Szczepionka na gruźlicę, czyli tzw. BCG, podawana jest obecnie niemal wyłącznie dzieciom w pierwszym roku życia, a często nawet w pierwszych dniach. Jej nazwa to skrót od Bacillus Calmette-Guérin, czyli nazwy zastosowanego w niej szczepu bakterii.
Antyszczepionkowcy to, wbrew pozorom, nie tylko rodzice małych dzieci i wyznawcy teorii spiskowych na temat Covid. Do tej grupy dołączyli właściciele psów. W Polsce szerzy się nowa moda na nieszczepienie czworonogów. Co wywołuje obawy właścicieli? Poprosiliśmy o opinię doświadczonego w pracy ze zwierzętami lekarza weterynarii.
Dla których maluchów będzie to obowiązkowe?
Ministerstwo Zdrowia zmienia decyzję.
Oprócz COVID-19 mogą nam grozić inne wirusy.
Kogo dotyczy rozporządzenie ministra zdrowia?
Powrót do nauki zdalnej, zamknięte lokale i obowiązkowe szczepienia.
Obecnie nie ma obowiązku przyjmowania szczepionki na COVID-19. Jednak na przykładzie innych krajów również polski rząd planuje wprowadzić dodatkowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Czy pracodawca będzie mógł zwolnić osobę niezaszczepioną? Odpowiadamy.
Niektóre grupy zawodowe prawdopodobnie będą objęte obowiązkowymi szczepieniami. Niemal pewne jest to, że zalecenia będą dotyczyły pracowników ochrony zdrowia, ale również tych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem. Jak przebiegnie weryfikacja?
Trwa Narodowy Program Szczepień. Według ostatnich danych, preparat - przynajmniej w jednej dawce - przyjęło do tej pory 54 proc. dorosłych Polaków. By osiągnąć odporność populacyjną to jednak wciąż za mało. Czy rząd ma w planach wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19?
W kalendarzu szczepień na 2021 rok pojawiło się kilka istotnych zmian. Lista obowiązkowych szczepionek dla dzieci poszerzyła się o te przeciwko rotawirusom. Czym jest choroba nimi wywołana? Dlaczego szczepienie jest potrzebne? Wyjaśniała to w naszym programie Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.
Przepisy, dzięki którym można nakazać obywatelom poddanie się szczepieniom przeciw COVID-19, ma już rząd Hiszpanii. Ustawa została wykorzystana w Grenadzie, gdzie zdecydowano o obowiązkowej szczepionce dla dzieci, przy protestach kilkudziesięciu rodziców. Hiszpańskie władze planują też rejestr osób nieszczepionych.
Okazuje się, że w tym roku zaszczepiono o 30% mniej dzieci niż w roku poprzednim. Statystki są zatrważające, co pokazuje, że ruch antyszczepionkowców jest bardzo silny, ale i agresywny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Dawida Ciemięgę. Pediatra z Tychów postanowił pokazać, jak absurdalne są argumenty antyszczepionkowców. Skąd w ogóle wziął się problem z niechęcią do szczepień? Jakie mogą być konsekwencje nieszczepienia dzieci? Jak temu zaradzić?
Czy organizatorzy wyjazdów wakacyjnych mogą odmówić uczestnictwa w nich dzieciom, które nie mają obowiązkowych szczepień? Czy niesie to jakieś zagrożenie dla dzieci szczepionych? Jak, pod tym względem, wygląda Polska na tle innych krajów europejskich i co wspólnego z tematem szczepień obowiązkowych ma ... ser żółty? Naszym gościem była lek. med. Aneta Górska-Kot, pediatra i ordynator oddziału pediatrycznego. Zobaczcie.