Nie szczepią swoich psów świadomie, bo boją się powikłań. "Wszyscy cicho siedzą…"

Pies podczas szczepienia
Antyszczepionkowcy są wśród psiarzy
Źródło: Getty Images

Antyszczepionkowcy to, wbrew pozorom, nie tylko rodzice małych dzieci i wyznawcy teorii spiskowych na temat Covid. Do tej grupy dołączyli właściciele psów. W Polsce szerzy się nowa moda na nieszczepienie czworonogów. Co wywołuje obawy właścicieli? Poprosiliśmy o opinię doświadczonego w pracy ze zwierzętami lekarza weterynarii.

Antyszczepionkowcy wśród psiarzy

Wielu właścicieli czworonogów w obawie przed NOP, czyli niepożądanym odczynem poszczepiennym, który jest zaburzeniem stanu zdrowia i występuje w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki, podejmuje decyzje o nieszczepieniu swojego psa. Są i tacy, którzy twierdzą, że skoro szczepionki szkodzą ludziom, to lepiej nie narażać zwierząt lub po prostu tłumaczą lekarzom, że sami się nie szczepią, nie szczepią swoich dzieci, to psa również nie zamierzają truć.

Zwierzęta

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

- Skąd taki wybór? Ze względu na powikłania. Ja również jestem przeciwnikiem szczepienia p. wściekliźnie jeżeli nie ma zagrożenia ta chorobą. Bardziej narażone są zwierzęta leśne, a nie domowe. Uważam również za bezzasadne powtarzanie szczepień na nosówkę czy koci tyfus. O reszcie zabiegów, które są wykonywane bezzasadnie, nawet nie wspomnę... - brzmi jedna z wypowiedzi burzliwej dyskusji w Internecie.

- No oczywiście, że lekarz się nie przyzna że to po szczepionce, mamy przykład tak samo jak teraz powikłania po szczepionkach na Covid u ludzi… Wszyscy cicho siedzą… - pisze internautka na forum.

Popularne grupy dla miłośników psów pełne są dyskusji, a w nich argumentów dotyczących szkodliwości szczepień. Niektóre z nich rzeczywiście są zasadne, niektóre jednak zupełnie naukowo niepotwierdzone. Właściciele zwierząt, twierdzą, że szczepionki mogą powodować raka. Lekarze potwierdzają i mówią o tzw. mięsakach poiniekcyjnych, które są nowotworami złośliwymi. Zwiększone ryzyko ich powstawiania dotyczy między innymi szczepionek przeciwko białaczce i wściekliźnie. Dlatego bardzo często nauczeni doświadczeniem weterynarze, wykonują szczepienia w miejscach z których w przypadku wystąpienia takiego powikłania, łatwiej będzie usunąć guz. Warto zaznaczyć, że powikłanie to dotyczy w szczególności kotów.

Są też tacy, którzy twierdzą, że liczne szczepienia u psich rodziców lub ekspozycja na toksyny może powodować autyzm u szczeniąt. Na próżno jednak szukać jakichkolwiek wiarygodnych źródeł, które by potwierdzały te teorie.

Dyskusje na temat zasadności szczepionek wzbudzają wśród psiarzy ogromne emocje. Właściciele czworonożnych pupili, którzy zazwyczaj traktują psa, jak członka rodziny, powinni jednak wiedzieć, że każdy odpowiedzialny lekarz nie omieszka poinformować o przeciwwskazaniach do szczepienia. O to, jakie są to sytuacje i czy rzeczywiście obawy są podstawne zapytaliśmy lekarza weterynarii.

- Istnieje długa lista przeciwskazań do szczepień, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Na przykład leczenie podczas, którego podawane są sterydy w terapii immunosupresyjnej. Wtedy lekarz informuje właściciela, że jakim czasie psa nie można szczepić. Szczepić należy jednak każdego zdrowego psa, bez względu na wiek, rasę, czy wagę. Powikłania poszczepienne to naprawdę niewielki procent i są one bardzo łatwe do opanowania, pod warunkiem, że zareagujemy odpowiednio wcześnie na niepokojące sygnały. Nie ma podstaw do nieszczepienia zdrowych psów, podkreślam zdrowych - mówi Jan Kucharski, weterynarz z warszawskiej kliniki dla zwierząt.

Szczepienie psa to obowiązek każdego właściciela

W Polsce istnieje obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Wraz z ostatnią nowelizacją wraca obowiązek szczepień psów, za których brak grozi grzywna do 5 000 zł. Zgodnie art. 85 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt właściciele zobowiązani są zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 

Nieobowiązkowe, ale zalecane przez weterynarzy są szczepienia przeciwko chorobom takim jak: nosówka, która może powodować zaburzenia neurologiczne, wirusowe zapalenie wątroby, którego konsekwencją może być nawet śmierć, oraz parwowiroza, która jest ciężkim zapaleniem przewodu pokarmowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości