Co to jest charyzma i czy można się jej nauczyć?

uśmiechnięta blondynka
Charyzma - czy można się jej nauczyć?
Źródło: Thomas Degen/Getty Images
Człowiek charyzmatyczny to, w potocznym rozumieniu, człowiek obdarzony magnetyczną osobowością, przyciągający innych. Pierwotne znaczenie słowa charyzma było jednak inne. Pochodzi z języka teologii i oznacza wyjątkową cechę, dar boży. Dowiedz się co to znaczy być charyzmatycznym i czy charyzmę można wyćwiczyć, czy raczej jest ona wrodzonym talentem?

Często mówimy o kimś, że ma charyzmę, jednak podanie dokładnej definicji może sprawić nam problem. Dzieje się tak, ponieważ pojęcie charyzmy jest bardzo intuicyjne. Czym jest charyzma? Definicja może dziwić. Słowo charyzma (gr. charisma ) oznacza czyjąś wyjątkową zdolność, umiejętność, dar. Intuicyjnie łączymy określenia, takie jak charyzmatyczny przywódca lub charyzmatyczny mówca, z inteligencją, magnetyzmem i zdolnościami przywódczymi, a więc cechami wrodzonymi. Czy można rozbudować w sobie charyzmę?

Co to jest charyzma? Cechy osób charyzmatycznych

Trudno jednoznacznie określić, co oznacza słowo charyzma, ponieważ bardziej niż jedną cechą jest raczej zespołem właściwości, które wywierają na nas określony wpływ. Często, gdy ktoś ma wyjątkowo magnetyczną osobowość, mówimy o nim, że jest charyzmatyczny. Co to znaczy? Osoba charyzmatyczna posiada specyficzną osobowość, która nas przyciąga, uwodzi i czaruje. Często nie wymaga to od niej żadnego wysiłku. Przywódca charyzmatyczny potrafi więc porwać tłumy, a charyzmatyczny mówca łatwo przekona innych do swoich racji. Na charyzmę składają się na pewno takie cechy, jak inteligencja, pewność siebie, odwaga i elokwencja. Osoby charyzmatyczne mają też niezwykłą intuicję, potrafią odczytać potrzeby innych ludzi, a często również nimi manipulować. Wyjątkowe cechy osób charyzmatycznych to charyzmaty. Przykłady charyzmatów możemy odnaleźć, śledząc przemówienia znanych mężów stanu, takich jak Winston Churchill lub Nelson Mandela, albo przyglądając się bliżej charyzmatycznym aktorom (Marylin Monroe, James Dean). Badacze z Uniwersytetu Tennessee starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak być charyzmatycznym. W toku badań wyodrębnili następujące cechy, które ich zdaniem są elementami składowymi charyzmy:

  • empatia,
  • umiejętności oratorskie i komunikacyjne,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • entuzjazm,
  • pewność siebie,
  • utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą.
Tim Roth
Charakterystyczny i charyzmatyczny Tim Roth
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy można wyćwiczyć w sobie charyzmę?

Gdy wiemy już, co to charyzma, możemy zadać sobie pytanie – czy charyzmatyzm to cecha wrodzona, czy też możemy stopniowo i świadomie rozwijać ją w sobie za pomocą ćwiczeń? Niektórzy ludzie bez wątpienia rodzą się z darem oddziaływania na innych, są bardziej elokwentni, ekstrawertyczni i pewni siebie. Niektóre elementy składowe charyzmy możemy jednak rozwinąć w sobie, żeby być lepszym mówcą lub liderem w pracy. Bardzo ważną cechą dla wszystkich szefów, menedżerów i liderów będzie właśnie charyzma. Jak się jej nauczyć? Jeśli mamy wrodzone predyspozycje liderskie, ćwiczenie charyzmy nie powinno być dla nas dużym wyzwaniem. Świadome wykorzystanie mowy ciała, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, czy też zdolności oratorskie zawsze możemy podnieść na wyższy poziom. Charyzma w pracy na pewno najbardziej przyda się osobom pragnącym kierować zespołem, jednak aby osiągać sukcesy warto rozwinąć ją w sobie w miarę naszych możliwości. Do czego przyda nam się charyzma? Znaczenie tej cechy na polu zawodowym jest nie do przecenienia, pomaga ona bowiem zbudować własną markę, lepiej zaprezentować się przed klientem czy pracodawcą i przedstawić swoje pomysły w ciekawszym świetle. Nie musimy przy tym udawać kogoś, kim nie jesteśmy i starać się przeobrazić w charyzmatycznego mówcę lub lidera. Charyzma oznacza również pasję i entuzjazm do wykonywanej pracy. Istnieje szereg technik, które pomogą nam udoskonalić autoprezentację, dykcję i mowę ciała. Najważniejsze cechy składające się na charyzmę pochodzą jednak z niezachwianego poczucia własnej wartości. Pracę nad charyzmą warto więc rozpocząć od intensywnej pracy terapeutycznej oraz autentycznej wiary w siebie i swoje pomysły. Osoby o stabilnym poczuciu własnej wartości są zazwyczaj bardziej empatyczne, lepiej i aktywniej słuchają, angażują się w różne inicjatywy. Uzupełnieniem pracy nad sobą może być oczywiście zgłębienie technik autoprezentacji oraz mowy ciała, które pomogą nam mówić i zachowywać się w bardziej przekonujący sposób.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości