połknięcie ości, która stwarza niebezpieczeństwo przebicia przełyku. Jak postępować w takim przypadku?

- Jeżeli utknie nam ość w tylnej ścianie gardła, nie możemy zrobić nic innego, jak tylko udać się na ostry dyżur laryngologiczny. Jeżeli ta ość wystaje i jesteśmy w stanie ją wyciągnąć jednym sprawnym ruchem, możemy spróbować, ale mimo wszystko raczej nie poradzimy sobie sami - uświadamia ratownik medyczny Janek Świtała, który uczula, że popicie wodą lub przegryzienie kromką chleba nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Chwyt Heimlicha na zadławienie - jak go wykonać?

Obecny w studiu Dzień Dobry TVN ratownik medyczny zaprezentował widzom, jak należy postępować z osobą, która zadławiła się spożywanym pokarmem. Najpierw warto zachęcać do kaszlu, a gdy to nie przyniesie pozytywnych efektów, trzeba przejść do czynności ratujących życie - pochylenia poszkodowanego oraz pięciokrotnego poklepywania go między łopatkami ułożoną w łódeczkę dłonią.

Ostatecznym działaniem jest wykonanie chwytu Heimlicha. Podchodzimy wówczas do osoby zadławionej od tyłu, kładziemy pięść pomiędzy pępkiem a mostkiem (w wyczuwalnym pod żebrami miękkim miejscu), drugą ręką łapiemy za ściśniętą dłoń i energicznym ruchem (do siebie i do góry) pozbywamy się ciała obcego z przełyku.

Dlaczego woda utleniona nie sprawdza się przy obmywaniu skaleczeń? Jakiego zamiennika warto użyć? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana