Jaszczurka zwinka – hodowla i charakterystyka

jaszczurka zwinka
Jaszczurka zwinka - jak ją hodować?
Źródło: Martin Khrer/500px/Getty Images
Jaszczurkę zwinkę można spotkać w Polsce dość często, nawet w większych miastach. Oczywiście gdy się pojawi, wzbudza dość duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród dzieci, które dość często, chcąc jej pomóc, próbują przenieść ją na inne miejsce. Jakież jest ich zaskoczenie, gdy jaszczurka niespodziewanie zrzuci swój ogon. To wspomnienie, które niejednemu pozostaje do końca życia!

Jaszczurka zwinka jest wraz z jaszczurką żyworodną jedynymi przedstawicielami jaszczurek, które występują naturalnie w Polsce. W przeszłości znana była także jaszczurka zielona, ale niestety obecnie zauważalne są tylko pojedyncze osobniki, a dowodów na ich rozmnażanie brak. W kamieniołomach na Dolnym Śląsku stwierdzono również obecność jaszczurki murowej, ale raczej nie przewiduje się dłużej przyszłości tego gatunku na ziemiach polskich. W związku z tym w zasadzie w Polsce można zaobserwować jedynie dwa gatunki regularnie bytujących jaszczurek, wśród nich jest oczywiście wspomniana już wyżej jaszczurka zwinka. Nie jest ona jadowita.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem, posiada status LC w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Na terenie Polski mimo wszystko podlega ścisłej ochronie.

Jaszczurka zwinka zamieszkuje głównie suche lasy, parki, ogrody, nasypy kolejowe, zbocza i inne stosunkowo dobrze nasłonecznione miejsca. Występuje głównie w Europie i Azji. Można ją spotkać na wysokości nie przekraczającej 1550 m n.p.m, która jest jej granicą pionowego występowania.

Jak wygląda jaszczurka zwinka?

Zwierzę to może osiągnąć długość 23,5 cm, licząc wraz z ogonem, który ma długość około 11 cm – to właśnie on jest najczęstszym motywem ekscytacji wśród ludzi. Jaszczurka zwinka bowiem, gdy tylko wyczuje jakieś zagrożenie, natychmiast zrzuca ogon, by zyskać nieco czasu na ucieczkę. Dzięki temu ochronnemu zachowaniu, drapieżnik skupia całą swoją uwagę właśnie na ogonie, który dodatkowo bardzo często wciąż się rusza!

Jaszczurka zwinka posiada krótką, ale masywną głowę oraz zaokrąglony pysk. Jej ciało jest stosunkowo smukłe. Samice są zwykle dłuższe od samców, a także posiadają mniejszą głowę. Gatunek ten posiada silne, ale dość krótkie nogi wraz z dobrze rozwiniętymi palcami, które zakończone są małymi pazurkami. Wzdłuż grzbietu jaszczurki zwinki widoczna jest dość dobrze szeroka wstęga złożona z wąskich, ale zbitych łusek, która wyraźnie odróżnia się od szerokich łusek znajdujących się po jej bokach.

Życie jaszczurki zwinki średnio trwa około cztery lata. Nowe osobniki pojawiają się na wiosnę, w czasie pierwszych cieplejszych dni. Jaszczurki zwinki dość często, gdy tylko pozwalają im na to warunki atmosferyczne, czyli zwykle w marcu, wygrzewają się na kamieniach. Czynią to, by zapewnić sobie odpowiednią ilość energii, która będzie im niezbędna do życia. W kwietniu samce przybierają nieco bardziej intensywne i jaskrawe barwy, ma to bezpośredni związek z nadchodzącym okresem godowym. Samice są zwykle szarobrązowe, choć od głowy do ogona przybierają jaśniejsze paski, pomiędzy którymi znajdują się ciemniejsze plamki. Z tyłu głowy jaszczurki zwinki znajdują się dość prymitywne narządy słuchowe.

Jaszczurka zwinka – hodowla

Hodowla jaszczurki zwinki w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwa. Należy oczywiście zapewnić bezpieczne schronienie w postaci np. akwarium. Terrarium jaszczurki zwinki trzeba wypełnić piaskiem, pewną ilością trawy, w środku najlepiej umieścić co najmniej jeden kamień do wygrzewania się i "jaskinię", w której mogłaby się schłodzić. W związku z tym konieczny będzie także zakup grzałki i pojemnika, który zapewni jej stały dostęp do pitnej wody. Jaszczurka zwinka w domu może czuć się całkiem dobrze.

Karmienie jaszczurki zwinki

Co jedzą jaszczurki zwinki? Gady te najchętniej spożywają owady, pająki, wije, larwy muchy, muchy i ślimaki, a czasami nawet małe żabki – jak widać, nie jest to zwierzę specjalnie wybredne.

Rozmnażanie i jaja jaszczurki zwinki

Okres godowy jaszczurki zwinki trwa od kwietnia do czerwca. W czasie tym, jaskrawo kolorowe samce toczą walkę przed samicami o prawo do kopulacji. Walka jest agresywna – polega na wzajemnym łapaniu się za gardła, pyski i inne części ciała.

Od maja do lipca samica składa do nory wykopanej w wilgotnej glebie od 13 do nawet 14 jaj, posiadają one pergaminowe osłonki. Młode osobniki pojawiają się po upływie od 5 do 12 tygodni i są bardzo podobne do swoich rodziców, co więcej – już od momentu urodzenia są samodzielne.

Ciekawostki o jaszczurkach zwinkach

Warto wiedzieć, że:

  1. Gatunek ten jest najbardziej pospolitym gadem na terenie Polski, ale jej populacja na części obszarów znacznie zmniejszyła się ze względu na uprzemysłowienie oraz zanikanie naturalnych siedlisk.
  2. Jaszczurka zwinka posiada wielu naturalnych wrogów, do których należą: ptaki drapieżne, węże, łasice, borsuki, a także ssaki o średniej wielkości.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!