Czarny diabeł morski straszy na Teneryfie. Czy w Bałtyku też taki mieszka?

Czarny diabeł morski dopłynął do Teneryfy

Czarny diabeł morski dopłynął do Teneryfy
Czarny diabeł morski na Teneryfie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czarny diabeł morski to niezwykle wyglądająca głębinowa ryba przystosowana do życia w wiecznej ciemności. Ostatnio była widziana u wybrzeży Teneryfy. Jej pojawienie się zarejestrowano na nagraniu. Nietypowe zwierzę zaintrygowało wielbicieli morskich stworzeń. Co warto o nim wiedzieć? Na to pytanie powiedział gość Dzień Dobry TVN biolog morski, nurek, fotograf z Instytutu Oceanologii PAN - dr Piotr Bałazy.

Czarny diabeł morski dopłynął do Teneryfy

Nagranie ukazujące żywego czarnego diabła morskiego to jedno z pierwszych, które udało się zarejestrować człowiekowi. Podwodna istota przebywa zwykle w głębinach, do których nawet badacze mają utrudniony dostęp.

- Te zwierzęta były łowione wielokrotnie, pojawiały się w sieciach martwe, ale pływające w swoim naturalnym środowisku, żywe były zarejestrowane do tej pory dopiero drugi raz. To jest wyjątkowe, bo to ryba mezopelagiczna, czyli taka, która występuje na dużych głębokościach, ale w toni wodnej - wyjaśnił ekspert.

Jak stwierdził gość programu - to nietypowe, że ryba opuściła wielkie głębiny. Zapytany o to, dlaczego zwierzę skierowało się w stronę powierzchni, przyznał, że nie da się tego jednoznacznie stwierdzić.

- Jest kilka hipotez, wszystkie to jednak spekulacje. Skłaniałbym się ku temu, że została wyniesiona ku powierzchni z pomocą jakiegoś prądu. [...] Widać, że ten gatunek nie jest w stanie przeciwstawić się dużym ruchom wody. [...] Ona jest dosyć delikatna. Mimo, że jej wygląd jest taki straszny, to jest kruche stworzenie. Nie powinno go tu być - dodał ekspert.

Czy w Bałtyku mieszka diabeł?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w Bałtyku także mieszka ryba o nieprzeciętnym wyglądzie. To kur diabeł. Jak jednak stwierdził dr Piotr Błazy, nie jest to stworzenie spokrewnione z czarnym diabłem morskim.

- W okresie tarła przybiera kolory jaskrawe, nie boi się przeciwstawić drapieżnikom czy płetwonurkom, którzy zaglądają jej do gniazda - wyjaśnił gość programu.

Ponadto w Morzu Bałtyckim mieszka równie "urodziwa" żabnica, która zagrzebuje się przy dnie i poluje na wodne organizmy. Ekspert zapytany o obecność rekinów w pobliżu polski wskazał na trzy gatunki: rekinka psiego, kolenia i lamnę śledziową.

- Musimy pamiętać, że nasz Bałtyk ma dużo do zaoferowania. [...] Większość z rekinów występuje w cieśninach duńskich. [...] Możemy się u nas spokojnie kąpać - podsumował biolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości