Zwierzęta

"Stały i czekały na śmierć". Dlaczego zwierzęta popełniają samobójstwo?

Zwierzęta

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Mały dzik

Choć głównym celem zwierząt jest przetrwanie, to jednak znane są przypadki osobników, które dobrowolnie doprowadziły do swojej śmierci. Dlaczego wciąż nie zdajemy sobie sprawy, że ich emocje mogą być aż tak silne? Jakie są przyczyny samobójstw u zwierząt?

Przyczyny samobójstwa w świecie zwierząt

Głównym celem zwierząt jest wola przetrwania. Są jednak przypadki, które pokazują, że w wyniku silnych emocji są one zdolne do popełnienia samobójstwa. Może dochodzić do niego wskutek zagrożenia życia, zaburzeń psychicznych, czy nieuleczalnych chorób. Ten pierwszy możemy zaobserwować u mszyc, które w ten sposób chronią się przed drapieżnikami.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Używają do tego olejku gorczycznego, którego skład potrafi podrażnić napastnika. Niestety przeprowadzając atak, mszyca wykonuje tzw. misję samobójczą, jednak poświęca się dla dobra populacji. Co jeszcze oprócz zagrożenia może sprawić, że zwierzęta decydują się na śmierć?

Dlaczego zwierzęta popełniają samobójstwo?

Okazuje się, że przyczynić się do niej może również samotność, czy ból po stracie innych członków stada bądź partnera.

- Najbardziej znanym przypadkiem był delfin, który zakochał się w swojej trenerce. One mają to do siebie, że mogą przestać oddychać, kiedy chcą i w ten sposób popełnił samobójstwo - wyjaśnia obserwator przyrody i dziennikarz Marcin Kostrzyński.

Według specjalisty emocje zwierząt są bardzo silne, a ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy. - Zdarza się tak, że zwierzęta przestają jeść, jeżeli zabierze się im partnera. Tak się dzieje np. w niektórych przypadkach ryb. Stają się wtedy osowiałe, nie przyjmują pokarmu - wyjaśnia.

- Małe dziki, które tracą matkę, można powiedzieć, że one chcą popełnić samobójstwo. Była tu taka rodzina, która straciła mamę. One stały przy takim stoku, nawet nie próbowały szukać pożywienia. One po prostu zimą stały i czekały na śmierć, ja to tak odebrałem - podkreśla ekspert. - Nie chciały pomocy, bo wraz ze śmiercią matki ich życie się skończyło - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Buffy1982/Getty Images

Pozostałe wiadomości