Statek badawczy "Oceania" Polskiej Akademii Nauk jest długi na prawie 50 metrów i wysoki na 30. Na żywo robi ogromne wrażenie. Przekonał się o tym reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki, który wszedł na pokład wraz z ekipą, by dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze polskie morze.
Morze Bałtyckie - w jakim jest stanie?
Na pokładzie Oceanii żegluje łącznie 27 osób. Zawodowej załogi - 14 osób i 13 naukowców.
- Badam stan morza Bałtyckiego. Czy go nie podtruwamy, czy to, co wpada z rzekami, go nie zatruwa, czy jest tam wystarczająca ilość tlenu, czy różnica temperatur mu nie szkodzi - powiedziała Violetta Drozdowska, kierownik rejsu badawczego.
- Moje badania mówią, że jest podwyższona ilość dwutlenku węgla. Będzie mniej ryb i roślinności w Bałtyku - dodała Iwona Niedźwiecka, oceanografka.
Nowy rejs "Oceanii"
Rejsy "Oceanii" trwają zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Obecny potrwa dwa tygodnie. Towarzyszyliśmy ekipie przez 24 godziny.
- Statek nigdy nie idzie spać. Całą dobę wykonujemy pomiary. W tym rejsie robimy to co 6 godzin - mówił Łukasz Hoppe, specjalista aparatury naukowo-badawczej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak powstaje mgła i jakie są jej rodzaje?
- Burza zniszczyła twoje auto lub dom? Zobacz, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie
- Nietypowe zjawisko nawiedziło plaże nad Bałtykiem. "W jednej chwili przyszła"
Marcin Sawicki
Autor: Oskar Netkowski