nauka

  Przed nami rozpoczęcie roku akademickiego 2022/2023. Kiedy będą wolne dni? Co studenci i rodzice powinni wiedzieć o roku akademickim?

  Prawie połowa rodziców w Polsce decyduje się na dawanie kieszonkowego dzieciom.

  Wraz z początkiem roku szkolnego wracają zebrania z rodzicami. To właśnie na nich omawia się sprawy klasowe, a także osiągnięcia czy trudności poszczególnych uczniów. Co o tego rodzaju spotkaniach myślą uczniowie oraz rodzice? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mamami dzieci w wieku szkolnym: Darią Ładochą oraz Dagmarą Kaczmarek-Szałkow.

  Termin złożenia wstępnej deklaracji maturalnej na egzaminy w 2023 roku mija 30 września. Osoby, które tego nie zrobią, nie będą mogły przystąpić do testów w najbliższym terminie. Do kiedy i jak należy wypełnić deklarację maturalną?

  Myśląc o przypominającej nas osobie, zakładamy wyłącznie wizualne podobieństwo. Jak donoszą naukowcy - możliwe, że niesłusznie.

  Każde kolejne zdjęcia wykonane i przesyłane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskakują, budzą zachwyt. Nigdy wcześniej ludzie nie mieli możliwości przyjrzeć się przestrzeni kosmicznej i jej zawartości z tak bliska. Na najnowszych ujęciach można zobaczyć Wielką Mgławicę w Orionie ze szczegółami. NASA udostępniła je w Internecie.

  Sprawdź, na czym polega metoda "wieszaka ortograficznego".

  Kiedy uczniowie będą mogli sprawdzić swój poziom wiedzy?

  "Miałam zachowanie niedostateczne".

  Czy nauczanie domowe jest dla każdego?

  Jak będzie wyglądać nowa matura?

  "Jeżeli siedzimy przy biurku, to ważna jest pozycja".

  "Matura będzie najtrudniejsza z języka polskiego".

  Do nadchodzącej matury 2023 uczniowie będą musieli znać 49 lektur obowiązkowych oraz 6 pozycji z listy lektur uzupełniających. Które tytuły znalazły się na liście utworów obowiązkowych dla zakresu podstawowego i rozszerzonego? Sprawdzamy

  W XIX wieku system edukacji wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. W wielu szkołach pracował tylko jeden nauczyciel, a program nauczania dostosowywany był do płci dzieci. Jakie przedmioty figurowały w ówczesnych planach lekcji? Jak wyglądała codzienność uczniów?

  Dzięki kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba możliwa jest obserwacja najdalszych zakątków kosmosu. Co się stanie, jeśli skieruje się go na planety bliskie Ziemi? Zobaczymy je nie tylko w nowym świetle, ale również z wieloma szczegółami. Jak wygląda Jowisz widziany przez Teleskop Webba?

  Z początkiem września uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczną naukę nowego przedmiotu o nazwie Historia i teraźniejszość. Chociaż rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, niektóre placówki nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wyboru potrzebnych do prowadzenia zajęć podręczników. Autorem jedynej dopuszczonej do użytku książki jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Konkurencyjna propozycja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych nie otrzymała jeszcze kompletu niezbędnych recenzji. Czy ma szansę uzyskać aprobatę resortu edukacji, zanim rozpoczną się lekcje?

  Po lekturze dziennikarz podzielił się refleksją na temat książki. Jak to zwykle bywa w przypadku Marcina Prokopa, nie zabrakło kąśliwego dowcipu.

  Znajomość języka angielskiego to jedna z tych umiejętności, która prędzej czy później przyda się nam niezależnie od tego, w jakiej branży przyjdzie nam pracować. Dodatkowo znajomość języka, który używany jest niemal na całym świecie, najzwyczajniej ułatwia znacząco życie nawet w codziennym życiu lub podczas wakacyjnych wojaży.

  Agnieszka Kaczorowska może odhaczyć kolejny sukces. Aktorka i tancerka za pośrednictwem mediów społecznościowych pochwaliła się, że zdobyła nowy zawód. Czym zajmuje się tzw. trener mentalny?

  Na jeden z wydziałów o miejsce stara się aż ponad 30 osób.

  Choć do rozpoczęcia szkoły zostało jeszcze trochę czasu, to część rodziców już teraz zaczęła kompletować wyprawkę szkolną dla swoich dzieci. Co gorsza, jak wynika z obliczeń, ekspertów, za podręczniki, książki, czy szkolne przybory trzeba zapłacić znacznie więcej niż w zeszłym roku. Z jakimi kosztami muszą się jeszcze mierzyć rodzice? Na co wystarczy im 300 złotych z programu "Dobry start"? Odpowiedzi na te pytania szukała reporterka TVN24.

  Naukowcy z londyńskiego Queen Mary University sądzą, że owady są zdolne do odczuwania bólu.

  Tegoroczni maturzyści mają jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszego procesu kształcenia. Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy od razu po liceum warto iść na uczelnię.

  Uczniowie kończą właśnie rok szkolny i odbierają świadectwa. Ci którzy, którzy mają najlepsze wyniki w nauce, zobaczą na świadectwie czerwony pasek. Czy taki system wyróżniania uczniów to dobry pomysł? Czy dzieci muszą być najlepsze w każdej dziedzinie? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izabelą Trojanowską, Justyną Suchecką i Dariuszem Kordkiem.

  Na korepetycje chodzi wielu uczniów. Powody są różne, czasem chęć osiągnięcia lepszych ocen, nadrobienie materiału, a czasem potrzeba zrozumienia i zauważenia. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor podał, że w kończącym się roku szkolnym, co czwarty uczeń korzystał z korepetycji. Ile kosztowało to rodziców?

  Czy filozofia to dziedzina, którą powinny interesować się dzieci? W ocenie Tomasza Stawiszyńskiego - tak. To właśnie z myślą o najmłodszych czytelnikach stworzył książkę "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".

  Zabawa klockami nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka, lecz i twórcze myślenie. Dlaczego warto pobudzać kreatywność? Co ona daje maluchowi? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Przemysławem Staroniem, psychologiem, autorem książek, Nauczycielem Roku 2018.

  Perspektywy Women in Tech Summit 2022 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie dla kobiet w technologiach. Event potrwa od 7 do 8 czerwca, ale już 6 w kilkunastu lokalizacjach w Warszawie będą witane jego uczestniczki.

  Od wyników testów zależy to, gdzie młody człowiek będzie mógł kontynuować edukację.