"Kość w proszku" może zrewolucjonizować medycynę. Wynalazek polskich naukowców

Sztuczna "kość" może zrewolucjonizować medycynę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Młodzi naukowcy wynaleźli urządzenie do rehabilitacji płuc
Młodzi naukowcy wynaleźli urządzenie do rehabilitacji płuc
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad stworzeniem materiałów, które mogłyby zastąpić kości i wspomóc ich regenerację. Ponadto próbują zmusić je do walki z bakteriami. To duża szansa dla pacjentów z ubytkami.

"Sztuczna kość" szansą dla pacjentów z ubytkami

Kiedy dochodzi do ubytku kostnego na skutek wypadku czy interwencji chirurgicznej, nie zawsze jest on w stanie zregenerować się samoczynnie. Wówczas zostaje ograniczona sprawność pacjenta i normalne funkcjonowanie. Dzięki naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie może się to zmienić. Od lat prowadzą oni bowiem badania nad innowacyjnymi materiałami stosowanymi do wypełniania ubytków.

Czym da się zastąpić kości i wspomóc ich regenerację? Od lat nasi naukowcy pracują nad materiałami, które mogą to zrobić. Teraz idą o krok dalej i próbują zmusić materiały do walki z bakteriami
- czytamy we wpisie uczelni na Facebooku.

AGH: Granul jako komponent materiałów kościozastępczych

Naukowcy AGH stale dążą do udoskonalenia technologii. Teraz skupiają się na granulach, które mogłyby być "sztuczną kością" i wypełnić uszkodzenia, a jednocześnie miałyby mieć działanie antybakteryjne.

- Prace nad materiałami kościozastępczymi skupiają się obecnie na połączeniu zalet związków syntetycznych oraz naturalnych, tworzących materiały hybrydowe. Bazę tych biomateriałów często stanowią fosforany (V) wapnia oraz materiały polimerowe. Tego typu materiały, odpowiednio zastosowane, mogą wspierać, a niejednokrotnie również indukować regenerację tkanki kostnej - argumentują autorzy.

Wytworzone przez naukowców granule są na tyle duże, że można je zobaczyć gołym okiem. Ich rozmiary sięgają od 100 mikrometrów (0.1 milimetra) do nawet 1000 mikrometrów (1 milimetra). Jak czytamy na stronie uczelni, badacze najczęściej wykorzystują granule z zakresu 300–400 mikrometrów, ale niewykluczone jest stosowanie innych rozmiarów. - Po umieszczeniu granul w ubytku kostnym będą one mogły stanowić rusztowanie dla odbudowującej się tkanki - podkreślają twórcy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości