Lato to doskonała pora, aby wybrać się do lasu. Jednak bliskie spotkanie z przyrodą nie zawsze jest przyjemne. Niekiedy można się natknąć na zwierzęta, która nie są zadowolone z naszej obecności. To właśnie przed nimi ostrzega Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe. Na co trzeba uważać i o czym pamiętać, jeśli wybieramy się do lasu?
Na które zwierzęta trzeba uważać w lesie?
Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe opublikowało na swoim profilu na Facebooku niezwykłe wideo. Na nagraniu widać zwierzę, które na pierwszy rzut oka przypomina węża. Tymczasem, jak wyjaśniają leśnicy, z gadem nie ma ono nic wspólnego. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się widać, że to gąsienice, które tworzą niezwykły korowód.
Zwierzęta
Zwierzęta
- Gąsienice gatunku Korowódka dębówka (Thaumetopoea processionea) to niewielki nocny motyl, żywiący się wyłącznie liśćmi dębów - czytamy w komentarzu, który pod filmikiem zamieścili leśnicy. Choć forma dorosła nie jest groźna dla człowieka, to larwalna - już tak.
Do czego może doprowadzić kontakt z gąsienicą gatunku Korowódka dębówka?
Z dalszej części wpisu dowiadujemy się, że spotkanie z taką gąsienicą może być dla nas bardzo nieprzyjemne. - Kontakt z nią wywołuje silne reakcje skóry oraz błon śluzowych, w tym swędzącą wysypkę i lokalne zapalenie skóry, a w szczególnie niebezpiecznych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny - czytamy w poście. Trzeba podkreślić, że wstrząs anafilaktyczny stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Wymaga również natychmiastowego podania adrenaliny.
Czasem zdarza się, że włoski, który pokrywają ciało owada, odrywają się i mogą zostać przeniesione na osoby, które nie miały z nimi styczności. Dlatego leśnicy apelują o ostrożność i większą czujność podczas leśnych wypraw.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jaszczurka zwinka – hodowla i charakterystyka
- Psia fryzjerka pokazała, czym mogą skończyć się spacery w upały. "Łapy płoną"
- Nie szczepią swoich psów świadomie, bo boją się powikłań. "Wszyscy cicho siedzą…"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: PamelaJoeMcFarlane/Getty Images