Dalsza część artykułu dostępna pod materiałem wideo.
Jane Fonda kończy 87 lat. Jak wyglądało jej życie?
Miała zaledwie 17 lat, gdy debiutowała w przedstawieniu "Dziewczyna z prowincji". Niezwykła atmosfera teatru, możliwość pracy z artystami oraz wrodzona charyzma sprawiły, że Jane Fonda szybko zakochała się - z wzajemnością - w aktorstwie. Po raz pierwszy na ekranie wystąpiła w filmie pod tytułem "Wysoka historia", ale dopiero 8 lat później za sprawą "Barbarelli" usłyszał o niej niemal cały świat. Z czasem przyszedł czas na takie tytuły jak m.in. "Czyż nie dobija się koni" oraz "Powrót do domu" i "Klute", za które otrzymała Oscary. Potem występowała w kultowych już komediach romantycznych takich jak "Sposób na teściową", "Twarda sztuka" czy "Pozycja obowiązkowa".
Równolegle do aktorstwa w życiu Jane Fondy narodziło się zaangażowanie w politykę. Jak twierdziła gwiazda, światopoglądowa zmiana zaszła w niej wraz przyjściem na świat jej dziecka w 1968 r. Po latach tłumaczyła, że w tamtym czasie zaczęła rozumieć, że to, co dzieje się w społeczeństwie, bezpośrednio wpływa na przyszłość jej najbliższych.
- Spodziewałam się dziecka, a to sprawia, że kobieta jest jak gąbka, staje się bardzo otwarta na to, co dzieje się wokół niej. To właśnie mniej więcej w tym czasie zrozumiałam, że chcę zmienić swoje życie i uczestniczyć w próbach zakończenia wojny - mówiła w jednym z wywiadów.
Od tamtej pory aktorka m.in. sprzeciwiała się brutalności policji wobec Afroamerykanów, stała po stronie rdzennych Amerykanów podczas zajęcia Fort Lawton w Seattle, intensywnie wyrażała swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie, zaś w 1989 roku okazała wsparcie "Solidarności", pozując z symbolem związku. Kilka razy była aresztowana za nieposłuszeństwo obywatelskie, a jej aktywizm wzbudzał ogromne zainteresowanie mediów.
Jane Fonda - życie prywatne
Zanim Jane Fonda zagrała w największych filmowych hitach oraz zanim całym sercem zaangażowała się w aktywizm, dzieciństwo spędziła w Nowym Jorku. Przyszła na świat 21 grudnia 1937 roku jako córka aktora i finansistki, którzy nie okazywali jej wystarczająco ciepła. Była wychowywana przez opiekunki i guwernantki, a z rodzicami nie miała najlepszych kontaktów. Jako nastolatka swoją przyszłość wiązała ze sztuką - latem 1956 roku wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia w zakresie malarstwa. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych rozpoczęła pracę jako modelka - jej najsłynniejsze zdjęcie z tamtego czasu pochodzi z okładki lipcowego wydania magazynu "Vogue" z 1959 roku.
Gdy w latach 60. jej kariera aktorska ruszyła, wokół wschodzącej gwiazdy kręciło się wielu mężczyzn, liczących na zdobycie jej serca. W 1966 roku wyszła za reżysera Rogera Vadima, z którym doczekała się córki o imieniu Vanessa. Ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu, a kolejnym mężem gwiazdy był Tom Hayden - polityk i aktywista, który - podobnie jak Jane - walczył o zakończenie działań wojennych w Wietnamie. Ostatnią miłością Jane Fondy był twórca stacji CNN Ted Turner, z którym małżeństwo trwało od 1991 do 2000 roku.
Więcej na temat historii życia Jane Fondy można dowiedzieć się, oglądając dokument pod tytułem "Jane Fonda w pięciu odsłonach" dostępny na platformie MAX.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jane Fonda na okładce "Vogue Polska". Zwróciła się do "dzielnych polskich kobiet"
- Jane Fonda przerwała chemioterapię. "Dziękuję wszystkim, którzy się modlili"
- Jane Fonda specjalnie dla Dzień Dobry TVN
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: plejada.pl, wikipedia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kevin Winter / Staff/Getty Images