Gwiazda, który nigdy nie przestała być sobą. Jane Fonda kończy 87 lat

Jane Fonda
Jane Fonda kończy 87 lat
Źródło: Kevin Winter / Staff/Getty Images
Jane Fonda - legenda amerykańskiego kina, pisarka i aktywistka. Od kilku dekad aktorka jest zaangażowana w walkę na rzecz praw kobiet. Zdobywczyni wielu nagród, w tym dwóch Oscarów. Choć 21 grudnia skończyła 87 lat, gwiazda nie zamierza zwalniać zawodowego tempa.

Dalsza część artykułu dostępna pod materiałem wideo.

Mary Steenburgen, Jane Fonda, Candice Bergen
Najsławniejsze hollywoodzkie aktorki po 60-tce w akcji
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jane Fonda kończy 87 lat. Jak wyglądało jej życie?

Miała zaledwie 17 lat, gdy debiutowała w przedstawieniu "Dziewczyna z prowincji". Niezwykła atmosfera teatru, możliwość pracy z artystami oraz wrodzona charyzma sprawiły, że Jane Fonda szybko zakochała się - z wzajemnością - w aktorstwie. Po raz pierwszy na ekranie wystąpiła w filmie pod tytułem "Wysoka historia", ale dopiero 8 lat później za sprawą "Barbarelli" usłyszał o niej niemal cały świat. Z czasem przyszedł czas na takie tytuły jak m.in. "Czyż nie dobija się koni" oraz "Powrót do domu" i "Klute", za które otrzymała Oscary. Potem występowała w kultowych już komediach romantycznych takich jak "Sposób na teściową", "Twarda sztuka" czy "Pozycja obowiązkowa".

Równolegle do aktorstwa w życiu Jane Fondy narodziło się zaangażowanie w politykę. Jak twierdziła gwiazda, światopoglądowa zmiana zaszła w niej wraz przyjściem na świat jej dziecka w 1968 r. Po latach tłumaczyła, że w tamtym czasie zaczęła rozumieć, że to, co dzieje się w społeczeństwie, bezpośrednio wpływa na przyszłość jej najbliższych. 

- Spodziewałam się dziecka, a to sprawia, że kobieta jest jak gąbka, staje się bardzo otwarta na to, co dzieje się wokół niej. To właśnie mniej więcej w tym czasie zrozumiałam, że chcę zmienić swoje życie i uczestniczyć w próbach zakończenia wojny - mówiła w jednym z wywiadów.

Od tamtej pory aktorka m.in. sprzeciwiała się brutalności policji wobec Afroamerykanów, stała po stronie rdzennych Amerykanów podczas zajęcia Fort Lawton w Seattle, intensywnie wyrażała swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie, zaś w 1989 roku okazała wsparcie "Solidarności", pozując z symbolem związku. Kilka razy była aresztowana za nieposłuszeństwo obywatelskie, a jej aktywizm wzbudzał ogromne zainteresowanie mediów.

Jane Fonda - życie prywatne

Zanim Jane Fonda zagrała w największych filmowych hitach oraz zanim całym sercem zaangażowała się w aktywizm, dzieciństwo spędziła w Nowym Jorku. Przyszła na świat 21 grudnia 1937 roku jako córka aktora i finansistki, którzy nie okazywali jej wystarczająco ciepła. Była wychowywana przez opiekunki i guwernantki, a z rodzicami nie miała najlepszych kontaktów. Jako nastolatka swoją przyszłość wiązała ze sztuką - latem 1956 roku wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia w zakresie malarstwa. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych rozpoczęła pracę jako modelka - jej najsłynniejsze zdjęcie z tamtego czasu pochodzi z okładki lipcowego wydania magazynu "Vogue" z 1959 roku.

Gdy w latach 60. jej kariera aktorska ruszyła, wokół wschodzącej gwiazdy kręciło się wielu mężczyzn, liczących na zdobycie jej serca. W 1966 roku wyszła za reżysera Rogera Vadima, z którym doczekała się córki o imieniu Vanessa. Ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu, a kolejnym mężem gwiazdy był Tom Hayden - polityk i aktywista, który - podobnie jak Jane - walczył o zakończenie działań wojennych w Wietnamie. Ostatnią miłością Jane Fondy był twórca stacji CNN Ted Turner, z którym małżeństwo trwało od 1991 do 2000 roku.

Więcej na temat historii życia Jane Fondy można dowiedzieć się, oglądając dokument pod tytułem "Jane Fonda w pięciu odsłonach" dostępny na platformie MAX.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości