ocean

  ocean

  Palau jest państwem w Mikronezji oraz Oceanii. Ma wyspiarski charakter – obejmuje ponad 250 wysp zlokalizowanych na Oceanie Spokojnym. Jedynie 8 z nich jest stale zamieszkanych. Palau zachwyca malowniczym krajobrazem, jeziorami krasowymi oraz jaskiniami. Na uwagę zasługują niezwykle bogata flora (np. gaje palm kokosowych, które można znaleźć na prawie każdej wyspie) oraz fauna. Wokół wybrzeży Palau roztaczają się niesamowite rafy koralowe. 

  Rów Mariański to najgłębsze miejsce na całym świecie. Jego głębokość wynosi 10994 m. Dla porównania, wysokość Mount Everest wynosi 8848 m – dach świata zniknąłby zatem w najgłębszym miejscu pod wodą. Rów Mariański zlokalizowany jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego, 200 km od archipelagu Marianów i to właśnie od niego przyjął on swoją nazwę. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

  Kraken to stwór, który swym wyglądem przypominał ośmiornicę. Budził lęk wśród żeglarzy, ponieważ zdarzało mu się wyłaniać z głębin oceanów. Postać krakena można odnaleźć w mitologii greckiej i nordyckiej. Krążą również opowieści o wyspach, które tak naprawdę miały być leżącymi krakenami. Inne anegdoty mówią o celowym wywoływaniu przez potwory wirów morskich. Kraken stał się bohaterem filmów, książek, a nawet gier komputerowych.

  Błękit nieba bez jednej chmurki, pusta plaża, biały piasek i cudowna, krystalicznie czysta woda. W takich rajskich okolicznościach spędza czas Kinga Rusin. Dziennikarka, która od jakiegoś czasu przebywa i pracuje na Malediwach, pochwaliła się w sieci zdjęciem z plaży. Moment, gdy daje susa do oceanu, wzbudził uznanie internautów. Fani są pod wrażeniem jej nienagannej figury.

  Icemill to koncepcja ogromnej instalacji, która przypomina diabelski młyn. Urządzenie pozwala pozyskać wodę pitną z oceanów dzięki zjawisku odsalania przez zamrażanie. W porównaniu do innych technologii, jest ono mniej energochłonne i tańsze. W jakiej fazie jest projekt i kto będzie mógł z niego skorzystać? O tym mówiła autorka pomysłu, Katarzyna Przybyła, doktorantka Politechniki Wrocławskiej.

  W Dzień Dobry TVN - Krzysztof Baranowski żeglarz, dziennikarz i kapitan, który zapisał się na stałe w historii polskiej żeglugi. Jako pierwszy Polak dwa razy samotnie opłynął kulę ziemską! Niedawno ukazała się książka Beaty Biały pt. "Spowiedź kapitana", w której opowiada on autorce o swoich podróżach, życiu i miłości do Bogumiły Wander. Jak autorce udało się namówić kapitana na tak szczerą rozmowę poświęconą intymnej stronie jego życia?

  Jej krew od zawsze szumiała w rytmie morskich fal, a miłość do ogromnych statków odziedziczyła po tacie, również kapitanie. "Początki były dość trudne, zwłaszcza, że to było prawie 20 lat temu" - przyznaje pani kapitan Klaudia Skotnica-Filat. Jak kobieta odnajduje się w tak bardzo męskim świecie? Czy trudno jej było zdobyć szacunek i posłuch wśród załogi, która kieruje? I czy do codziennego zycia na statku przemyca nutę kobiecości?

  Mateusz Kusznierewicz jest najbardziej utytułowanym żeglarzem w Polsce. Po Olimpiadzie w 2012 roku postanowił przejść na sportową emeryturę. "Na początku w ogóle nie mogłem się w tym odnaleźć" - przyznał żeglarz. Po kilku latach przerwy postanowił znowu wypłynąć na otwarte wody. Czy nadal ma chorobę morską? W jakim projekcie będzie uczestniczył? Czy długo zastanawiał się nad powrotem? W Dzień Dobry TVN Mateusz Kusznierewicz powiedział o planach na przyszłość, dzieciach i żonie.

  Romuald Koperski to pianista, rekordzista Guinnessa za wykonanie najdłuższego koncertu fortepianowego na świecie, podróżnik, pionier wypraw samochodowych po Syberii i pisarz. W tym roku do jego osiągnięć można dopisać kolejny sukces: na pokładzie łodzi wiosłowej pokonał Atlantyk!

  Już wkrótce, 29 maja, podróżnik-kajakarz, Aleksander Doba ruszy w swoją trzecią podróż przez Atlantyk. Tym razem będzie ona jeszcze bardziej wymagająca. Dlaczego zdecydował się ponownie rzucić wyzwanie żywiołowi? Czy zdąży wrócić do kraju na swoje 70-te urodziny? Mamy nadzieję, że tak. 9 września będziemy czekać na śmiałka z tortem!

  Kapitan Don Walsh jest jedną z trzech osób, które dotarły na dno Rowu Mariańskiego. Jako jeden z niewielu jadł lunch na pokładzie Titanica ... po katastrofie! W rozmowie z Katarzyną Olubińską zdradził, jak wspomina tę wyprawę. Co, zdaniem Dona Walsha, skłania ludzi do eksploracji tak niedostępnych miejsc?

  Przygotowania do tego wyczynu zajęły mu niemal rok. W tym czasie Sebastian przepłynął kilka tysięcy kilometrów! Udało się! Sebastian został 1333 śmiałkiem, który pokonał kanał La Manche wpław, poprawiając przy okazji rekord Polski na tym dystansie! Dlaczego zdecydował się płynąć we wrześniu i czy ma już plany na kolejny ekstremalny test swoich możliwości?

  Podróżnikiem Roku 2015, zdaniem czytelników National Geographic, został Polak: Aleksander Doba, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki! Dziś, wspólnie z żoną odwiedził studio Dzień Dobry TVN. Jak czuje się kajakarz podczas sztormu na oceanie? Czy Gabriela Doba, wychodząc za Aleksandra "wiedziała w co się pakuje" i czy przyzwyczaiła się już do tego, że mąż wychodzi z domu ... i wraca po 6 miesiącach?

  Z natury nie jest samotnikiem. Jednak całkiem sam, na kajaku, przepłynął Atlantyk. W jego pobliżu nie było żadnych osób. Wystarczył jeden fałszywy ruch, by runąć w ocean. Nikt go, w razie sytuacji awaryjnej, nie ubezpieczał. Czemu za swój środek transportu wybrał kajak. Niezatapialny Aleksander Doba był naszym gościem.

  67-letni Aleksander Doba pokonał Atlantyk. Po pięciu miesiącach samotnej wyprawy dotarł na Bermudy. Opowiedział nam o tym, jak pokonał ocean i czy miał chwile zwątpienia.

  Aleksander Doba, 67-latek z Polic koło Szczecina, płynie kajakiem przez Atlantyk. Teraz jest w pobliżu Trójkąta Bermudzkiego. Wypłynął we wrześniu z Lizbony, by dotrzeć w lutym na Florydę. To nie jest jego pierwszy atlantycki rejs.

  Jolanta Pieńkowska spotkała się z człowiekiem, który przepłynął długi dystans na Biegunie Północnym! Lewis Pugh twierdzi, że musi być przedstawicielem oceanów. Cały czas podąża za marzeniami z dzieciństwa. Skąd w nim ta determinacja? Co zawdzięcza matce, a co ojcu?

  Jolanta Pieńkowska spotkała się z człowiekiem, który przepłynął długi dystans na Biegunie Północnym! Lewis Gordon Pugh zdradził, że teraz przygotowuje się do długiej ekspedycji, która zajmie mu aż trzy lata. Kogo chciałby zabrać ze sobą? Kiedy Lewis Pugh po raz pierwszy w życiu przepłynął długi dystans?

  Zobaczcie niezwykłą historię Wiktorii. Pracuje na Wyspach Kanaryjskich. Nie jest to jednak zwykła praca... Zdecydowanie bardziej przyjemna i nie grozi jej syndrom wypalenia zawodowego:)

  Czyli cała prawda o gwiazdach i o prowadzących. Zobaczcie, co działo się za kulisami naszego programu. "Zła" kobieta Daria, lanie na kolanie, czterej pancerni bez psa, Johnny Depp, ile godzin dziennie pracuje Michel Moran, oraz kim chciała zostać Doda?

  Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer udał się do nowojorskiej mekki hipstersów. Po "dzielnicy" oprowadzała go Weronika Ciechowska - z tych Ciechowskich. Zobacz, jakie atrybuty musi mieć hipster za oceanem, by być prawdziwym hipsterem, a nie podróbką, jakich wiele.