W mediach co jakiś czas pojawiają się doniesienia o atakach rekinów na ludzi. Drapieżne ryby budzą postrach wśród turystów odwiedzających zagraniczne kurorty i doskonale wpisują się w konwencję filmów grozy. Czy można je spotkać w wodach Morza Bałtyckiego? Czy ich obecność zawsze niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia?
Czy w Bałtyku żyją rekiny?
W sezonie wakacyjnym nadmorskie kurorty przeżywają prawdziwe oblężenie. Turyści spędzający urlop nad rodzimym Bałtykiem chętnie korzystają z uroków plażowania i kąpieli. Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że rezygnacja z wyjazdu za granicę nie wyklucza ryzyka spotkania z rekinem.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
W wodach Morza Bałtyckiego występują aż trzy gatunki drapieżnej ryby. Co więcej, jeden z nich może stanowić zagrożenie dla człowieka. Najlepszym tego dowodem są doniesienia o sporadycznych atakach z jego udziałem.
Jakie gatunki rekinów żyją w Bałtyku?
Największym żyjącym w Bałtyku rekinem jest lamna śledziowa, nazywana też żarłaczem śledziowym. Drapieżnik może osiągać do 3,5 metra długości. Lubi głębiny i żeruje głównie na ławicach, dlatego rzadko pojawia się w okolicy plaż. Nie zmienia to jednak faktu, że w obliczu spotkania z człowiekiem może okazać się niebezpieczny. W 2018 roku ofiarą ataku żarłacza śledziowego padł 21-letni rybak z Kornwalii. Mężczyzna trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami.
Stałym bywalcem wód Morza Bałtyckiego jest także koleń pospolity. Objęty ścisłą ochroną gatunek rekina pływa w dużych ławicach, składających się nawet z kilku tysięcy osobników. Koleń jest mniejszy i mniej agresywny od żarłacza śledziowego, dlatego nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Ataków na turystów nie dopuszcza się także rekinek psi, którego można spotkać w okolicy niemieckiego wybrzeża Bałtyku. Ryba osiąga maksymalnie do 100 centymetrów długości. Podobnie jak koleń pospolity, jest objęta ochroną ze względu na ryzyko wyginięcia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Stały i czekały na śmierć". Dlaczego zwierzęta popełniają samobójstwo?
- Wyjątkowy spacer po Zoo w Borysewie. "Tutaj życie niektórych zwierząt zaczyna się w nocy"
- Wybierasz się do lasu? Uważaj. Spotkanie z tym zwierzęciem może być bardzo nieprzyjemne
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: podroze.gazeta.pl, polishexpress.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Arturo de Frias photography/Getty Images