Przyczyny strzelania stawów – jakie są?
Trzaski w stawach mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Niekiedy są zupełnie niegroźne i wynikają z nietypowej budowy stawów. U niektórych połączenia między kośćmi są trochę luźniejsze, dlatego podczas wykonywania gwałtownych ruchów stawy przeskakują i wydają charakterystyczny dźwięk. Wielce prawdopodobną przyczyną jest też niedobór składników wchodzących w skład chrząstki.
Strzelanie w stawach może być też objawem takich przypadłości jak1,2,3:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- reumatoidalne zapalenie stawów, kawitacja,
- chondromalacja,
- przeciążenia i urazy.
Czy ze strzykaniem w stawach trzeba iść do lekarza?
Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas przede wszystkim objawy wskazujące na choroby stawów, w tym oprócz strzelania w stawach także między innymi1,2:
- ból stawu,
- ograniczenie ruchomości w stawie,
- poszerzenie i zniekształcenie obrysów kostnych stawów,
- wysięk w stawie, mrowienie i drętwienie,
- poranna sztywność.
Jak leczyć strzelanie w stawach?
Leczenie strzelania i trzaskania w stawach zależy przede wszystkim od przyczyny choroby. Najczęściej jednak zastosowanie znajduje farmakoterapia, rehabilitacja i zabiegi z zakresu fizykoterapii. Leczenie ma na celu złagodzenie ewentualnych dolegliwości bólowych, zachowanie pełnej ruchomości w stawach i sprawności układu ruchu, a jeśli to możliwe, także wyeliminowanie przyczyny strzykania.
Leki
Do leczenia miejscowego w przewlekłych chorobach stawów na bóle mięśniowo-stawowe stosować można 4Flex PureGel. Jest to lek w postaci bezbarwnego żelu z naproksenem w składzie. Naproksen dobrze przenika do mazi stawowej i na długo pozostaje w tkankach stawu. 4Flex PureGel działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo w miejscu objętym stanem zapalnym i bólem, dodatkowo łagodzi obrzęk zapalny4.
Aktywność fizyczna
Osobom, którym dokuczają strzykające stawy, zaleca się zmianę trybu życia na bardziej aktywny. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszania dolegliwości bólowych, a także hamuje powstawanie zmian zwyrodnieniowych2, natomiast brak ruchu działa na naszą szkodę, w szczególności jak zmagamy się z nadmiarowymi kilogramami. Aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia powinniśmy robić, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Dieta
Bardzo duże znaczenie w przypadku problemów ze stawami ma sposób odżywiania. Dieta powinna być zdrowa, odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. W odbudowie chrząstki stawowej udział biorą m.in. witamina C i witaminy z grupy B, magnez, wapń i kolagen, dlatego należy zadbać o to, by dostarczać tych składników organizmowi wraz z dietą w odpowiednich ilościach5.
Zaleca się jedzenie przede wszystkim zawierających cenne dla zdrowia witaminy oraz minerały warzyw i owoców, a także bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 ryb takich jak łosoś, makrela czy sardynka. Kwasów omega-3 dostarcza organizmowi również olej rzepakowy i lniany. Dieta na zdrowe stawy powinna ponadto uwzględniać chudy drób, ryby i owoce morza, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, jak również orzechy, pestki dyni i słonecznik5.
Odpowiednie nawodnienie
Przy strzelaniu stawów zaleca się zwiększenie podaży wody, ponieważ jest ona jednym z najważniejszych jej składników. Zbyt mała ilość wody sprawia, że zwiększa się tarcie, chrząstka stawowa zaczyna się szybciej zużywać, a w dodatku traci swą elastyczność. Dlatego tak ważne jest, aby stale dbać o odpowiednie nawodnienie.
Bibliografia:
Filipowicz-Sosnowska A., Goncerz G., Reumatoidalne zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.1 (dostęp: 2022.08.22.)). Zimmermann-Górska I., Goncerz G., Szczepański L., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.13 (dostęp: 2022.08.22.)). Stępień K., Chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/262066,chondromalacja-w-stawie-rzepkowo-udowym (dostęp: 2022.08.22.)). Witryna internetowa: https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2022.08.22.). Wolnicka K., Jak się odżywiać, by mieć zdrowe stawy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/101458,jak-sie-odzywiac-by-miec-zdrowe-stawy (dostęp: 2022.08.22.)).
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe